ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2015 р. Справа № 804/10222/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Сидоренка Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України «Дніпрорембудсервіс»,
до відповідачів:
Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_1 ,
Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпропетровського міського управління юстиції,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство оборони України,
про визнання нечинним та скасування рішень і зобовязання вчинити певні дії.
Обставини справи: Державного підприємства Міністерства оборони України «Дніпрорембудсервіс» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про:
-визнання визнання нечинним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та обтяжень №19260899 від 11.02.2015р., прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_1;
-зобовязання державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_1 повторно розглянути заяву ліквідатора ДП МОУ «Дніпрорембудсервіс» ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав їх обтяжень (реєстраційний номер 9951315) від 28.01.2015р. як таку, що була подана належною особою.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення порушує законні права та інтереси позивача, а також його кредиторів, оскільки призвело до неможливості зареєструвати право власності на будівлі та споруди, які включені до ліквідаційної маси банкрута, та провести реалізацію майна на аукціоні з метою задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.11.2015р. залучено до участі у справі в якості відповідача Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпропетровського міського управління юстиції.
Позивач надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача ліквідатора ДП МОУ «Дніпррембудсервіс».
Відповідачі проти задоволення позову заперечували, у запереченнях на адміністративний позов зазначили, що під час розгляду заяви про реєстрації державним реєстратором встановлені обставини, які унеможливлюють проведення державної реєстрації на заявлений обєкт нерухомого майна, у звязку з чим прийнято спірне рішення.
Третя особа надала письмові пояснення, згідно яких зазначила про те, що з 26.02.2013р. припинені повноваження драгун управління (власника) Міністерства оборони України щодо управління ДП МОУ «Дніпррембудсервіс» та розпорядження його майном. Будівлі та споруди, розташовані за адресою: м.Дніпропетровськ, пр-т.Праці,2 обліковуються на балансі ДП МОУ «Дніпррембудсервіс» є державною власністю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон №1952, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Згідно із статтею 8 Закону Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації. За змістом статті 9 цього Закону рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав приймає Державний реєстратор. Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Враховуючи зазначене відповідачі, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктами владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2013р. у справі №Б26/118/08 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/29712641) припинено процедуру санації державного підприємства Міністерства оборони України «Дніпррембудсервіс» та повноваження керуючого санацією арбітражного керуючого ОСОБА_2; визнано державне підприємство Міністерства оборони України "Дніпррембудсервіс", м. Дніпропетровськ (ЄДРПОУ 22996170) банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 1 рік до 26.02.14 року; ліквідатором державного підприємства Міністерства оборони України «Дніпррембудсервіс» призначено арбітражного керуючого ОСОБА_2 та припинено повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, повноваження власника (власників) майна банкрута, покладено на ліквідатора виконання їх повноважень.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2015р. у справі №Б26/118/08 строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора державного підприємства Міністерства оборони України «Дніпррембудсервіс» ОСОБА_2 продовжено до 20.02.2016р.
Листом вих.№7439 від 26.11.2014р. арбітражний керуючий ОСОБА_2 звернулася до Міністерства оборони України з проханням уповноважити ліквідатора державного підприємства Міністерства оборони України «Дніпррембудсервіс» ОСОБА_2 на подання до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції заяв (з правом підпису) та документів на отримання свідоцтва про реєстрацію права власності в Реєстраційній службі Дніпропетровського міського управління юстиції шляхом видачі відповідної довіреності (із обовязковим зазначенням коду ЄДРПОУ Міністерства оборони України).
Зазначене звернення обґрунтоване тим, що в ході ліквідаційної процедури ліквідатором проведено інвентаризацію майна боржника та сформовано склад ліквідаційної маси банкрута, відомості щодо будівель та споруд підприємства внесені до Єдиного реєстру обєктів державної власності, органом управління Міністерством оборони України погодженого перелік ліквідаційної маси у даній справі про банкрутство. Встановлено, що право власності на будівлі та споруди, які обліковуються на балансі ДП МОУ «Дніпррембудсервіс» на праві господарського відання, та розташовані за адресою: м.Дніпропетровськ, пр-т. Праці 2, на теперішній час не зареєстровано.
Листом вих.№225/2/43 від 05.01.2015р. Міністерство оборони України повідомило ліквідатора ДП МОУ «Дніпррембудсервіс» ОСОБА_2, що відповідно до ч.2 ст.38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника бо визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у звязку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, у звязку з чим у Міністерства оборони України немає правових підстав для надання згаданої у листі довіреності.
Заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 28.01.2105р. (реєстраційний номер 9951315) арбітражний керуючий ОСОБА_2 звернулася до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області для проведення державної реєстрації права власності, форма власності: державна на будівлі та споруди, що розташовані: Дніпропетровська області, м.Дніпропетровськ, проспект Праці 2, відомості про субєкта права: Держава Україна, в особі Міністерства оборони України.
Рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №19260899 від 11.02.2015р., державним реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_1, Реєстраційна служба Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, відмовлено у державній реєстрації права власності, форма власності: державна на будівлі та споруди, що розташовані Дніпропетровська області, м.Дніпропетровськ, проспект Праці 2, за субєктом: Держава Україна, в особі Міністерства оборони України.
Рішення про відмову у державній реєстрації обґрунтоване тим, що із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа, оскільки державна реєстрація права власності на обєкт нерухомого майно по проспекту Праці 2 має бути проведена за Державою Україна, в особі Міністерства оборони України, необхідно надати документ, що підтверджує повноваження діяти від імені зазначеного Міністерства.
Під час розгляду справи судом оцінено правомірність прийнятих відповідачем рішень, їх обґрунтованість, відповідність вимогам чинного законодавства та встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст.2 Закону №1952 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У відповідності до статті 15 Закону № 1952 державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4)внесення записів до Державного реєстру прав;
5)видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6)надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.24 Закону №1952 у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа.
Згідно ст.16 Закону №1952 заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом. Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом. Під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи також - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб. У випадках, установлених законом, представник іноземної особи пред'являє документи, легалізовані в установленому нормативно-правовими актами порядку.
Відповідно до п.1 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, уповноважена особа - особа, якій на підставі договору або іншого документа, визначеного законодавством, надано повноваження щодо подання документів для проведення державної реєстрації прав.
Пунктами 1.1, 5.2 та 9.2 статуту Державного підприємства Міністерства оборони України «Дніпррембудсервіс», перереєстрованого виконкомом Дніпропетровської міської ради народних депутатів 23.02.1999р. та затвердженого Міністром оборони України 25.01.1998р. передбачено, що Державне підприємство Міністерства оборони України «Дніпррембудсервіс» (надалі Підприємство) є державним підприємством, що засноване на державній власності, створене Міністерством оборони України (надалі Орган управління майном) і підпорядковане йому. Майно підприємства є державною власністю й закріплюється за ним на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, Підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, учиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому Статуту. В разі банкрутства Підприємства його ліквідація проводиться згідно з Законом України «Про банкрутство».
Відповідно до ОСОБА_2 з Єдиного реєстру обєктів державної власності щодо державного майна до листа ФДМУ від 17.06.2014р. №10-15-7603, нерухоме майно за адресою: м.Дніпропетровськ, просп.Праці 2, обліковується на балансі Державного підприємства Міністерства оборони України «Дніпррембудсервіс» (орган управління: Міністерство оборони України).
Статтею 136 ГК України визначено, що право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до положень ст.326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» передбачено, що управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Статтею 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що ліквідатором є фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження як, зокрема, виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута та виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута.
Разом з тим, згідно ч.2 ст.38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у звязку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
З системного аналізу наведених норм слідує, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, ліквідатор здійснює повноваження щодо розпорядженням майна банкрута, тобто повноваження щодо визначення юридичної чи фактичної долі майна.
Отже, висновок державного реєстратора щодо неналежності ліквідатор ДП МОУ «Дніпррембудсервіс» ОСОБА_2 для подання документів для проведення реєстрації прав, є безпідставним, у звязку з чим оскаржуване рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №19260899 від 11.02.2015р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене задоволенню також підлягають позовні вимоги про зобовязання, саме Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпропетровського міського управління юстиції повторно розглянути заяву ліквідатора ДП МОУ «Дніпррембудсервіс» ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (реєстраційний номер 9951315) від 28.01.2015р. як таку, що була подана належною особою. Разом з тим, суд залишити без задоволення позовні вимоги про зобовязання державного реєстратора повторно розглянути заяву ліквідатора, оскільки належним відповідачем є Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпропетровського міського управління юстиції, основним завданням якого є здійснення державної реєстрації речових прав та їх обтяжень.
Керуючись ст. ст. 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень №19260899 від 11.02.2015р.
Зобовязати Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпропетровського міського управління юстиції повторно розглянути заяву ліквідатора ДП МОУ «Дніпррембудсервіс» ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (реєстраційний номер 9951315) від 28.01.2015р. як таку, що була подана належною особою.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_3