Постанова № 55983095, 14.12.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2015
Номер справи
804/13306/15
Номер документу
55983095
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2015 р. Справа № 804/13306/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Гончаровій В.Г., розглянувши за участю:

прокурора Пономаренко А.Є.,

представника позивача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_2

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі ОСОБА_3 районної державної адміністрації Дніпропетровської області, ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області,

до відповідачів:

Державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_4

Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство «Техсервіс»,

про визнання протиправним і скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії.

Обставини справи: ОСОБА_3 міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави в особі ОСОБА_3 районної державної адміністрації Дніпропетровської області, ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про:

-визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_5 №20007832 від 16.03.2015р. про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1223255600:02:063:1000, розташованої на території Губинської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, за приватним підприємством «Техсервіс» (ідентифікаційний код 25517342);

-зобовязання ОСОБА_3 міськрайоне управління юстиції Дніпропетровської області внести до Державного реєстру прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1223255600:02:063:1000, розташованої на території Губинської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, за приватним підприємством «Техсервіс» (ідентифікаційний код 25517342).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийнято при невідповідності заявлених прав на них документами, що їх посвідчують, за наявністю розбіжностей щодо обєкту оренди, що містяться у Державному земельному кадастрі, а також за невідповідністю суттєвих умов договору, які були подані на реєстрацію. За інформацією ОСОБА_3 РДА відсутні розпорядження щодо виготовлення технічної документації та договори оренди, також відсутній запис про укладення таких договорів в журналі реєстрації договорів оренди. Крім того, державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1223255600:02:063:1000 проведено управлінням Держземагентства у Новомосковському районі Дніпропетровської області лише 26.11.2013р., що фактично виключає факт формування та державної реєстрації вказаної земельної ділянки станом на момент прийняття розпорядження №982-р-12 від 18.12.2012р. та укладання договору оренди 20.12.2012р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2015р. допущено заміну первинного відповідача державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_5, належним - державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_4

Позивач ОСОБА_3 районна державної адміністрації Дніпропетровської області підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Надав письмові пояснення по справі, згідно яких договір в райдержадміністрації не знайдено, розпорядження із зазначеними в договорі реквізитами в базі даних програми «Облік ОДА 2013» має іншу назву «Про результати комплексної оцінки соціально-економічного розвитку Новомосковського району за січень-вересень 2012р.» та не стосується затвердження ПП «Техсервіс» проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди. Крім того, зазначив про відсутність в договорі умов передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки та обґрунтував можливість скасування державної реєстрації іншого речового права лише на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.

Позивач ОСОБА_6 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Надав письмові пояснення на адміністративний позов, згідно яких державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1223255600:02:063:1000 проведено управлінням Держземагентства у Новомосковському районі Дніпропетровської області лише 26.11.2013р., що фактично виключає факт формування та державної реєстрації вказаної земельної ділянки станом на момент прийняття розпорядження №982-р-12 від 18.12.2012р. та укладання договору оренди 20.12.2012р. Крім того зазначив, що в зареєстрованому договорі оренди відсутні істотні умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки, та відповідно до інформації наданої Держземагенством у Новомосковському районі Дніпропетровської області витяг №НВ-1200944202014 від 23.05.2014р. на замовлення ПП «Техсервіс» державним кадастровим реєстратором на видався.

Відповідач державний реєстратора ОСОБА_4 в судове засідання не зявився, направив письмові пояснення з клопотанням про розгляд справи за його відсутності. У письмових поясненнях зазначив, що подані керівником ПП «Техсервіс» ОСОБА_7 на реєстрацію документи містили всі необхідні відомості, оскільки ця інформація містилася в наданому договорі оренди земельної ділянки та у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Також документи цілком відповідали вимогам діючого законодавства, у звязку з чим в подальшому і була проведена державна реєстрація права власності не земельну ділянку за державою в особі ОСОБА_3 РДА та державна реєстрація іншого речового права права оренди земельної ділянки за ПП «Техсервіс». Відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах поданих для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, несе заявник, та після допиту правоохоронними органами, стало зрозуміло надані на державну реєстрацію документи можливо є підробленими.

Відповідач ОСОБА_3 міськрайонного управління юстиції ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Дніпропетровської області явку свого представника в судове засідання не забезпечив, направив клопотання про розгляд справи без участі його представника та зазначив, що вирішення по суті позовних вимог залишає на розгляд суду.

Третя особа явку свого представника в судове засідання не забезпечила, про дату, час і місце судового засідання повідомлялася судовою повісткою, яка повернулася без вручення із позначкою поштової установи про «за зазначеною адресою не розшуканий».

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У відповідності до ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).

Згідно із статтею 8 Закону Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації. За змістом статті 9 цього Закону рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав приймає Державний реєстратор. Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Враховуючи зазначене відповідачі, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктами владних повноважень, спір що виник у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

16.03.2015р. державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_4 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №20007832, згідно якого вирішено провести державну реєстрацію іншого речового права право оренди земельної ділянки розташованої Дніпропетровська область, Новомосковський район, сщ/рада Губиниська, кадастровий номер 1223255600:02:063:1000 за ПП «Техсервіс».

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон №1952, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно зі ст.2 Закону №1952 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У відповідності до статті 15 Закону № 1952 державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1)прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2)встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3)прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4)внесення записів до Державного реєстру прав;

5)видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6)надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.24 Закону №1952 у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону.

Згідно п.1 ч.1 ст.19 Закону №1952, державна реєстрація прав проводиться, у тому числі, на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом.

Частинами 1-2 ст.93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Статтею 13 Закон України «Про оренду землі» (далі Закон №161., в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема право оренди земельної ділянки (п.2 ч.1 ст.4 Закону № 1952).

Відповідно до листа Новомосковського міжрайонного прокурора від 28.08.2015р. №77-2206 за результатами вивчення стану дотримання законодавства про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що державним реєстратором Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_5, в порушення вимог ст.ст.24, 28-1 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» прийнято рішення №20007832 від 16.03.2015р. та проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1223255600:02:063:1000, розташованої на території Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, при невідповідності заявлених прав наданим документам, що їх посвідчують, наявності розбіжностей щодо обєкту оренди, що містяться в Державному земельному кадастрі, а також невідповідності суттєвих умов договору, який був поданий до реєстрації.

Згідно до наявної в матеріалах справи копії договору оренди земельної ділянки від 20.12.2012р., сторонами договору є ОСОБА_3 районна державна адміністрація (Орендодавець) та Приватне підприємство «Техсервіс» (Орендар).

Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 договору в оренду передається земельна ділянка, площею 126,8192 га., кадастровий номер 1223255600:02:063:1000, розташована на території Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

В зазначеному договорі міститься посилання на розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації Дніпропетровської області №982-р-12 від 18.12.2012р. «Про затвердження ПП «Техсервіс» проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди».

Сторонами не заперечується, що посадовою особою Приватного підприємства «Техсервіс» до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подано договір оренди земельної ділянки від 20.12.2012р., копію розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації Дніпропетровської області №982-р-12 від 18.12.2012р., копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-1200944202014 від 23.05.2014р.

Згідно письмових поясненнями ОСОБА_3 районної державної адміністрації Дніпропетровської області та листа вих.№02-10-1972/2/327 від 08.07.2015р. дане розпорядження в базі даних програми «Облік-ОДА 2003» ОСОБА_3 районної державної адміністрації Дніпропетровської області відсутнє, договору оренди з Приватним підприємством «Техсервіс» від 18.12.2012р. не знайдено.

В обґрунтування зазначених пояснень до матеріалів справи надано копію розпорядження голови ОСОБА_3 районної державної адміністрації Дніпропетровської області №982-р-12 від 17.12.2012р. «Про результати комплексної оцінки соціально-економічного розвитку Новомосковського району за січень-вересень 2012 року».

Згідно з копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-1200944202014 від 23.05.2014р., яку надано для проведення державної реєстрації права оренди, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.11.2013р., орган реєстрації Управління Держземагентства у Новомосковському районі Дніпропетровської області, інформація про документацію із землеустрою проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою 12.11.2013р., ДП «Дніпропетровський інститут землеустрою».

Згідно листа Управління Держгеокадастру у Новомосковському районі Дніпропетровської області від 29.09.2015р. №0-406-0.8-1623/2-15 витяг №НВ-1200944202014 від 23.05.2014р. на замовлення ПП «Техсервіс» державним кадастровим реєстратором не видавався.

Відповідно до ст.15 Закону №161, істотними умовами договору оренди землі є:

-об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

-строк дії договору оренди;

-орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

-умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

-умови збереження стану об'єкта оренди;

-умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

-умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

-існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

-визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

-відповідальність сторін;

-умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

В зареєстрованому договорі оренди відсутні істотні умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Вищевказані обставини свідчить про відсутність правових підстав для прийняття державним реєстратором рішення про проведення державної реєстрації права оренди вищевказаної земельної ділянки, у звязку з чим адміністративний позов в оскарження рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права оренди земельної підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобовязання ОСОБА_3 міськрайоне управління юстиції Дніпропетровської області внести до Державного реєстру прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1223255600:02:063:1000, розташованої на території Губинської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, за приватним підприємством «Техсервіс» (ідентифікаційний код 25517342), суд залишає їх без задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Процедура прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав визначені Порядком прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2001 №3502/5 (далі Порядок).

Згідно з пунктами 2.6, 2.10, 2.11 Порядку для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.

За результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав.

Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав або скасування записів Державного реєстру прав вносить зміни до записів, вносить записи про скасування державної реєстрації прав або скасовує записи Державного реєстру прав.

Аналіз наведених положень дозволяє суду дійти висновку, що запис про скасування державної реєстрації права власності вноситься до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно виключно на підставі рішення державного реєстратора щодо внесення записів про скасування державної реєстрації прав, яке в своє чергу, приймається на підставі рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.

У звязку з чим вимоги про зобовязання ОСОБА_3 міськрайоне управління юстиції Дніпропетровської області внести до Державного реєстру прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, є передвчасними.

Керуючись ст. ст. 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №20007832 від 16.03.2015р.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_8