ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2015 р. Справа № 804/14205/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Барилит Плюс»,
до відповідача Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,
про визнання протиправним рішення та визнання декларації поданою.
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Барилит Плюс» до Державної податкової інспекції в у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з позовними вимогами про:
-визнання протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою декларації ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємства за 2014р.;
-визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 28.05.2015р. №18173/13/04-62-1803-28, яким податкову декларацію ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємства за 2014р. не визнано податковою звітністю;
-визнання податкову декларацію ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємства за 2014р. з додатками такою, що подана у момент фактичного її отримання Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, тобто 25.05.2015р.;
-зобовязання Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відобразити показники (дані) податкової декларації ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємства за 2014р. з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку ТОВ «Барилит Плюс».
Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови у прийнятті податкової декларації, оскільки твердження податкового органу про допущені порушення не відповідають вимога Податкового кодексу України та заперечуються змістом самої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014р.
12.11.2015р. позивачем надана заява про зменшення позовних вимог, згідно якої позивач зменшує позовні вимоги шляхом виключення позовної вимоги про визнання протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємств за 2014р., та клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження з додатковим обґрунтуванням позовних вимог.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що під час виконання вимог п.49.8 ст.49 ПК України у надісланій ТОВ «Барилит Плюс», засобам поштового звязку, декларації з податку на прибуток підприємства за 2014р. виявлені недоліки обовязкових реквізитів - місцезнаходження платника, найменування контролюючого органу та декларація містить не ініціали, прізвища посадових осіб платника податків визначені в абз.7 п.48.3. ст.48 ПК України, а прізвища, імя та по-батькові.
10.11.2015р. від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд -
ВСТАНОВИВ:
Засобами поштового звязку ТОВ «Барилит Плюс» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі направлена податкова декларація з податку на прибуток підприємств за 2014р.
28.05.2015р. за вих.№18173/10/07621803-28 Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на адресу позивача направлено лист про надання податкової звітності, згідно якого податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 2014р. ТОВ «Барилит Плюс» не вважається податковою звітністю, оскільки оформлена з порушенням вимог п.48.3 ст.48 ПК України, а саме:
-невірно вказано місцезнаходження підприємства (відсутні данні країни та адміністративного району);
-обовязковий реквізит найменування контролюючого органу, до якого подається звітність, в порушення вимог п. 48.3 ст.43 ПК України містить недостовірну інформацію в полі «декларація подається до» зазначено: «ДПІ у Бабушкінському р-ні м.Дніпропетровська ГУ Головного управління ДФС»;
- декларація містить не ініціали, прізвища, визначені в абзаці 7 цього пункту, посадових осіб платника податків, а прізвища, імя та по-батькові.
Таким чином, лист від 28.05.2015 року за вих.№18173/10/07621803-28 є відмовою у прийнятті податкової звітності.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту ПК України).
Згідно із п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною
Відповідно п.п.16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п.48.1 ст.48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору, а саме відображати інформацію, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п.48.2 ст. 48 ПК України).
Пунктом 48.3. ст.48 ПК України передбачено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Відповідно до п.п.48.5.1 п.48.5 ст.48 ПК України податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником;
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.
У відповідності до п.49.3 та п.49.4 ст.49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п.49.8 ст. 49 ПК України).
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби (п.49.9 ст. 49 ПК України).
У відповідності до п.п.49.10. та 49.11 ст. 49 ПК України відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації (п.49.15 ст. 49 ПК України).
З наведених законодавчих положень слідує, що прийняття податкової декларації органом державної податкової служби є, одним із рівнем податкового контролю, під час якого працівник податкового органу здійснює візуальну перевірку декларації та її аналіз за формальними ознаками. При цьому підставою для невизнання податкової декларації податковою звітністю є такі дефекти її заповнення, які впливають на порядок адміністрування податку.
Однак, виявлені податковою інспекцією недоліки спірної податкової декларації в частині невірного зазначення місцезнаходження підприємства, в частині зазначення недостовірної інформації обовязкового реквізити найменування контролюючого органу, та в частині зазначення відсутності ініціалів, прізвища посадових осіб платника податків, не відповідають наведеним критеріям. Адже зазначені відповідачем недоліки не перешкоджають ідентифікації платника податків, податкового органу, до якого декларація подана та не є перешкодою для формування показників податкової звітності та їх подальшої перевірки податковим органом.
А відтак зазначені дефекти було незаконно розцінено відповідачем як недолік заповнення податкової звітності, що може слугувати підставою для її неприйняття згідно з викладеними законодавчими положеннями.
Таким чином, рішення контролюючого органу щодо невизнання податкової декларації ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємства за 2014р., оформлене листом від 28.05.2015р. за вих.№18173/10/07621803-28, є протиправним та підлягає скасуванню.
Пунктом 49.13 ст. 49 ПК України встановлено, що у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Вищим адміністративним судом України у листі від 15.06.2012 року №1503/12/13-12 надано розяснення норм Податкового кодексу України, які регулюють порядок оскарження рішень податкових органів щодо відмови у прийнятті податкових декларацій.
Так, у відповідності до вказаного листа задоволення судом позовних вимог щодо визнання протиправною відмови прийняти податкову декларацію означає, що відповідне рішення не створило жодних правових наслідків, а податкова декларація є поданою вчасно на підставі пункту 49.13 статті 49 Податкового кодексу України. Тому в такому разі обов'язок платника податків щодо своєчасного подання податкової декларації є виконаним належним чином, а його порушені права цілком відновленими.
Враховуючи зазначене, задоволенню підлягають також позовні вимоги про визнання податкову декларацію ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємства за 2014р. з додатками такою, що подана у момент фактичного її отримання Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, тобто 25.05.2015р.
Щодо позовних вимог про зобовязання відповідача відобразити показники (дані) податкової декларації ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємства за 2014р. з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку ТОВ «Барилит Плюс», суд залишає їх без задоволення з огляду на те, що обов'язок позивача щодо своєчасного подання податкової декларації з податку на прибуток за 2014р. є виконаним належним чином, а його порушені права цілком відновленими.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 28.05.2015р. №18173/10/0462-1803-28, яким податкову декларацію ТОВ «Барилит Плюс» з податку прибуток підприємства за 2014р. не визнано податковою звітністю.
Визнати податкову декларацію ТОВ «Барилит Плюс» з податку на прибуток підприємства за 2014р. з додатками такою, що подана у момент фактичного її отримання Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, тобто 25.05.2015р.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_1