Україна
Харківський апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
Адміністративна справа Головуючий по 1-й інстанції
№ АС-12/439-06 Суддя –Костенко Л.А.
Доповідач по 2-й інстанції Суддя - Бабакова Л.М.
28 лютого 2006 р. м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді Карбань І.С., суддів Бабакової Л.М., Шутенко І.А.
При секретарі –Крупі О.В.
За участю представників сторін:
позивача –Лантух Г.І. –директор –прот. № 4 від 28.09.2006р., Здихальський В.Ф. –дор. № 87 від 20.10.2006р., Безпалько С.В. –дор. № 88 від 20.10.2006р.
відповідача –Коваль С.В. –дов. № 13962/10/10-031 від 28.12.2006р., Курило Р.В. –дов. № 13961/10/10-031 від 28.12.2006р., Курбатов А.М. –дов. № 2300/10/10-031 від 27.02.2007р., Клещенко О.М. –дор. № 14012/10/10-031 від 29.12.2006р., Чередник З.І. –дов. № 2374/10/10-031 від 27.02.2006р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні апеляційного господарського суду заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу (вх. 337С/2-4) відповідача, Охтирської МДПІ, на Постанову господарського суду Сумської області від 08.12.2006 року по справі № АС-12/439-06
за позовом ТОВ "Нафтосервіскомплект", с. М. Павлівка
до Охтирської МДПІ
про визнання недійсним рішення
Встановила:
Постановою господарського суду Сумської області від 08.12.2006р. (суддя Костенко Л.А.) позов було задоволено частково. Визнано нечинними податкові повідомлення-рішення Охтирської МДПІ від 20.09.2006р. № 0000702332/3 та від 22.09.2006р. № 000092332/2. В частині позовних вимог про визнання нечинними актів перевірок було відмовлено.
Відповідач, Охтирська МДПІ, з Постановою господарського суду не згодний, подав заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу, в яких просить апеляційний суд скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Позивач, ТОВ "Нафтосервіскомплект", у запереченні на апеляційну скаргу та у судовому засіданні вважає постанову суду першої інстанції законною та обґрунтованою, яка прийнята у чіткій відповідності з нормами чинного законодавства, в якій повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, а доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими та не підлягаючими задоволенню.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, заслухавши представників позивача та відповідача, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Охтирської МДПІ, ДПА у Сумській області та РУ ДААК у Сумській області була проведена планова документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТОВ "Нафтосервіскомплект" за період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року (акт перевірки № 89/233/31623097 від 16 травня 2006 року).
В акті перевірки вказано, що в перевіряємому періоді ТОВ "Нафтосервіскомплект" розрахунки акцизного збору до Охтирської МДПІ не надавало. І відповідно платежі з акцизного збору з продукції (бензину газового стабільного) не вносились до бюджету в порушення ст.ст. 3 і 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 18-92 "Про акцизний збір" із змінами і доповненнями.
За результатами перевірки ТОВ "Нафтосервіскомплект" Охтирською МДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 25 травня 2006 року № 0000702332/0, яким визначено податкове зобов'язання з акцизного збору і штрафні санкції на загальну суму 634992 грн.
Матеріали перевірки були направлені відповідачем до прокуратури Сумської області.
15.05.2006 року заступником прокурора Сумської області була винесена постанова про порушення кримінальної справи відносно директора ТОВ "Нафтосервіскомплект" Здихальського В.Ф. за фактами незаконного виготовлення, зберігання та збуту підакцизних товарів, службового підроблення податкових та бухгалтерських документів та зловживання службовим становищем посадовою особою ТОВ "Нафтосервіскомплект" за ознаками складів злочинів передбачених ч. 2 ст. 204 КК України , ч.2 ст. 364 КК України, ч. 2 ст. 366 КК України.
В процесі розслідування кримінальної справи, на підставі постанови слідчого прокуратури Сумської області від 29.05.2006 р. про призначення позапланової виїзної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів ТОВ „Нафтосервіскомплект"), була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ „Нафтосервіскомплект" за період з 01.01.2003 року по 16.05.2006 року, та складено акт перевірки за № 130/232/31623097 від 26.07.2006 року і винесено податкове повідомлення-рішення № 0000992332/0 від 01.08.2006 року про донарахування акцизного збору і застосування штрафний санкцій в сумі 94304,00 тис. грн. Матеріали за результатами позапланової перевірки також були направлені до прокуратури Сумської області.
Відповідно до підпункту "а" статті 2 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року №18-92 "Про акцизний збір" зі змінами та доповненнями платниками акцизного збору є суб'єкти підприємницької діяльності, а також їх філії, відділення (інші відокремлені підрозділи) - виробники підакцизних товарів на митній території України, в т. ч. з давальницької сировини по товарах (продукції), на які встановлено ставки акцизного збору у твердих сумах, а також замовники, за дорученням яких виготовляється продукція на давальницьких умовах по товарах, на які встановлено ставки акцизного збору у відсотках до обороту, які сплачують акцизний збір виробнику.
Підпунктом 4.1 Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом державної податкової адміністрації України від 19 березня 2001 року №111 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 2 квітня 2001 року за №295/5486) із змінами і доповненнями встановлено, що платники акцизного збору самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання, яку зазначають у розрахунку акцизного збору (далі - Розрахунок). Платники акцизного збору не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, подають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації Розрахунок за формою згідно з додатком 1 до Положення.
Перевіркою правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування акцизного збору, наявності у ТОВ "Нафтосервіскомплект" об'єкту оподаткування акцизним збором в період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року встановлено, що ТОВ "Нафтосервіскомплект" здійснювало переробку давальницької сировини і виготовляло підакцизну продукцію, а саме: фракцію бензинову газову стабільну (суміші вуглеводнів) та компонент вуглеводневий дизельного палива. При цьому підприємство не подавало розрахунків акцизного збору до податкового органу.
Фракція бензинова газова стабільна (суміш вуглеводнів) виготовлялася за технічними умовами ТУ У 23.2-31623097-001-2004 "Фракція бензинова газова стабільна (суміш вуглеводнів). Технічні умови. Літера А". Технічні умови введені в дію з 11 січня 2005 року, термін дії до 11 січня 2015 року. Код ДКПП-23.20.11.200, код УКНД-75.160.20.
Компонент вуглеводневий дизельного палива виготовлявся за технічними умовами "Компонент вуглеводневий дизельного палива. Технічні умови ТУ У 23.2-31623097-002-2004. Літера А". Введені в дію з 11 січня 2005 року термін дії до 11 січня 2005 року. Код ДКПП- 23.20.15.100, код УКНД-75.160.20.
Згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016-97 коди ДКПП 23,20.15.100 відповідають коду УКТ ЗЕД 2710, а саме: коду ДКПП 23.20.11.200 відповідає код за Гармонізованою системою 2710 00 350 або 2710 00 330 –тільки бензини моторні…..бензини моторні інших марок; коду ДКПП 23.20.15.100 відповідає код за Гармонізованою системою 2710 00 610, 2710 00 650 та 2710 00 690 - важкі дестилянти (дизельне паливо).
Відповідно до Закону України №313/96-ВР від 11.07.1996 року "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)" дана продукція визначена як підакцизна.
Враховуючи, що відповідно статті 1 Закону України "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)" на товар підкатегорії УКТ ЗЕД 2710 00 330 або 2710 00 350 діяла ставка акцизного збору 60 ЄВРО за 1000 кг в період з 01.01.2005 року по 26.03.2005 року, а на товар підкатегорії 2710 00 610, 2710 00 650 або 2710 00 690 встановлено ставку акцизного збору 30 ЄВРО за 1000 кг на підставі статті 3 і 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" від 26 грудня 1992 року № 18-92 із змінами і доповненнями. Таким чином, перевіркою встановлено заниження суми акцизного збору за період з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року у сумі 421968,00 грн.
Як вказано в акті перевірки фракцію бензинову газову стабільну одержують шляхом перегонки газового конденсату і використовують як компонент для отримання сумішевих автомобільних моторних палив для карбюраторних та інжекторних двигунів та як сировину для установок піролізу, інших нафтохімічних виробництв. Виготовляється за технічними умовами "Фракція бензинова газова стабільна (суміш вуглеводнів). ТУ У 23.2-31623097-001-2004. Літера А", які затверджені директором ТОВ "Нафтосервіскомплект" 19.08.2004 року, код ДКПП-23.20.11.200 та зареєстровані державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики та Всеукраїнським державним науково-виробничим центром стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів 11 січня 2005 року за №025681822/000014. Введені в дію з 11 січня 2005 року, термін дії до 11 січня 2015 року.
Компонент вуглеводневий дизельного палива одержують шляхом прямої перегонки нафти, газового конденсату або їх сумішей і використовують, як компонент під час виготовлення палив для швидкохідних дизельних та газотрубних двигунів наземної техніки. Виготовляється за технічними умовами "Компонент вуглеводневий дизельного палива. Технічні умови ТУ У 23.3-31623097-002-2004. Літера А", які затверджені директором ТОВ "Нафтосервіскомплект" 19 серпня 2004 року, код ДКПП - 23.20.15.100 та зареєстровані державним комітетом України з питань технічного регулювання і споживчої політики та Всеукраїнським державним науково-виробничим центром стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів 11 січня 2005 року, термін дії до 11 січня 2015 року.
Згідно з вимогами наказу Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України №498 від 30 серпня 2002 року (втратив чинність з 1 лютого 2005 року) та наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 28 від 01 лютого 2005 року "Про затвердження продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні" дана продукція підлягає обов'язковій сертифікації. Відповідно до статті 15 Декрету Кабінету Міністрів України №46-93 від 10.05.1993 року "Про стандартизацію і сертифікацію" обов'язкова сертифікація проводиться виключно в державній системі сертифікації акредитованими випробувальними лабораторними (центрами) методами, які визначені відповідними нормативними документами, а за відсутності цих документів - методами, що визначаються органом з сертифікації чи органом, який виконує його функції. Пунктом 2.13 наказу Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 16 січня 1997 року №19 "Про затвердження правил обов'язкової сертифікації нафти та нафтопродуктів" (із змінами і доповненнями) передбачено реєстрацію сертифіката відповідності у Реєстрі системи сертифікації УкрСЕПРО. Сертифікат видається на одиничну партію продукції з зазначенням її кількості або на продукцію, що відпускається підприємством серійно протягом терміну, встановленого угодою (підпункт 2.13.3 наказу №19).
Відповідно експертного висновку Кременчуцького відділення Полтавської торгово-промислової палати від 12 травня 2006 року №В-152, компонент вуглеводневий дизельного палива та фракція газова стабільна (суміш вуглеводнів) класифікуються в товарній позиції 2707 00 90 00 "Нафта або нафтопродукти сирі з бітонозних матеріалів: - інші". Постановою Кабінету Міністрів України №255 від 25 лютого 2003 року визначено торгово-промислову палату уповноваженим органом з видачі сертифікатів про проходження товару у разі вивезення товарів з митної території України.
У експертному висновку Кременчуцького відділення Полтавської торгово-промислової палати від 12 травня 2006 року №В-152 вказано, що експерт фактично не здійснював відбір зразків продукції на проведення експертизи, а використав і зробив свої посилання на матеріали досліджень та висновку акредитованого випробувального центру УкрНДІНП "Масма".
На товар категорії Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) 2710 00 330 та 2710 00 350, статтею 1 Закону України "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)" від 11 липня 1996 року №313/96-ВР зі змінами і доповненнями, діяла ставка акцизного збору 60 ЄВРО за 1000 кг з 01 січня 2005 року по 25 березня 2005 року. На товар категорії УКТ ЗЕД 2710 00 610. 2710 00 650 або 2710 00 690 установлена ставка акцизного збору 30 ЄВРО за 1000 кг.
Суми акцизного збору, що підлягають сплаті, визначаються платником самостійно, виходячи з обсягів реалізованих підакцизних товарів (продукції) за встановленими ставками (стаття 6 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір").
За перевіряємий період ТОВ "Нафтосервіскомплект" відвантажено фракції бензинової газової стабільної - 376,323 т на суму 162965,91 грн.; компонента вуглеводневого дизельного палива - 1268.259 т на суму 259001,99 грн. (у січні 2005 року на суму 77742,72 грн.; у лютому 2005 року на 85169,07 грн., у березні 2005 року на 97079,18 грн., у квітні 2005 року на 41791,78 грн.; у травні 2005 року на 34804,99 грн.; у червні 2005 року на 32413,00 грн.; у липні 2005 року на 862,6 грн.; у вересні 2005 року на 23947,33 грн.; у жовтні 2005 року на 18642,96 грн.; у листопаді 2005 року на 1798.3 грн.; у грудні 2005 року на 7715,34 грн.).
В порушення підпункту 4.1.1 та 4.1.4 "а" підпункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ із змінами і доповненнями розрахунки акцизного збору з реалізації фракції газової стабільної та компоненту вуглеводневого дизельного палива підприємством до Охтирської МДПІ за січень - грудень 2005 року не подавались.
У відповідності до підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ із змінами і доповненнями контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі: а)якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію; б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях та в інших випадках, визначених даним підпунктом.
Відповідно до підпункту 15.1.1. пункту 15.1 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ із змінами і доповненнями податковий орган має право самостійно визначити "суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року № 1251-XII із змінами і доповненнями платники податків зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 11 вказаного закону встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Відповідальність за порушення податкового законодавства у вигляді штрафних санкцій визначена статтею 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-III із змінами і доповненнями.
Згідно підпункту 17.1.1. пункту 17.1 вказаної статті платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Підпунктом 17.1.2. встановлено, якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "а" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, додатково до штрафу, встановленого підпунктом 17.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, визначення податкових зобов'язань по акцизному збору ТОВ "Нафтосервіскомплект" та застосування штрафних санкцій здійснено у відповідності до норм чинного законодавства.
Вищевикладене також підтверджується тим, що під час розгляду кримінальної справи Охтирським міськрайонним судом, 02.10.2006 року винесено вирок по обвинуваченню директора ТОВ "Нафтосервіскомплект" Здихальського В.Ф. за ч.2 ст. 367 КК України, ч. 1 ст. 366 КК України, (набрав законної сили).
Вироком суду встановлено, що підсудний Здихальський В.Ф. своїми протиправними, суспільно - небезпечними діями в порушення чинного законодавства України не нараховував та не сплачував протягом січня 2005 року - квітня 2006 року акцизний збір з одиниці виготовленої та відвантаженої ТОВ „Нафтосервіскомплект" підакцизної продукції - фракції бензинової газової стабільної та компоненту вуглеводневого дизельного палива.
В ході судового розгляду, керуючись вимогами ч. 4 ст. 72 КАСУ, згідно з якою вирок суду в кримінальній справі або постанова у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи щодо якої ухвалений вирок.
Охтирською МДПІ було направлено для залучення до матеріалів справи копію вироку Охтирського міськрайонного суду за № 1-85-06 від 02.10.2006 року по справі про обвинувачення директора ТОВ „Нафтосервіскомплект" 3дихальського В.Ф. за ч.2 ст. 367 КК України, ч. 1 ст. 366 КК України, який відповідно до ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України є належним доказом і помилково судом першої інстанції йому не була надана належна оцінка.
Крім того, обґрунтованість донарахування акцизного збору підтверджується також висновками комплексної експертизи нафтопродуктів та паливно-мастильних матеріалів № 4767,4768,6345 від 31.07.2006 року, № 5565,5566,6344 від 31.07.2006 року надані Харківським НДІ судових експертиз ім. Н.С. Бокаріуса, в межах проведення розслідування кримінальної справи.
Даними актами визначено, що продукція виготовлена ТОВ „Нафтосервіскомплект" є підакцизною.
Судом першої інстанції також не взяті до уваги надані Охтирською МДПІ матеріали зустрічних перевірок по взаємовідносинах ТОВ „Нафтосервіскрмплект" з контрагентами (супровідний лист Охтирської МДПІ з додатками № 11386/10/10-031 від 03.11.2006 року), які засвідчують факт переробки давальницької сировини підприємством ТОВ „Нафтосервіскрмплект" та її передачу для використання в сільськогосподарському виробництві.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги знайшли підтвердження в матеріалах справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 209, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія
постановила:
Апеляційну скаргу відповідача задовольнити.
Постанову господарського суду Сумської області від 08.12.2006р. по справі № АС-12/439-06 скасувати.
Прийняти нову постанову.
В позові відмовити.
Дана постанова набирає чинності з дня її проголошення.
Роз'яснити сторонам, що вони мають право на дану постанову подати касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Справу направити до суду першої інстанції.
Головуючий суддя Карбань І.С.
Судді Бабакова Л.М.
Шутенко І.А.