Постанова № 55975671, 06.10.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
06.10.2015
Номер справи
522/12390/15-а
Номер документу
55975671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/12390/15-а

Провадження № 2а/522/479/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2015 року Приморський районний суд м.Одеси у складі:

головуючого - судді Чернявської Л.М.

при секретарі Прусс О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в м. Одесі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання неправомірною відмову в проведенні перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси, в якому просить визнати противоправною відмову управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси №259/К-11 від 04.06.2015 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії з 21 травня 2015 року у розмірі 84 % від заробітної плати згідно з ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць, з урахуванням інших виплат згідно довідки з Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 4649/04 від 18.05.2015 року, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний соціальний внесок.

Мотивує вимоги тим, що перебуває на обліку в управлінні з 30.11.2005 року та отримує пенсію з 31.01.2009 року згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу». 21.05.2015 року звернувся до пенсійного фонду з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням «інших виплат», проте листом від 04.06.2015 року йому відмовлено.

ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник управління надав суду заперечення проти позову, в яких зазначає, що застосувати при обчисленні пенсії інші виплати не є можливим, оскільки відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу". Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог і на підставі поданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що з 30.11.2005 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси та з 31.01.2009 року отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

21.05.2015 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до пенсійного фонду з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням «інших виплат». Окрім заяви, позивачем було надано довідку № 4649/04 від 18.05.2015 року, виданої Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

04 червня 2015 року листом №259/к -11Управлінням пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.20).

Як вбачається зі змісту листа Управління пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси № 259/К-11 від 04.06.2015 року загальний процент пенсії від заробітку у ОСОБА_1 становить 84%.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до вимог ст.37 цього Закону (в ред. чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно із ч.6 ст.33 вищезазначеного Закону, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як видно зі ст.2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Враховуючи вищевикладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

П.1 Постанови КМУ №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України №3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи,яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Як слідує зі змісту листа Управління пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси № 259/К-11 від 04.06.2015 року, ОСОБА_1 з заявою за перерахунком пенсії звернувся 21.05.2015 року, т.б. питання щодо перерахунку пенсії раніше не розглядалось та рішення щодо відмови у перерахунку пенсії з цього приводу не приймалось.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо перерахунку пенсії, як державному службовцю, підлягають задоволенню виключно з моменту звернення за таким перерахунком, тобто з 21.05.2015 року.

При цьому, слід звернути увагу, що аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20.02.2012 року по справі №21-430а11 (ЄДРСР №22547610), від 04.03.2014 року по справі №21-14а14.

Отже, за таких обставин, суд приходить до висновку про те, що дії та рішення відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправними.

До того ж, слід зазначити й про те, що згідно із вимогами ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу,оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, з врахуванням зазначеного вище, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання неправомірною відмову в проведенні перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 -163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання неправомірною відмову в проведенні перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати противоправною відмову управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси №259/К-11 від 04.06.2015 року в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 21 травня 2015 року у розмірі 84 % від заробітної плати згідно з ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць, з урахуванням інших виплат згідно довідки з Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 4649/04 від 18.05.2015 року, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний соціальний внесок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя

Приморського районного

суду міста Одеси ОСОБА_2

06.10.2015