Постанова № 55967321, 15.02.2016, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.02.2016
Номер справи
758/14828/15-а
Номер документу
55967321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/14828/15-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2016 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Шаховніної М. О.,

при секретарі - Якимович К. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії.

Свої вимоги мотивує тим, що вона з 13 вересня 2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми заробітної плати.

Зазначила, що одночасно вона продовжувала перебувати на службі в органах прокуратури, звідки остаточно була звільнена 16 березня 2016 року відповідно до наказу в.о. Генерального прокурора України №389 від 16.03.2015 року.

Вказала, що 25 листопада 2015 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, однак УПФУ в Подільському районі м. Києва листом від 26 листопада 2015 року відмовило у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» скасовуються.

Посилаючись на те, що дії відповідача щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії є незаконними, необґрунтованими та такими, що грубо порушують її конституційні права, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправними дії УПФУ в Подільському районі м. Києва щодо відмови їй у перерахунку пенсії за вислугу років, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19.11.2015 року, починаючи з 01.12.2015 року з урахуванням раніше проведених виплат.

У судове засідання позивачка не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, надала суду заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутність та задовольнити позовні вимоги (а.с. 60).

Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, надала заяву, в якій просила розглядати справу у відсутність представника УПФУ в Подільському районі м. Києва. Крім того, надала заперечення проти позову, в яких зазначила, що дійсно позивачка перебуває у них на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Однак, так як постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» не визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про прокуратуру", тому не має підстав для проведення перерахунку пенсії позивачки (а.с. 71-72).

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13 вересня 2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми заробітної плати.

Одночасно вона продовжувала перебувати на службі в органах прокуратури, звідки остаточно була звільнена 16 березня 2016 року відповідно до наказу в.о. Генерального прокурора України №389 від 16.03.2015 року.

25 листопада 2015 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19.11.2015 року №18-83 зп про середньомісячну заробітну плату (а.с. 12).

Листом від 26 листопада 2015 року УПФУ у Подільському районі м. Києва відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» скасовуються (а.с. 13).

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08.07.2011р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, а не станом на час звернення за перерахунком.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Крім того, відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не надано доказів правомірності відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції на момент призначення пенсії, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними положеннями закону.

На підставі викладеного та керуючись статтями ст. 22 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19.11.2015 року № 18-83 зп про середню місячну заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку за останні 60 календарних місяців перед звільненням з роботи без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.12.2015 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Суддя М. О. Шаховніна