Справа №709/91/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2016 року смт. Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Левченка В.В.,
за участі секретаря - Нікітенко В.Г.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Чорнобай адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_5 звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що 12 липня 2015 року йому виповнилось 60 років і він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області (далі УПФУ в Чорнобаївському районі) із заявою про нарахування йому пенсії за віком.
Ним були подані всі необхідні документи для нарахування пенсії, в тому числі, була надана довідка про його заробіток за 1986-1990 роки. Згідно Постанови Кабінету міністрів України від 20 квітня 2005 року №306 та Порядку до неї вся сума вказана в довідці повинна була включитись до загальної суми для нарахування пенсії, так як нарахований йому дохід відповідає всім вимогам згаданої Постанови. Але йому обмежили суми преміальних виплачених по підсумках роботи за 1986-1990 роки 5,6 розмірами середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум, що значно зменшило розмір нарахованої пенсії. Суми преміальних слід було розподілити помісячно по періодах за які виплачувався дохід, а не враховувати у місяці виплати.
Він звернувся до відповідача з проханням зробити перерахунок нарахованої пенсії, але йому було безпідставно відмовлено. Про періодичність виплат, на яку посилається у своїй відповіді відповідач, у Постанові ніде не згадується, тому відмову вважає безпідставною.
В той період він працював головним інженером Державного племінного заводу "Велика Бурімка", а так як сільське господарство носить сезонний характер отримання продукції, то й преміальні нараховувались за підсумками роботи за рік. Вказані преміальні виплати обкладались усіма видами соціального страхування, що діяли на той період та включались до заробітних плат, з якої обчислювались пенсії робітникам, що досягли пенсійного віку, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В звязку з цим позивач, уточнивши позовні вимоги, просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області щодо відмови йому у перерахунку пенсії та зобовязати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії, з урахуванням отриманих ним у 1986-1990 роках доходів (премій), відповідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 13 липня 2015 року.
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позов підтримали, просили задовольнити на підставах, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову, посилаючись на те, що положенням про оплату праці робітників держплемзаводу "Велика Бурімка" за 1986-1990 роки передбачено нарахування заробітної плати за підсумками року, зокрема керівним працівникам, спеціалістам та службовцям шляхом визначення доплати з урахуванням нарахованого протягом року авансу, а також виплати різних видів премій за річними підсумками роботи. Отже, Порядок затверджений постановою КМУ №306 не застосовується до премій, що виплачувались із заздалегідь визначеною періодичністю.
Судом встановлені наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
12 липня 2015 року позивачу ОСОБА_5 виповнилось 60 років та 31 серпня 2015 року він звернувся до УПФУ в Чорнобаївському районі про призначення йому пенсії за віком, при цьому, ним були подані всі необхідні документи для нарахування пенсії, в тому числі, була надана довідка про його заробіток за 1986-1990 роки.
03 листопада 2015 року позивач ОСОБА_5 звернувся до УПФУ в Чорнобаївському районі із письмовою заявою про перерахунок призначеної пенсії у якій він зазначив, що при нарахуванні йому пенсії, безпідставно застосований обмежувальний коефіцієнт 5,6 розміру середньої заробітної плати до суми преміальних за період його роботи за 1986-1990 роки (а.с.5).
Листом №5413/03 від 17 листопада 2015 року УПФУ в Чорнобаївському районі у перерахунку його пенсії було відмовлено, оскільки Порядок затверджений постановою КМУ №306 не застосовується до премій, що виплачувались із заздалегідь визначеною періодичністю (а.с.6-7).
Не погодившись з рішеннями відповідача, для захисту своїх прав, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.
Згідно абз.2 п.2 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20 квітня 2005 року прийнято Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої виплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримувати заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць (далі - Порядок).
Пунктом 1 даного Порядку передбачено, що дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 р. отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць: тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п.2 Порядку до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 4 зазначеного Порядку встановлено, що документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.
Як зазначено у п.6 Порядку підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.
Документом, що підтверджує виплату особі зарплати за результатами роботи є довідка підприємства, установи, організації про зарплату, оформлена згідно з Порядком, із зазначенням підстави для виплати зарплати, за результатами виконаної роботи.
Таким чином, Порядок передбачає можливість проведення остаточного розрахунку за результати роботи, у тому числі за рік, і не містить вказівок щодо будь-якого конкретного строку преміювання за період, менший за календарний місяць.
Відповідно до абз.5 ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Також даним законом, зокрема ст.2 визначено структуру зарплати: основна заробітна плата та додаткова заробітна плата. Додаткова зарплата включає в себе доплати, надбавки, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, тощо.
Як визначено абзацом 1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у заробіток для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески.
До переліку видів оплати праці, визначених постановою КМ України №697 від 18 травня 1998 року, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної зарплати для призначення пенсій, премія не входить.
Згідно з Конвенцією Міжнародної організації праці "Про захист заробітної плати" №95 (стаття 1), Кодексом законів про працю України (стаття 94), Законом України "Про оплату праці" (стаття 1) термін "заробітна плата" означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах, та виплачені власником або уповноваженим ним органом (роботодавцем) працівникові за виконану ним роботу.
Позивач в період з 1986-1990 роки працював головним інженером Державного племінного заводу "Велика Бурімка", довідками ПАТ "Велика Бурімка" за період роботи з 1986-1990 роки підтверджено, що позивачу було нараховано та виплачено преміальні виплати за підсумками роботи за рік (а.с.8-14).
Отже, суд приходить до висновку, що премія та додаткові виплати від валового доходу різних років, які отримував позивач, є видом оплати праці, а тому з урахуванням зарплати (доходу) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць та з урахуванням премій і додаткових оплат за продукцію відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України,- якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому, витрати позивача на оплату судового збору підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.94, 158-163 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_5 у перерахунку призначеної йому пенсії - неправомірними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2, з урахуванням отриманих ним у 1986-1990 роках доходів (премій), відповідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 13 липня 2015 року, з урахуванням раніше сплачених сум, з проведенням коригування вказаних виплат.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області (адреса: 19900, вул.Леніна, 132, смт.Чорнобай, Черкаської області, код ЄДРПОУ 21366739) на користь ОСОБА_5 судовий збір у розмірі 551,21 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 22 лютого 2016 року.
Суддя Чорнобаївського
районного суду ОСОБА_6