Справа №702/245/16-а
Провадження №2-а/702/4/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2016 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Ротаєнко Д.С.,розглянувши в порядку скороченого письмового провадження в м.Монастирище адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов»язання перерахувати недоплачені суми пенсії,
в с т а н о в и в :
Позивач 17.02.2016 року звернулася в суд із адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій, зобов»язання перерахувати недоплачені суми пенсії. Підставою для звернення вважає те, що вона, ОСОБА_1, у звязку з виходом на пенсію за віком, звернулася до управління Пенсійного фонду України у Монастирищенському районі за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». У грудні 2015 року їй стало відомо, що при розрахунку пенсії не було враховано отримані нею за період з 01.12.2008 по 30.11.2010 року інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію грошових коштів, сума цих неврахованих виплат складає 10 071 грн.94 коп. З даних коштів, відповідно до чинного законодавства, проведені відрахування на загальнообовязкове соціальне страхування. У звязку з цим, вона звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії. До заяви додала довідки про заробітну плату (що додається для перерахунку пенсії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії), що подається за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджені Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. №5-1. На всі виплати, включені в довідку, перераховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 20 січня 2016 року вона отримала відповідь УПФ у Монастирищенському районі, лист №264/02 від 16.01.2016 року, де їй відмовлено у перерахунку пенсії. Вважає відповідь неправомірною, оскільки ст.37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне страхування. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці та Наказу Державного комітету статистики України» №5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати в тому числі компенсації та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, повязані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплат соціального характеру. Таким чином, вищевказані виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально- побутових питань Законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії. З цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати потрібно включити в заробітну плату для призначення пенсії. Просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Монастирищенському районі з приводу відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності зі ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та зобовязати відповідача на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії, відповідно до закону України «Про державну службу» затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, провести на день первинного звернення, а саме 01.12.2010 року, перерахунок призначеної пенсії у відповідності до ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу на вирішення соціально-побутових питань та виплату індексації грошових коштів на загальну суму 10071 грн.94 коп., які отримані нею за місцем роботи за період із 01.12.2008 року до 30.11.2010 року.
Від управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області 19.02.2016 року надійшло заперечення, відповідно до якого позивачу призначено пенсію, відповідно до Закону України Про державну службу з 03 грудня 2010 року. При обчисленні пенсії було враховано стаж роботи 37 р. 11 міс. 3 дн., в т. ч. 10 р. 9 міс. 19 дн. роботи на державній службі. Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно довідок про заробітну плату №№163,164,165 від 02.12.2010р. нарахована пенсія із середньомісячного заробітку 1678,17 грн., а саме: 922,00грн.-оклад; 60,00 грн.-надбавка за ранг (12); 196,40 грн.-надбавка за вислугу років(20%); 179,04 грн.-надбавка за високі досягнення у праці; 320,73 грн.-премія. В даних довідках про заробітну плату інші виплати не зазначені. В поданих для проведення перерахунку довідках про заробітну плату №№228,229,230 від 28.12.2015 року, зазначені матеріальні допомоги (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) та індексація, які не включаються до заробітку, який враховується при призначенні пенсії державним службовцям, оскільки не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» визначений порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. У редакції, що діє з 01.01.2015 року умови та порядок перерахунку призначених пенсії державним службовцям визначає Кабінет Міністрів України. Відповідно до п.5 прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, грошове утримання призначаються відповідно Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2015 року прерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», не проводиться. Розрахунок пенсії станом на 01.01.2016 року: 1678,17 грн. (середньомісячна заробітна плата)х80% (відсоток розрахунку пенсії від заробітку)+243,89 грн. (індексація)=1586,43 грн. Виходячи із вищевикладеного, підстав для перерахунку пенсії згідно поданих позивачем довідок про заробітну плату із врахуванням інших виплат відповідно до ЗУ «Про державну службу», немає. Крім того, потрібно зазначити, що позивач набув статусу пенсіонера з 03.12.2010 року, і таким чином, мав повне право ознайомлюватися з матеріалами пенсійної справи з дати свого звернення за призначенням пенсії, а не з грудня 2015 року. Частинами 1, 2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено строк звернення до адміністративного суду: «1.Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. 2.Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів». Враховуючи зазначене, позивач не має права на перерахунок та виплату пенсії з дати первинного звернення 03.12.2010 року, з урахуванням зазначених вище норм законодавства. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог стороні позивача, повністю; визнати правомірними дії управління ПФУ в Монастирищенському районі Черкаської області з приводу відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності до ст.ст.37,37-1 Закону України Про державну службу та визнати безпідставною вимогу сторони позивача здійснити перерахунок пенсії з 03.12.2010 року з врахуванням сум матеріальної допомоги та індексації грошових доходів.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Монастирищенськоиу районі Черкаської області, отримує пенсію відповідно до Закону України Про державну службу» (а.с.7-копія пенсійного посвідчення №2097016646).
Позивач ОСОБА_1 29.12.2015 року для проведення перерахунку пенсії звернулася до управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових проблем та індексації заробітної плати.
Проте, управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області листом від 16.01.2016 року №264/02 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачу.
Статтею 2 Закону України Про оплату праці визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.37-1 Закону України Про Державну службу- у редакії чинній на час призначення пенсії позивачу "в разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітку працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 33 даного Закону встановлено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно до ст. 37 Закону України Про Державну службу( в ред.чинній на час призначення пенсії)-пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,-у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових проблем та індексації заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України Про пенсійне забезпечення-до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових проблем та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включається до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру його пенсії. Положення Законів України Про державну службу та ;Про оплату праці є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст.41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та ст.66 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Зазначена правова позиція узгоджується з постановою Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, яка є обов"язковою для застосування при вирішенні аналогічних спорів.
Ухвалами Монастирищенського районного суду Черкаської області від 17.02.2016 року позовні вимоги в частині періодузалишено без розгляду. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 29.12.2015 року, а тому задоволенню підлягають вимоги з з 01.01.2016 року у відповідності до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове держвне пенсійне страхування". У зв"язку з чим в іншій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Згідно ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод "Заборона дискримінації" : "Користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою." Тому суд вважає, що не підлягають застосуванню положення Закону України "Про державну службу" у редакції, яка діяла після призначення позивачу пенсії, так як їх застосування будуть мати ознаки дискримінації позивача по відношенню до інших державних службовців, яким призначено пенсію з врахуванням матеріальних допомог та індексацією.
Тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а доводи відповідача є безпідставними.
На підставі викладеного та керуючись Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Законом України Про оплату праці від 24 березня 1995 року N108/95-ВР, із змінами та доповненнями, Законом України Про Державну службу від 16 грудня 1993 року N3723-XII, із змінами та доповненнями, Законом України Про пенсійне забезпечення від 5 листопада 1991 року N1788-XII, із змінами та доповненнями, Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року N1058-IV, ст.ст.8, 9,10,11,12,18,21,69,71,86,94, 99,159, 160, 162, 163, 183-2, 256 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області по відмові ОСОБА_1 в проведені перерахунку раніше призначеної пенсії без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та виплати індексації грошових коштів.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області провести перерахунок : нарахувати та виплачувати, починаючи із 01 січня 2016 року, призначену ОСОБА_1 пенсію: врахувати при проведенні такого перерахунку матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та виплату індексації грошових коштів, отримані нею за місцем роботи за період з 01.12.2008 року до 30.11.2010 року.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя:Д. С. Ротаєнко