Україна
Харківський апеляційний господарський суд
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" січня 2006 р. Справа № АС-03/484-06
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя , судді ,
при секретарі Криворученко О.І
за участю представників сторін:
позивача –Конєва А.О.
відповідача –Трапіциної Г.М., Барканової Л.О.
розглянувши апеляційної скарги відповідача (вх. №4631 Х/1-8) на постанову господарського суду Харківської області від 23.11.06 р. у справі № АС-03/484-06
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж", м. Харків,
до Спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові
про визнання недійсним повідомлення-рішення - ,
встановила:
Позивач, ВАТ "Теплоенергомонтаж", звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про визнання податкового повідомлення-рішення відповідача № 0000890822/0 від 20.10.2006р. щодо стягнення з ВАТ "Теплоенергомонтаж" 277965,00 грн. недійсним з моменту його прийняття, як таке, що не відповідає чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
Постановою господарського суду Харківської області від 23.11.2006р. (суддя Подобайло З.Г.) позов задоволено. Визнано недійсним (нечинним) податкове повідомлення-рішення СДПІ по роботі з великими платниками податків № 0000890822/0 від 20.10.2006р. про визначення ВАТ "Теплоенергомонтаж" суми податкового зобов‘язання за платежем: частка прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка), що вилучається до бюджету в розмірі 277965,00 грн., з яких 185310,0 грн. –основний платіж, 92655,00 грн. –штрафні (фінансові) санкції. Стягнуто з державного бюджету на користь ВАТ "Теплоенергомонтаж” 3,40 грн. витрат по сплаті державного мита.
Відповідач, СДПІ по роботі з великими платниками податків, з постановою господарського суду Харківської області не погодився, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить вказану постанову скасувати та прийняти нове рішення у справі, яким відмовити в позові ВАТ "Теплоенергомонтаж".
Позивач, ВАТ "Теплоенергомонтаж", в запереченні на апеляційну скаргу зазначає, що апеляційну скаргу вважає необґрунтованою, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову господарського суду Харківської області від 23.11.2006 р. по справі № АС 03/484-06 без змін.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши у судовому засіданні уповноважених представників сторін, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
Фахівцями відповідача була проведена виїзна планова перевірка підприємства позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2004 р. по 30.06.2006 р. За результатами перевірки складено акт від 13.10.2006 р. за № 1842/47-0/00120980.
За результатами перевірки 20.10.2006 р. начальником СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000890822/0 про визначення ВАТ „Теплоенергомонтаж” суму податкового зобов'язання за платежем: частка прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка), що вилучається до бюджету у розмірі 277965,0 грн.: 185310,0 грн. основний платіж, 92655,0 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Підставою для визначення ВАТ „Теплоенергомонтаж” суми податкового зобов'язання став встановлений перевіркою факт порушення підприємством ст. 72 Закону України „Про Державний бюджет України на 2004 рік” та постанови КМ України від 30.03.2004р. №405 у зв'язку з тим, що по рядку 21 декларацій з податку на прибуток за період II квартал 2004р. та III квартал 2004р. не проведено відрахування частини прибутку (доходу) за період, що перевірявся, у сумі 185310,0 грн., у тому числі: за II квартал 2004р. –148430,0 грн., за III квартал 2004р. -36880,0 грн.
В акті перевірки СДПІ зазначає, що згідно з Указом Президента України від 04.04.1995р. № 282/95 було створено Державну акціонерну холдінгову компанію „Енергобуд” , наказом Фонду Державного майна України від 15.02.1996р. №158 пакет акцій ВАТ „Теплоенергомонтаж”, який залишено у державній власності, передано до статутного фонду ДАХК „Енергобуд” у кількості 637950 шт., що на момент створення холдінгової компанії становило 26% статутного фонду ВАТ „Теплоенергомонтаж”. Згідно даних Регіонального відділення Фонду Державного майна по Харківській області та Фонду ДМ України від 19.07.2005 р. та від 12.07.2006р. відповідно, наданих на адресу СДПІ у статутному фонді позивача знаходиться частка державного майна, державний пакет акцій у розмірі 26%, яку передано до статутного фонду ДАХК „Енергобуд”. Згідно з п.5.2.3 Статуту Компанії передбачено, що пакети акцій відкритих акціонерних товариств, переданих для формування її статутного фонду, не можуть бути відчужені (продані) або перебувати в заставі без рішення засновника, тобто акції ВАТ „Теплоепергомонтаж” опосередковано належать державі. Відповідно до ст. 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" господарські організації: державні і казенні підприємства та їх об'єднання сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 року та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу); акціонерні, холдингові, лізингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 року та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році до загального фонду Державного бюджету України частину чистого прибутку відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах. Згідно постанови КМ України від 30.03.2004р. № 405, якою затверджено Порядок і нормативи відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) господарськими організаціями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2003 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році передбачено відображення підприємствами інформації щодо нарахування та сплати частини прибутку (доходу) у декларації з податку на прибуток.
Відповідно Реєстру власників цінних паперів від 05.02.2004 р. ДАХК „Енергобуд” володіє 637950 акціями ВАТ „Теплоенергомонтаж” номінальною вартістю однієї акції 0,30 грн. на загальну суму 191385,0 грн., що складає 20,22875 % статутного фонду підприємства позивача. Відповідно Реєстрів власників цінних паперів від 12.07.2005 року та від 29.06.2006 року ДАХК „Енергобуд” відсутнє в переліку акціонерів ВАТ „Теплоенергомонтаж”.
Чистий прибуток ВАТ „Теплоенергомонтаж” за 2 квартал 2004 року складає 4891,5 тис. грн., частина прибутку (доходу), яка підлягає відрахуванню до бюджету складає 148430,0 грн., за 3 квартал 2004 року 1215,4 тис. грн., частина прибутку (доходу), яка підлягає відрахуванню до бюджету складає 36880,0 грн.
В підтвердження того, що у статутному фонді підприємства позивача є частка акцій, що належить державі, відповідач посилається на інформацію Регіонального відділення Фонду Державного майна по Харківській області, наданої на адресу СДПІ листом від 12.07.2006р. №11-7084, в якому зазначається, що у статутному фонді ВАТ „Теплоенергомонтаж” знаходиться частка державного майна у розмірі 26% переданих до статутного фонду ДЛХК „Енергобуд”, лист Фонду державною майна України від 19.07.2005 р. № 31-1/2-986, в якому зазначено, що державний пакет акцій ВАТ „Теплоенергомонтаж” 26% від статутного фонду товариства було передано до статутного фонду ДАХК „Енергобуд”, згідно з п.5.2.3 Статуту Компанії передбачено, що пакети акцій відкритих акціонерних товариств, переданих для формування її статутного фонду не можуть бути відчужені (продані) або перебувати в заставі без рішення засновника, тобто акції ВАТ „Теплоенергомонтаж” опосередковано належать державі, лист Фонду державного майна України від 25.10.2006 року №10-28-15120 де зазначено, що засновниками ДАХК „Енергобуд” є держава в особі ФДМУ та Мінпаливенерго.
Згідно ст. 72 Закону України „Про державний бюджет України на 2004 рік” встановлено, що господарські організації, зокрема, акціонерні, холдингові, лізингові компанії та інші суб’єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 р. до загального фонду Державного бюджету України частину чистого прибутку відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах. Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання приписів наведеної норми були розроблені та затверджені постановою КМУ № 405 від 30.03.04 р. Порядок і нормативи відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) господарськими організаціями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2003 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 р.
Даний Порядок встановлює, що господарськими товариствами та іншими суб’єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), сплачують 15 відсотків чистого прибутку, розрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку, відповідно до розміру цих часток (акцій, паїв).
Тобто, необхідною умовою для застосування положень ст. 72 Закону України „Про державний бюджет України на 2004 рік” є наявність у статутному фонді підприємства частини, що належить державі (акції, паї).
Приватизація Державного Українського монтажного тресту„Теплоенергомонтаж” здійснювалася шляхом корпоратизації відповідно до Указу Президента України „Про корпоратизацію підприємств” від 15.06.93 р. № 210/93 р. у зв'язку із чим Фонд Держмайна України наказом від 30.05.95 р. № 124-ПРА затвердив план розміщення акцій ВАТ „Теплоенергомонтаж”, що організовано на базі державної власності у вигляді 245 368 шт. акцій на загальну суму 12 268 400 тис. крб., з яких 73,99 % акцій повинне бути продане громадянам України, а 26 % у кількості 63 795 шт. залишилося у власності держави.
Відповідно положенням Закону України „Про цінні папери та фондову біржу” (в редакції, що діяла до 12.05.06 р.) акцією є цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує дольову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.
24.11.1997 р. Регіональне відділення Фонду Держмайна України по Харківській області наказом № 1939-П оголосило про закінчення приватизації ВАТ „Теплоенергомонтаж” та 637 950 шт. акцій передано в статутний фонд Акціонерної холдингової компанії „ Енергобуд”, тобто, все колишнє майно підприємства позивача, що належить державі, було приватизовано і у держави не залишилося майнових прав на колишнє своє майно.
ДАХ компанія „Енергобуд” організована наказом Фонду Державного майна України № 24-АТ від 02.10.95 р. у вигляді ВАТ на підставі Указу Президента України від 4 квітня 1995 р. №282/95 за узгодженням Мінекономіки України (лист від 13 липня 1995р. № 24-29/207, Антимонопольним комітетом України (розпорядження від 06.09.95р. №10/80-р). Внеском у Статутний фонд акціонерної компанії „ Енергобуд”, поряд з іншим майном, були передані акції ВАТ „Теплоенергомонтаж” у кількості 637 950 шт., які відповідно до ч.1. ст. 85 ГК України є власним майном компанії, переданим йому до статутного фонду відповідно до ч.3 п.1 ст. 144 ГК України, згідно з наказом Фонду Держмайна України від 15.02.96 р. №158, тому ВАТ „Теплоенергомонтаж” не відноситься до підприємств, в яких компанія „Енергобуд” здійснює функції по управлінню частками, що належить державі в Статутному фонді підприємства позивача, тобто де держава, як юридична особа, включено до реєстру власників іменних цінних паперів. Згідно виписки з реєстру реєстратора ТОВ „Квадро”, державна Акціонерна холдингова компанія „Енергобуд” зареєстрована як акціонер на підставі Посвідчення про реєстрацію випуску акцій № 49-1-03 від 30.01.03 р. з кількістю акцій 637950 шт., вартістю 191 385,0 грн. і часткою у Статутному фонді позивача в розмірі 20,229%, тобто компанія „Енергобуд” є тільки акціонером ВАТ „Теплоенергомонтаж” і згідно ст. 10 Закону України „Про господарські товариства” має право брати участь у проведенні загальних зборів акціонерів товариства, розподіляти прибуток товариства й отримувати дивіденди, що підтверджується також листом від 04.04.1996 р. № 10-17-3434 Фонду Держмайна України на адресу державної Акціонерної холдингової компанії „Енергобуд”.
24.04.1996 р. листом № 17-143 ( а. с. 32) Департамент управління частками Державного майна Фонду Держмайна України повідомив підприємство позивача, що відповідно до Закону України „Про власність” і Закону України „Про господарські товариства” власником пакета акцій ВАТ „Теплоенергомонтаж” є ДАХК „Енергобуд”, яка користується всіма правами акціонера .
Компанія „Енергобуд” листом від 11.05.04 р. № 64-4516 ( а. с.32 а) повідомила ВАТ „Теплоенергомонтаж”, що майнові права на акції ВАТ „Теплоенергомонтаж” належали компанії, а не державі на підставі рішення Фонду Держмайна України від 15.02.96 р. № 158.
Таким чином, при проведенні перевірки перевіряючими не було враховано те, що після передачі позивачем акцій, що належать державі до статутного фонду іншого господарюючого суб’єкта –холдингової компанії „Енергобуд”, який не є центральними органами державної виконавчої влади, іншими підвідомчими Кабінету Міністрів України органами та обласними державними адміністраціями, він зобов’язаний нараховувати та сплачувати дивіденди на користь власника акцій холдингової компанії „Енергобуд”, в порядку, передбаченому пп. 7.8.1 п.7.8 ст. 7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, який визначає, що у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, провадить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав пропорційно частці його в статутному фонді підприємства - емітента таких корпоративних прав незалежно від того, чи була діяльність такого підприємства-емітента прибутковою протягом звітного періоду при наявності інших власних джерел для виплати дивідендів, а також від того, чи є наявним прибуток, розрахований за правилами податкового обліку, чи ні.
Станом на 1.07.2006 р. акціями ВАТ „Теплоенергомонтаж” згідно реєстру володіють ЗАТ „Променергоавтоматика”, ТОВ „Оріс”, ТОВ „Інтеренерго”. 05.02.2004 р. власником 637 950 простих іменних акцій загальною номінальною вартістю 191 385,00 грн., що становить 20,23 % статутного капіталу товариства, була державна холдингова компанія „Енеробуд”, а станом на 1.12.2005 р. власником 637 950 простих іменних акцій загальною номінальною вартістю 191 385,00 грн., що становить 20,23 % статутного капіталу товариства, була громадянка Росії Кошелькова Ірина Вікторівна .
Виходячи з вищевикладеного, посилання відповідача на лист Фонду Держмайна України від 19.07.05 р. № 31-1/2-986 про те, що пакет акцій ВАТ „Теплоенергомонтаж”, переданий до статутного фонд компанії „Енергобуд” не може бути проданий без дозволу держави не відповідає обставинам справи, оскільки в лютому 2004 р. по даним незалежного реєстратора власником 637950 акцій, які перебували у статутному фонді компанії „Енергобуд” була громадянка Росії Кошелькова, а станом на 1.07. 2006 р. власником цього пакета є Українська фірма ЗАТ „Променергоавтоматика”.
Не правомірним є посилання податкової інспекції на відповідь Регіонального відділення Фонду Держмайна України в Харківській області, що в складі Статутного фонду ВАТ „Теплоенергомонтаж” є 26 % акцій держави, оскільки на підставі листа Регіонального відділення Фонду Держмайна України по Харківській області від 02.10. 2006 р. № 11-9865 відділення не має інформації про наявність і розмір корпоративних прав держави у статутному фонді ВАТ „Теплоенергомонтаж” за період з 01.04.2004 р. по 01.07.2006 р.
Крім того, Департамент обліку корпоративних прав держави Фонду Держмайна України на адресу СДПІ листом від 19.07.2005 р. № 31-1/2-986 повідомив, що акції ВАТ „Теплоенергомонтаж” безпосередньо державі не належать.
Задовольняючи вимоги, суд першої інстанції вірно дійшов висновку про те, що на ВАТ „Теплоенергомонтаж” не поширюються вимоги ст. 72 Закону України „Про державний бюджет України на 2004 рік” і п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2004 р. № 405, тому податкове повідомлення-рішення СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові № 0000890822/0 підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що приймаючи оскаржувану постанову господарський суд Харківської області забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи відповідно до чинного законодавства та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, тому підстав для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, п.1.1). ст. 198, ст. ст. 200, 205, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Харківської області від 19.12.2006 р. по справі № АС-03/484-06 залишити без змін.
Дана ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України у місячний строк з моменту виготовлення її повного тексту.
Адміністративну справу № АС-03/484-06 повернути до господарського суду Харківської області.
Головуючий суддя
Судді