У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 133/1395/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Крейдіна О.О.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
17 лютого 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Загороднюка А.Г. Полотнянка Ю.П. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Нечаюк Т.В.,
представника позивача - Чешковського В.А.
представника відповідача - Пахольчука В.О.
представника третьої особи - Ходаковського Ю.В.
свідка - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Козятинської міської ради Вінницької області на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 26 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" до виконавчого комітету Козятинської міської ради, третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування п. 2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради від 19.02.2015р. №35,
В С Т А Н О В И В :
29.05.2015 року позивач - Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" звернулось до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області з адміністративним позовом до виконавчого комітет Козятинської міської ради, третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування п. 2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради від 19.02.2015р. №35.
Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 26.10.2015 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, представник позивача та третьої особи, в свою чергу, заперечили проти апеляційної скарги, свідок надав пояснення щодо мотивів прийняття Козятинською міською радою оскаржуваного рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити з наступних підстав.
15.02.2016 року на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду від позивача надійшли заперечення на апеляційну скаргу, в яких позивач зауважує, що в серпні 2015 року Окружним адміністративним судом м. Києва розглядалась справа № 826/2969/15 за позовом ОСОБА_6 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про скасування постанови НКРЕКП від 30.12.2014 року № 1056 "Про встановлення тарифів на центральне водопостачання та водовідведення Державному територіально-галуземому об'єднанню "Південно-Західна залізниця", за результатами розгляду якої в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2015 року вище вказану постанову від 14.08.2015 року залишено без змін.
При цьому, суд звертає увагу на те, що предметом розгляду даного спору є дії виконавчого комітету Козятинської міської ради щодо відтермінування введення тарифу на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятин, а не правомірність встановлення даних тарифів.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач - ДТГО «ПЗЗ» - статутне територіально-галузеве об'єднання, засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства транспорту України та підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України.
ДТГО «ПЗЗ» здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення на підставі Ліцензії серії АГ № 500003 від 11.11.2010 р., виданої Національною комісією регулювання електроенергетики України.
Президент України указами від 27.08.2014 р. № 692/2014 та 693/2014 ліквідував Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Указом Президента України від 27.08.2014 р. № 694/2014 було створено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП), яка встановлює тарифи тим суб'єктам господарювання на ті види діяльності і послуги, на право провадження яких комісія видала відповідні ліцензії.
30.12.2014 р. НКРЕКП було винесено постанову «Про встановлення тарифів на центральне водопостачання та водовідведення ДТГО «ПЗЗ» № 1056, згідно якої встановлені тарифи на централізоване водопостачання 7,36 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ), на централізоване водовідведення 4,40 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ), яка набрала чинності 01.02.2015 р.
Відповідно до п. 2.3 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, змін цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 р. № 390, БМЕУ-2 листом від 14.01.2015 р. № БМЕУ-2-7-53 повідомлено Козятинську міську раду про встановлення нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення з 01.02.2015 р., листом від 14.01.2015 р. № БМЕУ-2-7-50 направлено звернення до редакції газети «Вісник Козятинщини» про розміщення оголошення про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення з 01.02.2015 р. Крім того, розміщені об'яви про встановлення нових тарифів на під'їздах житлових будинків по м. Козятин, в відділеннях фінансових установ міста, які здійснюють приймання платежів за послуги .
Тому, з 01.02.2015 р. по м. Козятин діють нові тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою НКРЕКП від 30.12.2014 р. № 1056.
Рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради від 19.02.2015 р. № 35 «Про розгляд звернення міського голови ОСОБА_5 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» було вирішено зокрема: 1) схвалити звернення міського голови до НКРЕКП; 2) відтермінувати введення тарифу на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятин з розрахунку 14,11 грн. за 1 м3 з 01.02.2015 р. до отримання відповіді на звернення міського голови до НКРЕКП; 3) юридичному відділу апарату виконавчого комітету Козятинської міської ради підготувати заяву до суду у разі негативного розгляду звернення міського голови до НКРЕКП.
На думку позивача п. 2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради від 19.02.2015 р. № 35 «Про розгляд звернення міського голови ОСОБА_5 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» є протиправним та підлягає скасуванню, що стало підставою звернення до суду.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», органом держаного регулювання у сфері комунальних послуг є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Згідно зі ст. 6 цього Закону, до повноважень комісії віднесено, зокрема, розроблення порядків (методик) формування тарифів на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
НКРЕКП здійснює встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води та питного водопостачання належать встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг).
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Аналізуючи вище викладені норми колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що повноваження органів місцевого самоврядування у сфері встановлення тарифів на відповідні види житлово-комунальних послуг є законодавчо обмеженими.
При цьому, суд не погоджується з доводами апелянта про те, що відтермінування введення тарифів на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятина було здійснено на підставі п.п. 2 п. б ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якого, до відання виконавчих органів міських рад належить здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням цін і тарифів, оскільки законодавством не передбачено повноваження органу місцевого самоврядування зупиняти дію постанови НКРЕКП, з цих підстав спростовуються пояснення свідка.
Крім цього, варто зауважити, що відповідь НКРЕКП Козятинська міська рада отримала 27.03.2015 р., проте нею не було вчинено жодних дій щодо скасування п. 2 рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради від 19.02.2015 р. № 35 «Про розгляд звернення міського голови ОСОБА_5 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» щодо відтермінування введення тарифу на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятин з розрахунку 14,11 грн. за 1 м3 з 01.02.2015 р. до отримання відповіді на звернення міського голови до НКРЕКП та дану відповідь не було оскаржено ані в судовому, ані в адміністративному порядку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи те, що процедура встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення для населення чітко регламентована законодавством, яким не передбачено повноваження міської ради зупиняти дію актів НКРЕКП, суд приходить до висновку про те, що відповідачем перевищено повноваження при прийнятті рішення щодо відтермінування тарифу на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятин, у зв'язку з чим даний пункт підлягає скасуванню.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про обгрунтованість заявлених позивачем вимог, які правомірно задоволені судом першої інстанції.
Апелянтом не надано достатніх доказів в підтвердження доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим остання задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Козятинської міської ради Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 26 жовтня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 23 лютого 2016 року.
Головуючий Драчук Т. О. Судді Загороднюк А.Г. Полотнянко Ю.П.