Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2016 р. Справа №818/93/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного виробничого підприємства "Вибір" до Одеської митниці ДФС про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним рішення Одеської митниці ДФС про відмову оформити та направити на адресу органу Державної казначейської служби України пакет документів на повернення коштів (висновок про повернення, реєстр висновків про повернення та супровідний лист) та повернути податки, митні та інші платежі, надмірно сплачені до бюджету, оформлене листом № 107/10/15-70-25-01 від 15.01.2016 р., та зобов'язати Одеську митницю ДФС оформити та направити на адресу органу Державної казначейської служби України пакет документів на повернення з Державного бюджету України приватному виробничому підприємству "Вибір" податків, митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету, в розмірі 23926,38 грн. Свої вимоги мотивує тим, що 10 липня 2015 року Одеська митниця ДФС прийняла рішення про коригування митної вартості товарів № 500060804/2015/000009/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 500060804/2015/00030. В подальшому ці рішення про коригування митної вартості товарів та картка відмови були визнані протиправними та скасовані в судовому порядку. При цьому внаслідок наявності вказаного рішення про коригування митної вартості товарів позивач 10.07.2015 р. здійснив митне оформлення товару за більшою вартістю, визначеною митним органом, а саме ПВП "Вибір" надмірно сплатило податки та митні платежі в сумі 23926,38 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Враховуючи, що рішення про коригування митної вартості товарів та картка відмови були скасовані в судовому порядку, відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N 618, 21 грудня 2015 року позивач направив на адресу Одеської митниці заяву про повернення податків, митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету.
26 січня 2015 року ПВП "Вибір" від Одеської митниці ДФС отримало лист від 15.01.2016 р. про відмову в задоволенні заяви та здійсненні оформлення та повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість та мита, зі змісту якого вбачається, що Одеська митниця звернулася до Департаменту адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання ДФС за роз’ясненням проблемного питання повернення надміру сплачених митних платежів.
Позивач вважає відмову Одеської митниці ДФС здійснити оформлення та повернути надмірно сплачені кошти ПВП "Вибір" протиправною, оскільки норми чинного законодавства України чітко визначають порядок дій митного органу в разі отримання заяви платника податків про повернення коштів, надмірно сплачених до бюджету, і жоден лист будь-якого органу виконавчої влади не може встановлювати чи змінювати такий порядок. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що скасування судом рішення про коригування митної вартості товарів свідчить про нечинність такого рішення з моменту його прийняття. При цьому процедура контролю за правильністю визначення митної вартості товарів залишається незавершеною. Завершення такої процедури має бути здійснено з урахуванням рішення суду, а висновок про наявність надмірної сплати до бюджету податків та про їх розмір зроблено за результатами та в залежності від висновків про митну вартість товарів. Такий висновок може бути зроблений шляхом проведення процедур та застосування форм контролю, передбачених Митним кодексом України, зокрема, за наслідками невиїзної документальної перевірки.
З метою забезпечення єдиного підходу при розгляді заяв платників податків про повернення надмірно сплачених митних платежів внаслідок скасування судами рішень про коригування митної вартості товарів Одеська митниця ДФС листом від 08.10.2015 р. звернулася до Департаменту адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання ДФС за роз’ясненням проблемного питання повернення надмірно сплачених митних платежів.
На даний час відповідь на запит не отримана.
Враховуючи, що під час розгляду заяви ПВП "Вибір" про повернення податків, митних та інших платежів у розмірі 23926,38 грн Одеська митниця ДФС діяла відповідно до вимог чинного законодавства України, не порушувала права та законні інтереси позивача, то вимоги ПВП "Вибір" повернути податки, митні та інші платежі, надмірно сплачені до бюджету, є безпідставними. Просив у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
У судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про отримання ним повістки про виклик, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не подав. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні представника відповідача за наявними в ній доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 10 липня 2015 року Одеська митниця ДФС прийняла рішення про коригування митної вартості товарів № 500060804/2015/000009/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 500060804/2015/00030.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 19.08.2015 р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2015 р., вказані рішення про коригування митної вартості товарів та картка відмови були визнані протиправними та скасовані (а.с.10-12,13-15).
На підставі рішення про коригування митної вартості товарів № 500060804/2015/000009/2 позивач 10.07.2015 р. здійснив митне оформлення товару за більшою вартістю, визначеною митним органом, а саме ПВП "Вибір" надмірно сплатило податки та митні платежі в сумі 23926,38 грн (а.с.20-22).
21 грудня 2015 року позивач направив на адресу Одеської митниці заяву про повернення податків, митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету (а.с.16).
Листом від 15.01.2016 р. № 107/10/15-70-25-01 позивачу відмовлено в задоволенні заяви та здійсненні оформлення та повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість та мита (а.с.17-18).
Суд не погоджується з таким висновком відповідача та вважає рішення Одеської митниці ДФС про відмову ПВП "Вибір" у здійсненні оформлення та повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість та мита необґрунтованим з огляду на таке.
Відповідно до пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 1.2, 3.4 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24 січня 2006 р. N 25/44 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 січня 2006 р. за N 64/11938, надміру сплачені митні та інші платежі – сума коштів, що з різних причин унесена понад розмір, установлений законодавством.
Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 N 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за N 1097/14364.
Відповідно до ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, факт відсутності податкового боргу позивача підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів від 18.12.2015 р. (а.с.23).
Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, визначена в Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженому наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N 618 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за N 1097/14364 (далі – Порядок).
Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, регламентовані Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України 30.12.2013 N 882/1188 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 р. за N 146/24923 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Так, відповідно до п. 1 розділу III Порядку для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
За змістом п.п. 3, 4, 7 розділу III Порядку за наслідками перевірки факту перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати Відділом митних платежів митного органу готується висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Вказані положення кореспондуються з п.п. 5, 7 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, відповідно до яких повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами.
На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (п. 10 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань).
Таким чином, підставою для виплати органом Казначейства надмірно сплачених позивачем коштів є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.
У свою чергу, відповідачем не вжито жодних заходів до оформлення такого висновку, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача.
Крім того, суд не враховує твердження відповідача щодо відсутності єдиного підходу при розгляді заяв платників податків про повернення надмірно сплачених митних платежів внаслідок скасування судами рішень про коригування митної вартості товарів та звернення у зв’язку з цим Одеської митниці ДФС до Департаменту адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання ДФС за роз’ясненням даного питання, оскільки норми чинного законодавства України чітко визначають порядок дій митного органу в разі отримання заяви платника податків про повернення податків, митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету, та перелік документів, необхідний для повернення надміру сплачених коштів, і жодне роз’яснення будь-якого органу виконавчої влади не може встановлювати, змінювати чи скасовувати такий порядок.
Враховуючи викладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватного виробничого підприємства "Вибір" до Одеської митниці ДФС про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним рішення Одеської митниці ДФС, оформлене листом №107/10/15-70-25-01 від 15.01.2016 р., про відмову в оформленні і направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів на повернення коштів, надмірно сплачених до бюджету Приватним виробничим підприємством "Вибір" у розмірі 23926,38 грн.
Зобов’язати Одеську митницю ДФС (код 39441717) оформити та направити до органу Державної казначейської служби України пакет документів на повернення з Державного бюджету коштів, надмірно сплачених до бюджету Приватним виробничим підприємством "Вибір" у розмірі 23926,38 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (код 39441717) на користь Приватного виробничого підприємства "Вибір" 2756,00 грн. в рахунок повернення судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 19 лютого 2016 року.