Постанова № 55918289, 19.02.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2016
Номер справи
809/4350/15
Номер документу
55918289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" лютого 2016 р. Справа № 809/4350/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Дочірнього підприємства Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад" (надалі - відповідач) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель (споруд, приміщень) відповідача за адресою: вул. Шевченка, 71, смт. Солотвин, Богородчанський район, Івано-Франківська область, шляхом опечатування вхідних дверей та про заборону відповідачу використовувати вказані будівлі (споруди, приміщення) за цільовим призначенням, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками планової перевірки додержання Дочірнім підприємством Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад" вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту при експлуатації його будівель (споруд, приміщень), що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 71, смт. Солотвин, Богородчанський район, Івано-Франківська область, провідним інспектором Богородчанського районного відділу Управління ДСНС України в Івано-Франківській області Козаром Р.В. складено акт за № 17 від 12.11.2015 року. Згідно даного акту відповідачем допущено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. На підставі акту № 17 від 12.11.2015 року позивачем винесено припис від 12.11.2015 року про усунення відповідачем вказаних в акті порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Припис відповідачем не виконано. Таким чином, посилається позивач, відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до відповідача належить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: зупинити експлуатацію будівель (споруд, приміщень) відповідача за адресою: вул. Шевченка, 71, смт. Солотвин, Богородчанський район, Івано-Франківська область, та заборонити відповідачу використовувати вказані будівлі (споруди, приміщення) за цільовим призначенням, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

16.02.2016 року відповідач подав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому просив суд в задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на усунення вказаних в приписі позивача від 12.11.2015 року порушень. До вказаного заперечення відповідачем долучено копією акта про проведення повторної перевірки додержання (виконання) Дочірнім підприємством Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад" вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 25.01.2016 року № 1, та копію комерційної пропозиції ПП «Пожежна безпека - захист» від 10.02.2016 року.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив таке.

На підставі наказу Богородчанського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про проведення перевірки від 16.10.2015 за № 110 (а.с.11), повідомлення про проведення планової перевірки за № 797 від 21.10.2015 року (а.с.12), посвідчення на проведення перевірки від 28.10.2015 року за № 1231 (а.с.13), провідним інспектором Богородчанського районного відділу Управління ДСНС України в Івано-Франківській області Козаром Р.В. проведено планову перевірку додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту будівель (споруди, приміщення), розташованих за адресою: вул. Шевченка, 71, смт. Солотвин, Богородчанський район, Івано-Франківська область. За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які зафіксовані в акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 12.11.2015 року за № 17 (а.с.14-20).

Зокрема, при здійсненні перевірки було встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, в тому числі Кодексу цивільного захисту України та Правил пожежної безпеки в Україні, які створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- дерев'яні конструкції будівель не оброблено вогнетривким розчином (п. 2.5 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року № 1417 (надалі - Наказ МВС від 30.12.2014 року № 1417);

- будівлі, споруди та приміщення не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (п. 1.2 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 року № 1417);

- приміщення не доукомплектовано первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), згідно норм належності (п. 3.6 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 року № 1417);

- електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати не встановлені на негорючій основі або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж 0,01 метра (п. 1.17 розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 року № 1417);

- пожежні щити не укомплектовано необхідними протипожежним інвентарем (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м. - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.) (п. 3.11 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 року № 1417);

- з'єднання, відгалуження та окільцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо) (п.1.6 розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 року № 1417);

- грати на вікнах не встановлені розкривними, розсувними або змінними (п. 2.16 розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 року № 1417);

- допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (п. 2.8 розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 року № 1417).

Вказаний акт складено в присутності в.о. директора Дочірнього підприємства Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад" п.Ребезюк М.В., про що свідчить підпис вказаної особи на копії акта перевірки. Заперечень до акта перевірки не подано.

За результатами перевірки, Богородчанським районним відділом Управління ДСНС України в Івано-Франківській області винесено припис від 12.11.2015 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким запропоновано відповідачу вжити заходів по усуненню порушень виявлених перевіркою, зі строком виконання до 15.12.2015 року. (а.с.21-22). Копію вказаного припису отримано в.о. директора відповідача п.Ребизюк М.В., про що свідчить підпис на копії припису.

Суд зазначає, що Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).

Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. При цьому на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду ( частина 7 статті 7 даного Закону).

Відповідно до приписів статті 64 Кодексу цивільного захисту України, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки (Державної служби України з надзвичайних ситуацій).

Згідно підпункту 63 пункту 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до частини 1 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (частина 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України).

Частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Таким чином, у випадку наявності підстав для застосування одного з таких заходів реагування як повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, орган контролю звертається до суду із адміністративним позовом, предметом якого є застосування одного з вищенаведених заходів.

Судом встановлено, що за заявою відповідача від 25.12.2015 року, позивачем було проведено позапланову перевірку виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Дочірнього підприємства Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад", що підтверджується актом від 25.01.2016 року № 1.

Вказаною позапланової перевіркою встановлено, що відповідачем усунено частину допущених раніше порушень, вказаних в акті планової перевірки від 12.11.2015 року. Однак, як вказано в акті перевірки від 25.01.2016 року, Дочірнім підприємством Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад" так і не усунуто такі порушення: не оброблено дерев'яні конструкції будівель вогнетривким розчином та не обладнано будівлі, споруди та приміщення автоматичними системами протипожежного захисту. Ці обставини визнано відповідачем в запереченні від 16.02.2016 року. При цьому, в акті перевірки від 25.01.2016 року не вказано жодних об'єктивних обставин неможливості виконання вимог припису в цій частині порушень. Таких заперечень відповідачем до акта перевірки не подано. Строк виконання припису від 12.11.2015 року не продовжено.

З огляду на вказані обставини, суд звертає увагу на таке. Припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким зобов'язано відповідача вжити заходів по усуненню порушень, виявлених перевіркою, винесено 12.11.2015 року з кінцевим терміном виконання - 15.12.2015 року. Однак станом на 16.02.2016 року відповідач так і не усунув усіх виявлених плановою перевіркою порушень. Дочірнє підприємство Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад" не подало суду жодних доказів ні повного виконання робіт по обробленню вогнетривким розчином дерев'яних конструкцій будівель та обладнання будівель, споруд та приміщень автоматичними системами протипожежного захисту, ні хоча б початку виконання таких робіт. Більше того, з огляду на зміст заперечень на позов, відповідачем навіть не укладено договорів на встановлення автоматичних систем пожежного захисту та щодо виконання робіт по обробці вогнезахисним розчином дерев'яних конструкцій будівель та приміщень, а лише, як зазначено в цих поясненнях, проводяться переговори з постачальниками та підрядниками на предмет їх укладення.

За таких обставин, з огляду на те, що подальша експлуатація будівель (споруди, приміщення) Дочірнього підприємства Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад", розташованих за адресою: вул. Шевченка, 71, смт. Солотвин, Богородчанський район, Івано-Франківська область, і надалі несе загрозу для життя та здоров'я працівників та інших громадян, - суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області належить задовольнити повністю.

Крім того суд роз'яснює відповідачу, що відповідно до частин 12-13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Дочірнього підприємства Солотвинський завод "Промекс" Публічного акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад", а саме:

- заборонити експлуатацію будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вул. Шевченка, 71, смт. Солотвин, Богородчанський район, Івано-Франківська область, шляхом опечатування вхідних дверей.

- заборонити відповідачу використовувати будівлі (споруди, приміщення), що знаходяться за адресою: вул. Шевченка, 71, смт. Солотвин, Богородчанський район, Івано-Франківська область, за цільовим призначенням, окрім робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Постанову виконати негайно.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.

Постанова складена 19.02.2016 року.