Ухвала суду № 55908592, 17.02.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.02.2016
Номер справи
800/120/16
Номер документу
55908592
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

17 лютого 2016 року м. Київ П/800/120/16

Суддя Вищого адміністративного суду України Кочан В.М., ознайомившись з позовною заявою

ОСОБА_1

до Пенсійного фонду України, Кабінету Міністрів України, Президента України, Адміністрації Президента України

про визнання дій протиправними та стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України, Кабінету Міністрів України, Президента України, Адміністрації Президента України з вимогами про визнання дій протиправними та стягнення коштів.

Дана позовна заява в частині позовних вимог підлягає поверненню позивачеві з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди), а також Вищий адміністративний суд України у випадках, встановлених цим Кодексом, вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.

Згідно з ч. 4 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Також, згідно з ч. 2 ст. 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України акти, дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, а також рішення, дії чи бездіяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів оскаржуються до Вищого адміністративного суду України.

У позовній заяві ОСОБА_1 заявляє вимоги, зокрема, до Пенсійного фонду України, Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України, які за змістом вищевказаних норм процесуального права не можуть бути відповідачами у Вищому адміністративному суді України як у суді першої інстанції під час розгляду справ в порядку позовного провадження.

Враховуючи викладене, така справа в цій частині позовних вимог не підсудна Вищому адміністративним суду України як суду першої інстанції.

За правилами п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Окрім цього, позовна заява ОСОБА_1 в частині вимог до Президента України підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Згідно з п.п. 3, 4 ч. 1, ч.ч. 2, 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

В порушення вищезазначених вимог, позивач не зазначив поштових адрес відповідачів, а також номерів засобів зв'язку, адрес електронної пошти, якщо такі відомі.

Викладаючи вимоги адміністративного позову позивачу не врахував положення ч.ч. 4 і 5 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України, якими встановлено, що адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

ОСОБА_1 у своїй позовній заяві просить стягнути в тому числі з Президента України 200000 євро. Одночасно, позивач не заявляє вимог до Президента України вирішити публічно-правовий спір, що за правилами ч. 2 ст. 21 виключає можливість розгляду такої заяви в порядку адміністративного судочинства.

Ураховуючи наведене, позивачу необхідно привести зміст позовних вимог у відповідність з приписами ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог ст. 171-1 та ч. 4 ст. 21 цього Кодексу, інакше адміністративний позов буде йому повернуто.

Крім того, в порушення вимог ч. 2 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України позивач не надав доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги і не зазначив доказів які він не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Позивачем, крім іншого, не надано документ про сплату судового збору і не зазначено доказів, які можуть бути підставною для звільнення позивача від сплати судового збору.

Згідно з ч. 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За правилами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Позовна заява містить також вимоги про стягнення з відповідачів сум коштів у євро, що свідчить про майновий характер даного позову.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 3 ст. 6 встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Також звертаємо увагу на зміну реквізитів для сплати судового збору: отримувач коштів - УДКCУ у Печерському р-ні, рахунок отримувача: 31210255700007, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м.Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030105 "Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075)", призначення платежу - 101.

Не виконано позивачем вимоги ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно надання копії позовної заяви та копій всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

За наведених обставин, позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України слід залишити без руху та надати строк для усунення зазначених недоліків.

Роз'яснити позивачеві, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений строк, заява буде повернута з підстав, передбачених п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. 106, ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України про визнання дій протиправними та стягнення коштів повернути позивачеві.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України про визнання дій протиправними та стягнення коштів залишити без руху.

Надати позивачу строк до 11 березня 2016 року для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Кочан В.М.