УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2016 р.Справа № 591/6434/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Водолажської Н.С. , Калиновського В.А.
за участю секретаря судового засідання Тітової А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 08.12.2015р. по справі №591/6434/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача при призначенні пенсії;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах врахувати для обчислення (перерахунку) пенсії страховий стаж та заробіток за квітень 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 24.04.2015 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком та надав необхідний пакет документів. Відповідач повідомив, що пенсію позивачу призначено з 14.05.2015 року, проте при призначенні пенсії не було враховано страховий стаж та заробіток за місяць, що передував даті її призначення, а саме квітень 2015 року. Не погоджуючись із вказаними діями, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 08.12.2015 року позовні вимоги задоволено.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах при призначенні пенсії позивачу.
Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах врахувати для обчислення (перерахунку) пенсії позивачу страховий стаж та заробіток за квітень 2015 року.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою у задоволенні вимог відмовити в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що пенсійний вік позивачу виповнився 13.05.2015 року. В свою чергу, оскільки позивач скористався наданим йому правом та звернувся із заявою про призначення пенсії за місяць до досягнення ним пенсійного віку - 24.04.2015 року, то відповідачем правомірно обраховано трудовий стаж по березень 2015 року включено. З огляду на викладене, заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Представники сторін про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Колегія суддів визнала за можливе розглянути справу з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час її апеляційного перегляду, що 24.04.2015 року позивач звернувся із письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах із заявою про призначення пенсії за віком та надав необхідний пакет документів.
Пенсія позивачу була обрахована з урахуванням стажу та заробітку по березень 2015 року.
12.08.2015 року позивач додатково до вищевказаної заяви надав копію трудової книжки для врахування при призначенні пенсії (а.с.5).
Листом від 18.08.2015 року №370/Б Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах надало відповідь, якої заява від 12.08.2015 року повернута разом з копією трудової книжки, оскільки аналогічна копія, надана ним разом з іншими документами для призначення пенсії, вже є у наявності в матеріалах пенсійної справи (а.с.6).
Позивач, не погоджуючись із діями відповідача щодо неврахування під час призначення пенсії страхового стажу та заробітку за квітень 2015 року, звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно не було враховано при призначенні позивачу пенсії страховий стаж та заробіток за місяць, що передував даті призначення пенсії, а саме квітень 2015 року.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абзацом 2 преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року (ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії встановлений ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 вищенаведеної статті Закону, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року N22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за N1566/11846.
Відповідно до положень п.п. 4.1-4.3 вказаного Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), було встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Як встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи, пенсійний вік позивачу виповнився 13.05.2015 року. Пенсію призначено з 14.05.2015 року.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції відносно того, що при призначенні позивачу пенсії повинен бути врахований стаж та заробіток саме за місяць, що передував даті призначення пенсії за квітень 2015 року.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Колегія суддів зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.
Натомість, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості власних дій, що є предметом оскарження позивачем.
Посилання заявника апеляційної скарги на правомірність обрахування позивачу пенсії із врахуванням трудового стажу саме на момент звернення із заявою про її призначення, а саме березень 2015 року включно, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки в даному випадку позивач скористався наданим йому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правом та звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах із заявою про призначення пенсії за місяць до досягнення ним пенсійного віку. В свою чергу, вказана обставина не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання пенсії у визначеному законодавством розмірі, що гарантовано Конституцією України.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про неправомірність дій відповідача в частині відмови врахувати для обчислення (перерахунку) пенсії позивача страховий стаж та заробіток за квітень 2015 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Зарічного районного суду м. Суми від 08.12.2015р. по справі №591/6434/15-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 08.12.2015р. по справі № 591/6434/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Калиновський В.А.
Повний текст ухвали виготовлений 17.02.2016 р.