1.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 лютого 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/127/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1,
суддів В.І. Шембелян, С.М. Чиркіна
при секретарі судового засідання Кравцовій Т.О.,
за участю позивача- Миронова ОСОБА_2,
відповідача та представника другого відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом депутата Станично-Луганської районної ради ОСОБА_4 до голови Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3, Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області про визнання незаконною постанови щодо перенесення дати проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
17 лютого 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов депутата Станично-Луганської районної ради Луганської області ОСОБА_4 до голови Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3, в якому позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 17 лютого 2016 року (а.с. 21), просить:
- визнати незаконною та скасувати постанову від 13 лютого 2016 року № 44 щодо перенесення дати проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання;
- зобовязати голову Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3 відкрити перше пленарне засідання першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання у найкоротший термін та проінформувати районну раду про підсумки повторних виборів депутатів районної ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27 грудня 2015 року у Станично-Луганському районі Луганської області відбулись повторні вибори депутатів районної ради. Постановою Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області від 23 січня 2016 року № 38 «Щодо реєстрації обраних депутатів Станично-Луганської районної ради» було зареєстровано 34 депутата, що відповідає повному складу Станично-Луганської районної ради і відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є достатнім для визнання районної ради повноважною.
Постановою від 23 січня 2016 року № 40 Станично-Луганська районна виборча комісія Луганської області скликала першу сесію Станично-Луганської районної ради VII скликання на 5 лютого 2016 року на 10 год. 00 хв. Станом на 10 год. 00 хв. 5 лютого 2016 року явка на сесію склала 19 депутатів, що є більшістю від загального складу зареєстрованих депутатів VII скликання і достатньою кількістю для повноваження пленарного засідання сесії згідно з частиною дванадцятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування». Однак, 05 лютого 2016 року голова Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3 відмовилась відкрити перше пленарне засідання першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання, посилаючись на недостатню кількість депутатів, необхідну для відкриття першого пленарного засідання першої сесії районної ради.
Постановою від 6 лютого 2016 року № 43 Станично-Луганська районна виборча комісія Луганської області незаконно перенесла дату проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання на 12 лютого 2016 року на 10 год. 00 хв. Станом на 12 лютого 2016 року на 10 год. 00 хв. явка на сесію знову склала 19 депутатів, що є більшістю від загального складу зареєстрованих депутатів Станично-Луганської районної ради VII скликання і достатньою кількістю для повноваження пленарного засідання сесії згідно з частиною дванадцятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування». Однак, 12 лютого 2016 року голова Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3 знову відмовилась відкрити перше пленарне засідання першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання, посилаючись на недостатню кількість депутатів, необхідну для відкриття першого пленарного засідання першої сесії районної ради відповідно до частини четвертої статті 45, частини третьої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Постановою від 13 лютого 2016 року № 44 Станично-Луганська районна виборча комісія Луганської області знову перенесла дату проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання на 26 лютого 2016 року на 10 год. 00 хв.
Таким чином, за твердженням позивача, голова Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3 своєю бездіяльністю порушила вимоги частини третьої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - незаконно відмовившись відкрити перше пленарне засідання першої сесії новообраної районної ради та проінформувати районну раду про підсумки повторних виборів депутатів районної ради.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив задовольнити уточнені позовні вимоги повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечувала, пояснивши, що комісія не ухиляється від виконання своїх обовязків, однак, відсутність розяснень щодо повноважності першого пленарного засідання першої сесії новообраної ради спричинило різне тлумачення ч. 3 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Станично-Луганська районна виборча комісія Луганської області є юридичною особою, ідентифікаційний код 34164294, зареєстровано за адресою: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. Леніна, 26.
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є субєктом виборчого процесу з повторних виборів депутатів Станично-Луганської районної ради 27 грудня 2015 року, що підтверджується постановою Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області Про реєстрацію обраних депутатів Станично-Луганської районної ради Луганської області № 38 від 23.01.2016, згідно якої ОСОБА_4 зареєстровано депутатом Станично-Луганської районної ради (а.с. 5).
Судом встановлено, що постановою Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області № 40 від 23.01.2016 призначено проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання на 05.02.2016 в 10 годин 00 хвилин в залі засідань районної ради (а.с. 6).
Постановою Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області № 43 від 06.02.2016 перенесено дату проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання на 12.02.2016 (а.с. 7).
Постановою Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області № 44 від 13.02.2016 перенесено проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання на 26.02.2016 (а.с. 8).
У вказаній постанові зазначено, що для участі у роботі сесії 12.02.2016 зареєструвалось 19 з 34 депутатів, що не відповідає частині четвертій статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Вирішуючи питання щодо правомірності постанови Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області № 44 від 13.02.2016 про перенесення проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання на 26.02.2016, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради (частина четверта статті 45 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).
Згідно з постановою Центральної виборчої комісії від 03 вересня 2015 року № 216 Про кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються обласними, районними, міськими, районними у містах (у містах, де утворені районні у місті ради), сільськими, селищними виборчими комісіями для організації виборів депутатів місцевих рад при проведенні чергових та перших виборів депутатів місцевих ради та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, кількість територіальних виборчих округів по виборах депутатів Станично-Луганської районної ради становить 34 виборчих округа.
Таким чином, кількісний склад Станично-Луганської районної ради становить 34 депутата.
У відповідності із постановою Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області № 38 від 23.01.2016 Про реєстрацію обраних депутатів Станично-Луганської районної ради Луганської області депутатами Станично-Луганської районної ради зареєстровано 34 особи, тобто загальна кількість всього складу ради.
Відповідно до частини третьої статті 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.
Зі змісту оскаржуваної постанови Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області № 44 від 13.02.2016 «Щодо перенесення дати проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання» вбачається, що на засідання першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання станом на 10 годин 00 хвилин 12.02.2016 зареєструвалось 19 депутатів з 34 обраних депутатів.
При цьому, відповідач вважає, що зазначеної кількості депутатів недостатньо для проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради.
Однак, такий висновок суд вважає хибним з огляду на таке.
Відповідно до частини дванадцятої статті 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Тобто, перша сесія новообраної Станично-Луганської районної ради є повноважною за умови, якщо для участі у ній зареєструється 18 та більше депутатів, що складає більше половини від 34 депутатів, загального складу ради.
Положення про те, що першу сесію новообраної районної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону (ч. 3 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), на думку суду, стосується повноважень виборчої комісії щодо призначення першої сесії у разі обрання необхідної кількості депутатів, а не щодо кількості депутатів, необхідних для відкриття сесії.
Враховуючи, що 12.02.2016 до початку засідання першої сесії новообраної Станично-Луганської районної ради VII скликання зареєструвалось 19 депутатів, тобто більше половини депутатів від загального складу ради, висновок голови Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області про необхідність перенесення дати проведення вказаної сесії, викладений у постанові № 44 від 13.02.2016, не відповідає вимогам частини дванадцятої статті 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, а тому оскаржувана постанова в цій частині є протиправною та підлягає скасуванню.
В частині інших пунктів постанови Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області № 44 від 13.02.2016 позивач не наводить доказів їх незаконності та доказів того, що вони порушують його права, по суті в позові їх не оскаржує, а тому пункти 2-4 оскаржуваної постанови скасуванню не підлягають.
Щодо вимог позивача зобовязати голову Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3 відкрити перше пленарне засіданні першої сесії районної ради сьомого скликання у найкоротший термін та проінформувати районну раду про підсумки повторних виборів депутатів районної ради суд виходить з такого.
Відповідно до частини десятої статті 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Враховуючи, що частиною третьою статті 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що перша сесія новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради, а реєстрація новообраних депутатів Станично-Луганської районної ради відбулась 23.01.2016, вимоги про зобовязання другого відповідача у найкоротший термін призначити перше пленарне засідання першої сесії Станично-Луганської районної ради сьомого скликання є обґрунтованим.
Вимоги зобовязати голову Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3 відкрити перше пленарне засіданні першої сесії районної ради сьомого скликання та проінформувати районну раду про підсумки повторних виборів депутатів районної ради також суд вважає обґрунтованими, оскільки вони кореспондуються з обовязком, який Закон покладає на голову комісії.
Приймаючи до уваги, що визначений Законом двотижневий термін скликання сесії збіг, з метою повного захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зобовязати другого відповідача негайно як винятковий випадок прийняти рішення про скликання першої сесії новообраної Станично-Луганської районної ради VII скликання та її призначення у найкоротший строк, необхідний для повідомлення обраних депутатів ради, встановлений частино 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з частиною 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, зазначена норма передбачає фактичне відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем судовий збір не сплачено, заявлено дві вимоги немайнового характеру.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розмір мінімальної заробітної плати.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (частина 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
За результатами розгляду даного позову суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення першої позовної вимоги та повного задоволення другої вимоги, у звязку з чим з другого відповідача необхідно стягнути 826,80 грн., а з позивача 275,60 грн. витрат зі сплати судового збору в дохід державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 160-165, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги депутата Станично-Луганської районної ради ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1 постанови Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області від 13 лютого 2016 року № 44 «Щодо перенесення дати проведення першої сесії Станично-Луганської районної ради VII скликання».
Зобовязати Станично-Луганську районну виборчу комісію Луганської області негайно як винятковий випадок прийняти рішення про скликання першої сесії новообраної Станично-Луганської районної ради VII скликання.
Зобовязати голову Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_3 відкрити перше пленарне засідання першої сесії новообраної Станично-Луганської районної ради VII скликання за участі в пленарному засіданні більше половини депутатів від загального складу ради і поінформувати про підсумки повторних виборів депутатів Станично-Луганської районної ради 27 грудня 2015 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, кв. МолодіжнийАДРЕСА_1) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 275,60 грн. (двісті сімдесят пять грн. 60 коп.).
Стягнути з Станично-Луганської районної виборчої комісії Луганської області (ідентифікаційний код 34164294, місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. Леніна, буд. 26) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 826,80 грн. (вісімсот двадцять шість грн. 80 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_1Суддя Суддя ОСОБА_5 ОСОБА_6