Постанова № 55903305, 12.02.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2016
Номер справи
810/5205/15
Номер документу
55903305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2016 року 810/5205/15

Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" до Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області, Комунального підприємства Київської обласної ради "Західне бюро технічної інвентаризації", Обухівської міської ради Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-будівельний комбінат "Моноліт", про визнання протиправним рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" (далі – позивач, ОК "ЖБК "Трипільська брама") з позовом до Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області (далі – відповідач-1, Управління юстиції), Комунального підприємства Київської обласної ради "Західне бюро технічної інвентаризації" (далі – відповідач-2, КП КОР "Західне БТІ"), Обухівської міської ради Київської області (далі – відповідач-3, Міська рада), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-будівельний комбінат "Моноліт" (далі – третя особа, ТОВ ВБК "Моноліт"), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить визнати протиправним та нечинним рішення про реєстрацію права власності від 05.12.2007 реєстратора Комунального підприємства Київської обласної ради "Обухівське бюро технічної інвентаризації", згідно якого було зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-будівельний комбінат "Моноліт" право приватної власності на об’єкт незавершеного будівництва – торгово-побутовий комплекс по вулиці Лермантова, 26, що у місті Обухові Київської області, реєстраційний номер: 21302246, номер запису: 693, в книзі: 3.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві та пояснив, що на час виникнення спірних правовідносин реєстрація права власності на об’єкти нерухомості здійснювалася на підставі Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за №157/6445 у редакції від 30.05.2005 (далі – Тимчасове положення). Відповідачем-2, порушено п. 1.6. Тимчасового положення, згідно якого реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти. Натомість, повноваження БТІ реєструвати права власності на об'єкти незавершеного будівництва з’явились лише 05.03.2010, після набрання чинності Наказом Міністерства юстиції №324/5 від 17.02.2010, яким було введено розділ 7 Тимчасового положення. Також, представник позивача зазначив, що реєстратор БТІ прийняв оскаржуване рішення про реєстрацію права власності за ТОВ ВБК "Моноліт" на підставі Рішення №1440 Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області від 16.12.2003 "Про погодження ТОВ ВБК "Моноліт" матеріалів вибору земельної ділянки площею 0,9 га". Проте, ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" в редакції від 29.01.2006, якою на час виникнення спірних правовідносин встановлювався перелік документів для державної реєстрації прав на нерухоме майно, такої підстави для державної реєстрації речових прав, як рішення органу місцевого самоврядування (його виконавчого органу) про відведення або погодження земельної ділянки – не передбачено. Таким чином, реєстратор БТІ прийняв рішення та здійснив реєстрацію права власності на підставі не належного документу, чим порушив вимоги ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" в редакції від 29.01.2006. Крім того, представник позивача звернув увагу на те, що реєстратор БТІ порушив вимоги ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" в редакції від 29.01.2006. Даною нормою передбачено, що у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо зокрема: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують. Таким чином, за вказаних вище підстав, реєстратор БТІ згідно ст. 24 вказаного Закону мав відмовити ТОВ ВБК "Моноліт" в реєстрації права власності. До того, представник позивача вказав, що ТОВ ВБК "Моноліт" не мало права здійснювати реєстрацію за собою права власності на спірний об’єкт незавершеного будівництва. Так, зокрема згідно Договору від 28.08.2009 про передачу прав ТОВ "Девелоперська компанія "Київград", ТОВ ВБК "Моноліт" 03.01.2007 передало права на об’єкти другої черги будівництва житлового комплексу з прибудованою школою мистецтв по вулиці Лєрмонтова в м. Обухів Київської області Товариству з обмеженою відповідальністю "Девелоперська компанія "Київград", яке у свою чергу передало права на вказаний житловий комплекс Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама". Також рішенням Господарського суду Київської області від 15.07.2015 у справі №911/1713/15 за позовом ОК "ЖБК "Трипільська брама" до ТОВ "Фінансова компанія "Град-Інвест" та ТОВ "Девелоперська компанія "Київград" про визнання правочинів недійсними, встановлено, що саме позивач – ОК "ЖБК "Трипільська брама" є власником об’єктів зазначеного житлового комплексу, серед яких торгово-побутовий комплекс по вул. Лєрмонтова. 26.

Також, у судовому засіданні 26.01.2016 представник позивача заявив клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

07.12.2015 та 19.01.2016 від відповідача-2 до суду надійшли клопотання, в яких він просив розгляд справи здійснити за відсутності представника відповідача-2.

07.12.2015 представник відповідача-3 через канцелярію суду подав клопотання, в якому зазначив, що Обухівська міська рада Київської області погоджується із вимогою позивача щодо рішення БТІ та просить розглянути дану справу за відсутності її представника.

Також, 07.12.2015 представник відповідача-3 через канцелярію суду подав відзив на адміністративний позов, відповідно до якого погоджується із вимогою позивача щодо рішення БТІ та не погоджується із вимогою в частині оскарження рішення №1440 Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області від 16.12.2003, тому що дане рішення саме по собі не породжувало підстав для реєстрації права власності на об’єкт незавершеного будівництва, а стосувалося погодження матеріалів вибору земельної ділянки від будівництво.

Відповідач-1 та третя особа у судове засідання не прибули, хоча, про дату, час та місце судового розгляду повідомленні належним чином. Заперечень на адміністративний позов не надсилали.

26.01.2016 Київський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №560328, довідки АБ №661207 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) та спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №21368170 від 30.10.2015, Кооператив (ідентифікаційний код: 35752481) 23.12.2008 зареєстровано як юридичну особу та присвоєно реєстраційний номер юридичної особи в ЄДР: 10040907403.

Також, згідно довідки АБ №661207 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) та спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №21368170 від 30.10.2015, видом діяльності позивача є комплексне обслуговування об’єктів (81.10).

03.01.2007 між ТОВ ВБК "Моноліт" та ТОВ "Девелоперська компанія "Київград" було укладено договір №02-ИН, відповідно до умов якого сторони своїми та/або залученими силами, засобами, за рахунок власних залучених коштів та матеріальних ресурсів (сировини, будівельних матеріалів, обладнання, тощо) здійснюють інвестування в будівництво Об’єкту інвестування, що визначений пунктом 1.3. цього договору, з метою отримання у власність завершеного будівництвом Об’єкту інвестування в частках визначених цим договором.

Відповідно до п. 1.3. договору №02-ИН від 03.01.2007, об'єкт інвестування являє собою "ІІ чергу будівництва житлового комплексу прибудованою школою мистецтв по вул. Лермонтова в м. Обухів та складатиметься з трьох секцій 2А, 2Б, 2В» на будівельному майданчику, що зазначений пунктом 1.4. договору.

05.01.2007 між ТОВ "Девелоперська компанія "Київград" (далі – Замовник) та ТОВ ВБК "Моноліт" (далі – Генпідрядник) було укладено договір генерального підряду №04-ГП на капітальне будівництво, відповідно до пункту 1.1. якого Замовник доручає, а Генпідрядник зобов’язується на свій ризик у межах договірної ціни власними або залученими силами і засобами у відповідності до затвердженої Проектної документації, діючих ДНБ та в обумовлений Договором строк, побудувати Об’єкт "під ключ" і здати завершений будівництвом Об’єкт в експлуатацію (виконати роботи), а Замовник зобов’язується надати Генпідряднику будівельний майданчик, проектну документацію, забезпечити своєчасне фінансування будівництва, прийняти завершений будівництвом Об’єкт та оплатити його на умовах цього Договору. Будівництво Об’єкту "під ключ" включає в себе виконання всього комплексу робіт по будівництву Об’єкту, включаючи благоустрій території, під’єднання Об’єкта до зовнішніх мереж, та інших робіт, необхідних прийняття закінченого будівництвом Об’єкту в експлуатацію державною приймальною комісією та Замовником.

Інспекцією Держархбудконтролю в Київській області надано ТОВ ВБК "Моноліт" дозвіл на виконання будівельних робіт №130/04-03/07 від 14.12.2007 для будівництва 2-ї черги житлового комплексу з прибудованою школою мистецтв по вул. Лермонтова в м. Обухів.

28.08.2009 між ТОВ "Девелоперська компанія "Київград" (далі – Первісний інвестор) та ОК "ЖБК "Трипільська брама" (далі – Новий інвестор) було укладено договір про передачу прав за договором №02-ИН, відповідно до умов якого Первісний інвестор повністю передає належні йому права згідно з Договором №02-ИН від 03.01.2007 про передачу функцій замовника та виключних прав на залучення інвестицій, укладеним Первісним інвестором з ТОВ ВБК "Моноліт", а Новий інвестор одержує права Первісного інвестора в зобов’язаннях, що виникли з Основного договору в обсязі та на умовах, що існують на момент укладення цього Договору.

Рішенням Виконавчого комітету Обухівської міської ради №944 від 02.09.2014, зі змінами, внесеними Рішенням №1102 від 04.11.2014, об'єктам другої черги будівництва житлового комплексу присвоєні наступні адреси: торгово-побутовому комплексу – Київська область, місто Обухів, вулиця Лермонтова, 26; школі мистецтв – Київська область, місто Обухів, вулиця Лермонтова, 30; паркінгу (будівля автостоянки) – Київська область, місто Обухів, вулиця Лермонтова, 32; об’єкту незавершеного будівництва – житловому будинку другої черги будівництва житлового комплексу з прибудованою школою мистецтв – Київська область, місто Обухів, вулиця Лермонтова, 34.

Позивач звернувся до КП КОР "Західне БТІ" із заявою №7 від 14.05.2015 та отримав лист-відповідь від 22.05.2015 №296, відповідно до якої відповідач-2 надав ОК "ЖБК "Трипільська брама" завірену копію витягу №18983042 про реєстрацію права власності на нерухоме майно розташоване за адресою: Київська область, місто Обухів, вулиця Лермонтова, 26.

Відповідно до витягу №18983042 про реєстрацію права власності на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, що розташований за адресою: Київська область, місто Обухів, вулиця Лермонтова, 26, належить на праві приватної власності ТОВ ВБК "Моноліт", що виникло на підставі рішення Обухівської міської ради Київської області про відведення земельної ділянки для будівництва №1440 від 16.12.2003. Датою прийняття рішення про реєстрацію права власності є 05.12.2007.

19.01.2016 КП КОР "Західне БТІ" надало суду архівну копію замовлення №9174 на проведення інвентаризації майнового комплексу (реєстрації) та рішення Обухівської міської ради Київської області №1440 від 16.12.2003.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі – Закон України від 01.07.2004 №1952-IV) (в редакції від 30.01.2006), цей Закон регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.

Абзацом другим статті 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції від 30.01.2006) закріплено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень – офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

З положення абзацу третього статті 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції від 30.01.2006) вбачається, що об'єкт нерухомого майна (нерухоме майно, нерухомість) – земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці (будівля, споруда тощо), переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції від 30.01.2006), речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.

Частиною першою статті 5 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції від 30.01.2006) встановлено, що систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції від 30.01.2006), місцеві органи державної реєстрації прав є відділеннями державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).

Частиною другою статті 7 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції від 30.01.2006) закріплено, що місцеві органи державної реєстрації прав: проводять реєстрацію прав на нерухоме майно, їх обмежень, правочинів щодо нерухомості або відмовляють у реєстрації; ведуть Державний реєстр прав на нерухоме майно, яке або більша за площею частина якого знаходиться в даному реєстраційному (кадастровому) окрузі; надають інформацію про зареєстровані права та їх обмеження в установленому цим Законом порядку; забезпечують в установленому порядку формування та внесення кадастрових планів земельних ділянок та даних технічної інвентаризації інших об'єктів нерухомого майна до Державного реєстру прав; здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, порядком ведення Державного реєстру прав та положенням про місцеві органи державної реєстрації прав.

Положенням частини п’ятої Прикінцевих положень Закону України від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції від 30.01.2006) встановлено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності (пункт 1.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.01.2003 №6/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за №157/6445 (далі – Тимчасове положення).

Відповідно до пункту 1.2 Тимчасового положення, положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності.

Положеннями абзацу першого пункту 1.3 Тимчасового положення закріплено, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі – БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ (пункт 1.4 Тимчасового положення).

Абзацом першим пункту 1.6 Тимчасового положення встановлено, що реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.

Згідно абзацу першого пункту 1.12 Тимчасового положення, рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації прав приймає реєстратор прав власності на нерухоме майно (далі - реєстратор), що є працівником БТІ, який безпосередньо здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Враховуючи вищезазначене, суд прийшов до висновку, що рішення про реєстрацію права власності від 05.12.2007, відповідно до якого за Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-будівельний комбінат "Моноліт" було зареєстровано право приватної власності на об’єкт незавершеного будівництва – торгово-побутовий комплекс по вулиці Лермантова, 26, що у місті Обухові Київської області, реєстраційний номер: 21302246, номер запису: 693, в книзі: 3, є протиправним, оскільки, на момент реєстрації вищезазначеного права реєстратор Комунального підприємства Київської обласної ради "Обухівське бюро технічної інвентаризації" відповідно до Тимчасового положення не мав права здійснювати реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва.

Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позивачем доведено належними та допустимими доказами факт неправомірного прийняття реєстратором Комунального підприємства Київської обласної ради "Обухівське бюро технічної інвентаризації" рішення про реєстрацію права власності від 05.12.2007.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію права власності від 05.12.2007, відповідно до якого за Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-будівельний комбінат "Моноліт" було зареєстровано право приватної власності на об’єкт незавершеного будівництва – торгово-побутовий комплекс по вулиці Лермантова, 26, що у місті Обухові Київської області, реєстраційний номер: 21302246, номер запису: 693, в книзі: 3.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Київської обласної ради на користь Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" (08700, Київська область, місто Обухів, вулиця Промислова, будинок 7, ідентифікаційний код: 35752481) судовий збір у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Басай О.В.