Постанова № 55899852, 11.01.2016, Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
688/4673/15-а
Номер документу
55899852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 688/4673/15-а

№ 2-а/688/7/16

Постанова

Іменем України

11 січня 2016 року м. Шепетівка.

СуддяШепетівського міськрайонного суду Хмельницькоїобласті Козачук С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України вм.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області (далі Управління) посилаючись на те, що з 30.10.2006 року вийшла на пенсію державного службовця з посади директора Шепетівського міськрайонного центру зайнятості відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу». Для призначення пенсії Управлінням була витребувана довідка про заробітну плату за період з 01.10.2004 року по 30.09.2006 року без врахування «інших виплат», до яких віднесена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати в сумі 4899,61 грн., на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 11.11.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням «інших виплат», відповідно до довідки Шепетівського міськрайонного центру зайнятості від 11.11.2015 року за № 20-05/3211 «Про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Листом від 23.11.2015 року № 12329/04 відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії, посилаючись наст. 33 Закону України «Про державну службу». У звязку з неврахуванням відповідачем до складу заробітку вищевказаних виплат, розмір призначеної їй пенсії зменшено на 183,74 грн. (4899,61 грн.:24х90%=183,74 грн.) Вважає вказані дії відповідача протиправними та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 11.11.2015 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 30.10.2006 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації заробітної плати відповідно до довідки Шепетівського міськрайонного центру зайнятості від 11.11.2015 року за № 20-05/3211, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при її призначенні.

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, подавши у встановлений ч. 3ст. 183-2 КАС Українистрок заперечення на позов, в якому зазначив, що такі види надбавок, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація грошових доходів громадян не передбаченіст. 33 Закону України «Про державну службу», Порядком обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, встановленогопостановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця. Вважає необґрунтованим посилання позивача на застосування до вирішення спірного питання норм, які викладені вЗаконах України «Про пенсійне забезпечення»та «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки зазначеними Законами встановлено порядок призначення та виплати пенсії за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі: за віком, по інвалідності, за втратою годувальника, а не заЗаконом України «Про державну службу».

Особам, які відповідно доЗакону України «Про державну службу»мають право на призначення пенсії, вона призначається та перераховується на підставі норм зазначеногоЗакону. Крім того, відповідно доЗакону України «Про індексацію грошових доходів населення»згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогоПостановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, у разі підвищення розмірів пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.

Крім того, відповідач подав клопотання про розгляд справи в загальному порядку, з викликом сторін.

Відповідно до ч. 4ст. 183-2 КАС Україниу разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цьогоКодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Дослідивши матеріали, долучені до позовної заяви, подане відповідачем заперечення на адміністративний позов, суд дійшов висновку, що наявних у справі доказів достатньо для ухвалення рішення в скороченому порядку, позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно ч.1ст.46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно дост.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII(далі Закон № 3723-XII) в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цимЗаконом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цимЗаконом, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силуЗакон України «Про заходи щодо законодавчого забезпеченняреформування пенсійної системи»від 8 липня 2011 року N 3668-VI, яким внесено зміни доЗакону№ 3723-XIIзокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітноїплати,з якоїбулосплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII, внесено зміни дост.37 Закону № 3723-ХІІі відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення частини третьоїст.37 Закону № 3723-XIIщодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силуЗакону № 1166-VIIвтратили чинність положенняст.37 Закону № 3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітноїплати,з якоїбулосплачено страхові внески.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулюєст. 37-1 Закону № 3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону № 3668-VІне зазнали змін.

Згідност.37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цимЗакономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким, чином, з 01 жовтня 2011 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно дост.37-1 Закону № 3723-XII, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобтост.37 Закону №3723-XIIв редакції до внесення змінЗаконом N 3668-VI.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 з 30.10.2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу»в розмірі 90% від сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

11.11.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України "Про державну службу", форма якої затвердженапостановою правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, оскільки пенсію їй призначено без врахування «інших виплат», до яких віднесена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати.

Згідно довідки Шепетівського міськрайонного центру зайнятості від 11.11.2015 року за № 20-05/3211 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) до суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.10.2004 року по 30.09.2006 року включені «інші виплати»: матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, суми індексації заробітної плати в сумі 4899,61 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Однак, відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу згідно поданої нею заяви з посиланням наст. 33 Закону України «Про державну службу»на тій підставі, що такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати не входять до складових заробітної плати.

Проте, з такими висновками відповідача суд не погоджується з огляду на таке.

Відповідно дост.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР(далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону №108/95-ВРвизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону № 3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.6ст.33 Закону № 3723-XIIдержавним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівниківта інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч.2ст. 35 Закону № 3723-XIIдержавним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно дост. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII(далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV(далі Закон №1058-IV) визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З наданої позивачем довідки вбачається, що на всі виплати включені в довідку, в тому числі: на матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14.

У відповідності до ч. 1ст. 244-2 КАС Українирішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, матеріальна допомога при виході на пенсію до зазначеного переліку не входить.

Підвищення розміру пенсії в цьому випадку не може бути підставою для зміни базового місяця для індексації відповідно доЗакону України «Про індексацію грошових доходів населення»

Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

А тому, у відповідача наявний обов'язок включити в перерахунок пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати і на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії.

Відмова у перерахунку пенсії позивачу є протиправною, оскількипостановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року(чинній на час звернення ОСОБА_2 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії) затверджено довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу». В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, в тому числі додається довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу»та з яких сплачено страхові внески.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними, оскільки при відмові в перерахунку пенсії позивача перевагу було надано положеннямзаконів № 3723-XIIта№ 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин -стаття 41 Закону № 1058-IVтастаття 66 Закону № 1788 XII.

Разом з тим, при визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд виходить з положеньст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.

Оскільки позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії та надала відповідачу довідку № 20-05/3211 від 11.11.2015 року про складові заробітної плати 11.11.2015 року, суд знаходить, що право позивача підлягає захисту з моменту її зверненнядо відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 11.11.2015 року, разом з відповідною заявою.

Отже, перерахунок розміру раніше призначеної пенсії з урахуванням вказаних сум відповідно до вищезгаданої довідки має бути проведений з 11.11.2015 року.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, достатньо вмотивованими та ґрунтуються на наявних у справі доказах, а відтак підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат слід провести відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, стягнувши судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп., сплачений позивачем та документально підтверджений, за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі.

Керуючись ст.ст.33,35,37, 37-1 Закону України «Про державну службу»,ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст.1,2 Закону України «Про оплату праці», ст.41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.9,11,70,71,94, 158-163,183-2,244-2 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1, з розміру пенсії у відсотках встановленомуст. 37 Закону України «Про державну службу»в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, з врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно доЗаконів України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»та «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» нараховувалися внески на загальнообов'язковедержавне пенсійнестрахування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальнестрахування, починаючи з 11 листопада 2015 року з урахуванням фактично отриманих сум, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: