Справа№592/10299/15-ц
Провадження №2/592/454/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2016 року м.Суми
Ковпаківський райсуд м. Суми у складі:
головуючої - судді Труханової Л.М.,
за участю секретаря Сахненко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
28.10.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить, з урахуванням уточнення позовних вимог, зобов"язати Сумську міську раду виключити з генерального плану міста Суми , затвердженого рішеннями Сумської міської ради від 16.10.2002 р. №139-МР , від 19.12.2012р. за №1943-МР та від 06.03.2013р. за № 2180-МР , земельну за адресою : м. Суми , пров. Чугуївський , 10 площею 0,1000 га , кадастровий номер 5910136600:18:019:0017 , з земельних ділянок , віднесених до зони озелених територій загального користування.
В обгрунтування позовних вимог заявник зазначає , що 27.05.2007 року йому було видано державний акт серії ЯД №175568 на право власності на земельну ділянку за адресою пров. Чугуївський, 10 в місті Суми. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
В грудні 2014 року позивач направив повідомлення до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області про початок виконання будівельних робіт. Того ж місяця отримав відповідь від 23.12.2014 р. №7/18-393 в якій зазначено, що повідомлення оформлене з порушенням встановлених вимог, а саме: відсутня інформація про будівельний паспорт.
У жовтні звертався з заявою до Сумської міської ради про сприяння у наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки №10 по пров. Чугуївський в м. Суми, на що отримав відповідь від 07.11.2014 № 2057/02.02.01-01 про відмову у наданні будівельного паспорту. Відмова ґрунтується на рішенні Сумської міської ради від 19.12.2012 р. №1943 - МР яким було затверджено генеральний план міста Суми, згідно якого належна його земельна ділянка потрапила до зони зелених насаджень загального користування.
Таким чином, ОСОБА_1 вважає, що діями Сумської міської ради по затвердженню містобудівної документації «План зонування території м. Суми» та Генерального плану міста Суми без врахування наданої йому у власність земельної ділянки та діями по відмові йому у видачі будівельного паспорту для початку будівельних робіт за адресою: м. Суми, пров. Чугуївський, 10, свідомо здійснюються перешкоди в користуванні власною земельною ділянкою, оскільки відмова відповідача у видачі будівельного паспорту унеможливлює забудову земельної ділянки та порушує право позивача на використання власної земельної ділянки згідно цільового призначення, так як прийнявши рішення від 06.03.2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми», Сумська міська рада визначила функціональне призначення території, на якій знаходиться земельні ділянка, що передана у власність позивачу, як рекреаційну зону озеленених територій загального користування.
Сумська міська рада незаконно змінила функціональне та цільове призначення земельної ділянки, яка передана у власність позивачу, хоча самостійно в односторонньому порядку відповідач не може змінити своє рішення, змінивши призначення земельної ділянки на територію рекреаційної зони озеленених територій загального користування, оскільки це є прямим порушенням прав позивача на використання земельної ділянки, що здійснює відповідні перешкоди.
Разом з тим, план зонування території повинен розроблятися на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюється з дотриманням вимог щодо урахування попередніх рішень стосовно планування і забудови територій, відображення існуючої забудови та інше (ст.18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності).
Таким чином, відповідно до вищезазначених норм відповідач при прийнятті рішення «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території м. Суми» від 06 березня 2013 року № 2180-МР повинен був врахувати виданий йому державний акт на право власності на земельну ділянку та її цільове призначення.
Представник позивача в судове засідання не з»явився, надав суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутності та не заперечує щодо ухвалення рішення в заочному порядку.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, по не відомій суду причині про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін з урахуванням доказів, що є у справі.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення в заочному порядку, що відповідає вимогам ст.ст. 224-226 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до проекту землеустрою 2006 року, висновку державної землевпорядної експертизи від 12.06.2006 року, умов відведення земельної ділянки 2006 року, висновку екологічної інспекції у м. Суми та Сумському районі від 24.04.2006р., висновку управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 10.04.2006 року , висновку Сумського міського управління земельних ресурсів від 2006 року , висновку управління культури і туризму Сумської обласної державної адміністрації від 19.07.2006 року, висновку Управління архітектури та містобудування від 27.09.2005 року, висновку Сумського міського управління земельних русурсів від 28.09.2005 року , витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Сумського міського управління земельних ресурсів , ОСОБА_1 відведено земельну ділянку. для будівництва та обслуговування житлового будинку , господарських будівель і споруд площею 0,1000 га заадресою : м. Суми , вул. Чугуєва ,10.
Згідно державного акту серії ЯД № 175568 від 27.05.2007 року ОСОБА_1 є власником земельної ділянки за адресою: м. Суми, пров. Чугуївський, 10, з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.9 ).
Рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року за № 1943-МР " Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генарального плану міста Суми" та внесення змін до генерального плану міста, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002р. № 139-МР" затвердженого містобудівну документацію "Проект внесення змін до генального плану Суми", внесені зміни до генерального плану міста Суми , затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002р. №139-МР "Про затвердження генерального плану розвитку м. Суми" , згідно з містобудівною документацією , затвердженою п.1 цього рішення.
Рішенням Сумської міської ради від 06 березня 2013 року №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" затверджено містобудівну документацію "План зонування території міста Суми" .
Позивач звертався з повідомлення до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області про початок виконання будівельних робіт. Однак 23.12.2014 року отримав відповідь №7/18-393 в якій зазначено, що повідомлення оформлене з порушенням встановлених вимог, а саме: відсутня інформація про будівельний паспорт.(а.с.11,12)
Згідно відповіді Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради від 07.11.2014 № 2057/02.02.01-01 позивачу відмовлено у наданні будівельного паспорту, оскільки містобудівною документацією не передбачено розміщення об"єктів будівництва у зоні земельних насаджень загального користування.. (а.с 10)
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
Разом з тим, план зонування території повинен розроблятися на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюєтеся з дотриманням вимог щодо урахування попередніх рішень стосовно планування і забудови територій, відображення існуючої забудови та інше (ст.18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Згідно ч.2 ст. 373 ЦК України право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення - ч.4 ст.373 ЦК.
Частинами 1 і 2 ст.375 ЦК України встановлено, що власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
Згідно ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування своїм майном.
Судом встановлено , що відповідач , надавши земельну ділянку позивачу для будівництва та обслуговування житлового будинку , господарських будівель і споруд , в односторонньому порядку змінив призначення зельної ділянки на територію рекреаційної зони озелених територій загального користування , чим порушив права позивача , як власника земельної ділянки , користуватися і розпоряджатися належною йому земельною ділянкою.
З урахуванням наведеного суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги.
Керуючись ст.ст.10,11,60,209, 212, 214, 215, 218, 224-226 ЦПК України,15, 16, 373,375,391 ЦК України, ст. 20, 52 ЗК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобовязання вчинити дії, задовольнити повністю.
Зобов'язати Сумську міську раду виключити з генерального плану міста Суми затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139-МР , зміни до якого внесені рішеннями Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року №1943-МР та від 06.03.2013 року за № 2180-МР, земельну ділянку за адресою: м. Суми пров. Чугуївський 10 загальною площею 0, 1000 га, кадастровий номер 5910136600:18:019:0017, що належить на праві власності ОСОБА_1 з земельних ділянок, віднесених до зони озелених територій загального користування.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня його проголошення, особами, які приймали участь у розгляді справи, але не були присутні під час проголошення рішення, - у той же строк з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення суду може бути переглянуто судом , що його ухвалив за письмовою
заявою відповідача , поданою протягом 10-ти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Л.М. Труханова