Постанова № 55896572, 16.02.2016, Окнянський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Красноокнянський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
16.02.2016
Номер справи
506/77/16-а
Номер документу
55896572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Красноокнянський районний суд Одеської області

смт.Красні Окни, Одеської області, вул.Шевченка, 4, індекс 67900, тел. 2-10-82

Справа № 506/77/16-а

Провадження номер 2-а/506/2/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.02.2016 Суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О.Л., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області щодо відмови у перерахуванні пенсії протиправними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

02 лютого 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області та просила визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії, як державному службовцю, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та грошової винагороди за сумлінну безперервну роботу в органах державної влади та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати. Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що з 03 січня 2009 року вона отримує пенсію державного службовця у зв'язку із достроковим виходом на пенсію по інвалідності у розмірі 90 % від суми доходу, з якого нарахована пенсія. Однак при призначенні пенсії не були враховані такі складові заробітної плати як матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 6695 грн. 62 коп., грошова винагорода за сумлінну безперервну роботу в органах державної влади у розмірі 10940 грн., індексація заробітної плати у розмірі 868 грн. 94 коп. ,а всього загальна сума, яка не була врахована при нарахуванні пенсії, складає 18504 грн. 56 коп.

16 січня 2016 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області із заявою про проведення перерахунку пенсії, із врахуванням всіх вищеназваних сум, надавши довідку про складові заробітної плати, відповідно до нової форми довідки, яка затверджена постановою Правління Пенсійного Фонду України №15-1 від 04.09. 2013 року. Однак рішенням технічної наради з питань призначення пенсій в Управлінні Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі від 20 січня 2016 року /протокол № 1/ їй було відмовлено у перерахунку пенсії. При цьому відповідач посилався на те, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та грошова винагорода за сумлінну безперервну роботу в органах державної влади, відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», не є складовими заробітної плати державного службовця.

Ухвалою Красноокнянського районного суду від 04.02.2016 року по справі відкрите скорочене провадження.

12 лютого 2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі надані заперечення на адміністративний позов, де відповідач зазначає, що, на його думку, позовні вимоги є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню, так як відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів населення та грошова винагорода за сумлінну безперервну роботу в органах державної влади вказаною статтею не визначені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються під час обчислення та перерахунку пенсії. Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року, з 01 грудня 2015 року виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року, відповідно до якого здійснювався перерахунок пенсії і тому законних підстав для перерахунку пенсії позивачу немає.

Перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 03.01.2009 року.

Згідно з довідкою про складові заробітної плати від 14 січня 2016 року № 03-53/30, виданою Управлінням Державної казначейської служби України у Красноокнянському районі Одеської області та розшифровки до зазначеної довідки, до заробітної плати позивача, з якої була обчислена пенсія, включено суми інших виплат, на які було нараховано страхові внески як то матеріальна допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів населення та грошова винагорода за сумлінну безперервну роботу в органах державної влади .

16 січня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії із врахуванням розміру інших виплат, що входять до структури заробітної плати.

Рішенням технічної наради з питань призначення пенсій в Управлінні Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі від 20 січня 2016 року /протокол № 1/ позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії .

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування єдиного внеску здійснюється на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Зі змісту ст.33 Закону України «Про державну службу» вбачається, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України. Згідно положень ст. 37 «Про державну службу» /у редакції,яка діяла на час нарахування пенсії позивачу/ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, як і грошова вигагорода та індексація , входили до системи оплати праці державного службовця.

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п.п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій передбачена графа «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що неврахування при обчисленні пенсії позивача матеріальної допомоги,грошової винагороди та індексації, з якої сплачено страхові внески, призвели до неправильного розрахунку і нарахування позивачу пенсії, а відтак такі дії відповідача є протиправними і тому слід зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок пенсії.

Така позиція суду узгоджується з правовою позицією, яка була висловлена Верховним Судом України в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно), прийнятих в порядку перегляду судового рішення з підстав неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Крім того ,відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії , провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, приймаючи до уваги дату звернення позивача до пенсійного органу, а саме 16 січня 2016 року, та враховуючи положення статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі відповідної заяви - з 01.02.2016 року.

Що стосується думки відповідача, викладеної у запереченнях проти позову щодо відсутності законних підстав для проведення перерахунку через виключення п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то вказана обставина немає ніякого правового значення для вирішення спору, так як зазначеним пунктом було визначено порядок проведення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а не перерахування пенсії у зв'язку із включенням до заробітної плати позивача, з якої була обчислена пенсія, сум інших виплат, на які було нараховано страхові внески.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачці при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Тому суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими, законними та такими що підлягають задоволенню.

Разом з тим, слід роз'яснити позивачу, що відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", вона, як інвалід II групи /про що вона зазначила у адміністративному позові/, звільнена від сплати судового збору.

Тому позивач може звернутися до суду з заявою про повернення судового збору, надавши належним чином посвідчену копію пенсійного посвідчення.

Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 94, 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням графи «інші виплати»( матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода та індексація на заробітну плпту), згідно з довідкою ,виданою Управлінням Державної казначейської служби України у Красноокнянському районі Одеської області 14 січня 2016 року за № 03-53/30, починаючи з 01 лютого 2016 року.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Красноокнянський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копія постанови.

Суддя ОСОБА_2