№2-а-2177/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :
головуючої-судді ОСОБА_1
при секретарі Кононенко Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як «дитині війни», -
В С Т А Н О В И В :
23 червня 2009 р. позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі Донецької області про поновлення строку звернення, визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як «дитині війни». Свої вимоги обґрунтовує тим, що він народився у 1940 році, перебуває на обліку в УПФУ в м.Торезі, отримує пенсію за віком і відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» має статус «дитини війни». Згідно із ст. 6 вказаного Закону з 1.01.2006 року йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Але така допомога у встановленому Законом розмірі йому не виплачувалась.
Рішенням Конституційного Суду України №6рп/2007 від 09.07.2007 року п.12 ст. 71 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», який зупиняв дію ст. 6 «Про соціальний захист дітей війни», визнан неконституційним.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення статті 67 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка зупиняла дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», визнано неконституційними.
Крім цього, ст.22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені в неї не є вичерпними, вони гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів, або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
З урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого Законами України Про Державний бюджет України на відповідні роки, не виплачена йому щомісячна доплата, як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» станом на 23.06.2009 р. складає 9876 грн.
Ст. 3 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності 01.01.2006 р., визначено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими номартивно-правовими актами. Тому вважає, що право на зверення до адміністративного суду за поновленням його порушених прав не можу бути обмежене річним строком, як це передбачено ч.2 ст. 99 КАСУ.
Відповідно до п.4 ст. 99 КАСУ у випадку встановлення законом можливості досудового порядку вирішення спору і позивач скористувався цим порядком, то обчислення строку на звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.
15.05.2009 р. він звернувся до УПФУ в м.Торезі з усною заявою про нарахування і виплату йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, але відповідач в усній формі відмовив йому. Таким чином, ним були дотримані норми досудового врегулювання спору.
Позивач просить поновити строк звернення до суду за захистом порушеного права на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 року. Визнати неправомірною бездіяльність УПФУ в м.Торезі щодо ненарахування і невиплати йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 р. по 01.07.2009 р. Зобов’язати УПФУ в м. Торезі нарахувати і виплатити йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 р. по 01.07.2009 р. в розмірі 9876 грн. Зобов’язати УПФУ в м. Торезі кожень місяць проводити нарахування і виплату йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з дня постановлення судом рішення по справі.
31.08.2009 р. позивач надав письмову заяву про зміну позовних вимог, в якій просить суд в изнати протиправною бездіяльність УПФУ в м.Торезі щодо нездійснення йому нарахування і виплати підвищення до пенсії як «дитині війни» з 23.06.2008 р по 31.08.2009 р. відповідно до вимог ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Зобов’язати УПФУ в м.Торезі здійснити нарахування та виплату йому підвищення до пенсії як «дитині війни» з 23.06.2008 р. по 31.08.2009 р. відповідно до вимог ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням фактично отриманих сум.
Позивач, який належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, надав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідач УПФУ в м. Торезі Донецької області, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, надав суду письмову заяву згідно якої не визнає заявлені позивачем позовні вимоги, наполягає на застосуванні наслідків пропущення строку позовної давності, просить справу розглянути у відсутності представника відповідача.
Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності позивача і представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПФУ в м. Торезі як отримувач пенсії, має статус „Дитини війни” (а.с. 4-6).
З 2008 р. позивачу УПФУ виплачувалося підвищення пенсії в розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме:
• у січні-березні 2008 року - по 47 гривень щомісяця;
• у квітні-червні2008 року - по 48 гривень 10 копійок щомісяця;
• у липні-вересні 2008 року - по 48 гривень 20 копійок щомісяця;
• з жовтня 2008 року – по 49 гривень 80 копійок щомісяця .
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 1 Розділу ІV – Прикінцеві положення Закону України „Про соціальний захист дітей війни” № 2195-ІV від 18.11.2004 року, цей закон набирає чинності з 01 січня 2006 року.
Згідно ст. 6 зазначеного Закону (в редакції чиній до 31.12.2007 року та після 22.05.2008 року), дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 6 зазначеного Закону (в редакції чиній з 01.01.2008 року до 21.05.2008 року включно), дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України ?ро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Згідно ч. 4 ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” № 3551-ХІІ від 22.10.1993 року, учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни — на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 41 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими були внесені зміни до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.
Згідно п. 5 резолютивної частини зазначеного Рішення, положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (набрав чинності з 01 січня 2004 року), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум” № 966-ХІ від 15.07.1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 4 ст. 1 цього ж Закону, до осіб, які втратили працездатність, відносяться … непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.
Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, до числа основних державних соціальних гарантій включаються …мінімальний розмір пенсії за віком… Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Згідно ст. 54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Згідно п. 8 постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28.05.2008 року, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні.
Згідно ст. 17 Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо підвищення позивачу пенсії як “Дитині війни” на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 23.06.2008 року по 31.08.2009 р., суд виходить з того, що в зазначений період було чинним закріплене ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” право позивача як “Дитини війни” на підвищення йому пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка (мінімальна пенсія за віком) визначається у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Однак з 23.06.2008 року відповідачем здійснюється нарахування та виплата підвищення пенсії у розмірі визначеному Кабінетом Міністрів України.
Суд не приймає аргумент відповідача щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань. Щодо виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» вказано, що така відмова є свавільною та незаконною. З огляду на правову позицію Європейського суду з прав людини, висловлену у зазначеному рішенні, та положення ч.1ст.58 Конституції України про незворотність дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи: реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань, судами не повинні прийматися до уваги.
За наведених обставин, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу виплат з 23.06.2008 року по 31.08.2009 р. в неналежному розмірі є протиправними і позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Керуючись: Рішенням Європейського Суду з прав людини у справі „ Кечко проти України” (заява № 63134/00), ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 46 Конституції України, ст. 6, ст. 1 Розділу ІV – Прикінцеві положення Закону України „Про соціальний захист дітей війни” № 2195-ІV від 18.11.2004 року, п. 17 ст. 77, ч. 4 ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” № 3551-ХІІ від 22.10.1993 року, ст. 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, п. 8 постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28.05.2008 року, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року, ч. 4 ст. 1, абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум” № 966-ХІ від 15.07.1999 року, ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, ч. 2 ст. 3, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 99, 100, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як «дитині війни» задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо нездійснення ОСОБА_2, як «дитині війни», нарахування та виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 23.06.2008 р. по 31.08.2009 р. – протиправною.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, б-р Ілліча, б. 8, ЄДРПОУ 20395437) здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: Донецька обл., м. Торез, пров. Шевченко, б.26, ідентифікаційний №1484600055, нарахування та виплату, як «дитині війни», підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 23.06.2008 р. по 31.08.2009 р. з урахуванням фактично отриманих останнім сум.
Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 31 серпня 2009 року.
Постанова буде виготовлена в повному обсязі 01 вересня 2009 року.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Торезький міський суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
ОСОБА_3 ОСОБА_1