755/21226/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" грудня 2015 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Гаврилова О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
25.11.2015 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, в якому просить постановити рішення, яким визнати неправомірними дії відповідача Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови у донарахуванні пенсії позивачу, не одержаної своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань згідно довідки про складові заробітної плати №199/25 від 17.12.2010 року, а також просить зобов'язати відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії позивачу, не одержаної своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, з 20.12.2010 року по 31.03.2015 року у розмірі 100% призначеного розміру з розрахунку 85 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань згідно довідки про складові заробітної плати №199/25 від 17.12.2010 року, а також позивач просить зобов'язати відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії позивачу, не одержаної своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, з 01.04.2015 року у розмірі 85% призначеного розміру з розрахунку 85 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань згідно довідки про складові заробітної плати № 199/25 від 17.12.2010 року.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 20.10.2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України „Про державну службу". Обчислення пенсії позивача було здійснено в розмірі 85% заробітної плати, з урахуванням стажу державної служби 15 років 3 місяці 4 дні, на підставі поданих позивачем довідок, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу". Разом з тим, при нарахуванні позивачу пенсії за віком, відповідачем не було враховано виплати на матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, що підлягали до виплати позивачу під час її перебування на державній службі, та які мають бути враховані при нарахуванні позивачу пенсії, оскільки вказані виплати підлягали до обрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому позивач змушена звернутись з даним позовом в судовому порядку.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 26.11.2015 року вирішено питання про розгляд справи в скороченому провадженні.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 15.12.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в частині вимог за період з 20.12.2010 року по 25.05.2015 року - залишено без розгляду.
Представник відповідача подав письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні посилаючись на те, що ані в Законі України „Про державну службу", ані в Постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в заробіток для обчислення пенсії державних службовців не враховується матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації сум заробітної плати. Матеріальна допомога - це виплата разового характеру, тобто не є надбавкою або премією, тому не може бути включена до переліку виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії.
Судом встановлено, що з 20.12.2010 року позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва, та отримує пенсію згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу". Обчислення розміру пенсії було здійснено на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до вказаного закону. Позивач, маючи загальний страховий стаж роботи 36 років 6 місяців 15 днів, з них стаж державної служби - 15 років 3 місяців 4 дні, отримує пенсію за віком, розмір якої становить 2558,80 грн. На всі виплати, включені в довідку від 17.12.2010 року №199/25 про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у тому числі - матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с. 9-10, 11-12)
Листом начальника Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва від 16.11.2015 р. № 20543/01 позивачу ОСОБА_1 відмовлено в проведені перерахунку пенсії за віком (а.с. 11-12).
Позивач зазначає у позові, що відповідачем незаконно було відмовлено у включені у розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; матеріальної допомоги на оздоровлення; оскільки дані суми входять в складову заробітної плати. Відповідач вважає їх дії правомірними, оскільки дані суми є одноразовими та не є складовою заробітної плати, не є ні надбавкою, ні премією, а тому не можуть бути враховані в розрахунку пенсії.
Статтею 37 Закону України „Про державну службу" ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України „Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України „Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, входять до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Відповідно до ст. 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України № 21-430а11 від 20 лютого 2012р., № 21-97а13 від 28 травня 2013 року, № 21-3а14 від 04.03.2014 року.
З огляду на вище викладене, суд вважає, що Управлінням пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва було неправомірно відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії з урахуванням виплат, на які посилається позивач у позові.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Згідно ч. 2 зазначеної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно роз'яснень, наведених у пункті 5 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України „Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 року № 7, відповідно до частини другої статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. При цьому слід ураховувати, що в такому разі в мотивувальній частині рішення суд повинен навести відповідне обґрунтування.
Таким чином, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог позивача відповідними належними доказами та про неправомірність відмови відповідача в задоволенні заяви позивача щодо включення до розрахунку суми її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оскільки із зазначених виплат були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, тому такі виплати враховуються в заробіток (дохід) позивача для обчислення пенсії.
З огляду на викладене, для відновлення порушеного права позивача в сфері пенсійного забезпечення її, як державного службовця, суд вважає правомірними вимоги позивача щодо визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання відповідача Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 85% заробітної плати, як державному службовцю відповідно до Закону України „Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 26.05.2015 року.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 33, 37 Закону України Закону України „Про державну службу", ст.ст. 1, 2 Закону України „Про оплату праці", ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України „Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 року № 7, ст. ст. 8-11, 17-19, 41, 69-71, 94, 160-164, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови у донарахуванні пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю відповідно до Закону України „Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у розмірі 85% заробітної плати, як державному службовцю відповідно до Закону України „Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 26.05.2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відшкодувати ОСОБА_1 понесені нею у справі судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
С у д д я: