Справа № 539/206/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.02.2016 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Гудкова С. В.
при секретарі - Шрейтер С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду в м. Лубнах та Лубенському районі про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивував тим, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії інвалід 2 групи, захворювання повязане з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно первинних документів та архівної довідки, виданої Галузевим державним архівом Міністерства Оборони України (м. Київ), він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 01.06.1986 р. по 07.08.1986 р.
З 2012 року набрала чинності Постанова КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до цієї постанови проведено осучаснення заробітку за роботи в зоні відчуження з використанням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
В січні 2015 року він звернувся на підприємство де працював під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році - ЗАТ «Лубнимеблі» з проханням надати довідку про заробітну плату, яка потрібна для перерахунку розміру пенсії.
21.01.2015 року він отримав вищевказану довідку про заробітну плату № 12, а також відомість про донарахування заробітної плати та розрахунок заробітної плати і подав вищеназваний пакет документів із заявою до управління ПФ України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області.
02.03.2015 року отримав відповідь за № 1841/02-06, згідно якої на підставі рішення управління ПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі від 24.02.2015 року № 71 йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки обчислення заробітку за роботу в зоні відчуження за червень-липень 1986 року проведено з порушенням норм чинного законодавства.
Також він дізнався, що управління ПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі подали адміністративний позов до Полтавського окружного адміністративного суду про визнання довідки про заробітну плату № 12 від 21.01.2015 року, видану ЗАТ «Лубнимеблі»,такою, що не відповідає положенню постанови Кабітету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2015 р. у задоволені адміністративного позову управління ПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області до Закритого акціонерного товариства «Лубнимеблі», третя особа ОСОБА_1 про визнання довідки такою, що не відповідає вимогам Постанови КМУ про зобовязання вчинити дії - відмовлено.
Управління ПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі не погодилося з рішенням, подавши апеляційну скаргу.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2015р. апеляційну скаргу управління ПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі залишили без задоволення, а Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2015 р. по справі № 816/829/15-а залишили без змін.
Рішення набрало законної сили, тому він вдруге звернувся із заявою від 02.09.2015 року до управління ПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі, на що отримав відмову за № 92/Ч-02, де було зазначено, що вищеназвані рішення суду не зобовязують управління провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату № 12 від 12.01.2015 року, виданої ЗАТ «Лубнимеблі».
Він вважає дії посадових осіб управління Пенсійного фонду в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області неправомірними.
Позивач прохає суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, продовжити строк звернення до суду як такий, що пропущений з поважної причини, бо він не подавав адміністративний позов з вимогою про скасування Рішення управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі № 71 від 24.02.2015 року тому, що чекав коли Ухвала апеляційного адміністративного суду від 20.07.2015 року по справі № 816/829/15-а за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області до ЗАТ «Лубнимеблі» про визнання довідки такою, що не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України набере законної сили. Скасувати Рішення управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі № 71 від 24.12.2015 року, яким було відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 28.01.2015 року та довідки про заробітну плату № 12 від 21.01.2015 року виданої ЗАТ «Лубнимеблі». Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області перерахувати ОСОБА_1 та надалі виплачувати щомісячно пенсію відповідно довідки про заробітну плату № 12 від 21.01.2015 року виданої ЗАТ «Лубнимеблі» із заробітної плати в сумі 3332,38 крб. за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.06.1986 р. по 31.07.1986 р., починаючи з 28.01.2015 року з урахуванням сплачених сум.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, прохала його задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала, прохала в його задоволенні відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи та наявні по справі докази, заслухавши учасників процесу, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Субєкт владних повноважень - відповідач у справі зобовязаний подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, незалежно від того, на чию користь вони можуть бути використані - на користь відповідача чи навіть позивача.
Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 -ї категорії, має ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково, отримує пенсію по інвалідності через УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі. На момент ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він працював ЗАТ «Лубнимеблі» та з підприємства був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.06.1986р. по 07.08.1986р. у складі в/ч 61606.
Після виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 повернувся до попереднього місця роботи , де після повернення йому і була нарахована та виплачена заробітна плата за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
ОСОБА_1, отримавши захворювання під час виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, став інвалідом 2 групи, що пов'язана з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримував пенсію через Управління пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі.
21.01.2015 року позивачеві було видано довідку про заробітну плату №12, а також відомість про донарахування заробітної плати, яка в повні мірі відображає його заробітну плату, отриману в зоні відчуження та відповідає всім нормативно-правовим актам Уряду про оплату праці у зоні ЧАЕС, які були під грифом "таємно" (а.с.21-25).
При зверненні ним до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 28.01.2015 року, враховуючи вищезазначену довідку про заробітну плату, то отримав відмову від 02.03.2015 року (а.с.30), яка була мотивована тим, що розрахунок проведено з порушенням норм законодавства. Вищезазначена відмова була оформлена рішенням УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі № 71 від 24.02.2015 року (а.с.26).
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII. ( далі - Закон № 796-ХІІ).
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 65 Закону N 796-XII за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-XII.
Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом N 796-XII, зокрема призначення пенсії, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії А №151419 с (а.с.8) та архівною довідкою військової частини № 61606 від 28.11.2007 року № 40212 (а.с.9). Вищезазначена обставина сторонами також визнаються і не оспорюються.
Після аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 року Урядом колишнього СРСР та Української РСР були ухвалені рішення із грифом «таємно» щодо оплати праці осіб-ліквідаторів. Після зняття грифа «таємно» та для «службового користування» стало відомо, що при нарахуванні даної заробітної плати не були враховані вимоги нормативних матеріалів:
- розпорядження РМ СРСР № 964 від 17.05.1986 р.;
- постанова РМ СРСР № 524-156 від 7.05.1986 р.;
- розпорядження РМ СРСР № 1031 від 23.05.1986 р.;
- постанова РМ СРСР № 655-195 від 5.06.1986 р.;
- постанова РМ УРСР № 207-7 від 10.06.1986 р.;
- рішення № 351 від 02.02.1987р. та ін.
У вищеназваних нормативно-правових актах йдеться про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і закладів, які брали участь на роботах повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС дія яких поширюється як на військовослужбовців та військовозобовязаних запасу, яких було призвано на військові збори та які в 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження повязані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. З моменту аварії їхню оплату праці регулювали постанова №524-156 тобто з ними розраховувалися за підвищеними до 100% тарифними ставками (посадовими окладами), незалежно від населеного пункту, де вони перебували.
У Постанові ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради міністрів СРСР і ВЦСПС від 07.05.1986 року (так звана ухвала директивних органів) «Об условиях оплаты труда и матеріального обеспечения работников предприятий и организаций зоны Чернобыльской АЭС», урядові комісії розділили зони Чорнобильської АЕС (30 кілометрову зону, зону відселення, зона відчуження), Чорнобильці ліквідатори, працювали в особливо складних умовах.
В зоні іонізуючого випромінювання всім працівникам, що брали участь в ЛНА на ЧАЕС, тарифні ставки підвищувалися не до 100% а на 100%.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 року № 153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт - пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7"
На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв постанову № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пунктом 2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Відповідно до п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (далі по тексту - Порядок), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно підпункту 3 пункту 3 Порядку - Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: 3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
Відповідно до п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Згідно з п.10 Порядку призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно вимог ч.4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідачем на виконання вимог ч.2 ст. 71 КАС України не надано до суду доказів на підтвердження того, що дані, які містяться в довідці №12 від 21.01.2015 року (а.с.25), виданій керуючим санацією ЗАТ «Лубнимеблі» містять неправдиві або недостовірні відомості.
Крім цього, відповідач звертався до Полтавського окружного адміністративного суду із заявою про визнання вищевказаної довідки про заробітну плату такою, що не відповідає вимогам Постанови КМУ №11210 від 23.11.2011 року.
Згідно постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2015 року (а.с.13-15), яка була залишена без змін Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2015 року (а.с.17-20) у задоволенні позову було відмовлено.
Отже, враховуючи вищевказані обставини та норми закону, суд вважає рішення відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача неправомірним, таким, що підлягає скасуванню, тому відповідача слід зобовязати провести перерахунок цієї пенсії та виплачувати її з 28.01.2015 року, з моменту звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
При подачі позову позивач був звільнений від сплати судового збору, як і відповідач, тому вказані судові витрати слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 5, 9-12, 122, 128, 158 -163 КАС України, на підставі ст.ст. 3, 19,22 Конституції України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати Рішення управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі № 71 від 24.12.2015 року, яким було відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 28.01.2015 року та довідки про заробітну плату № 12 від 21.01.2015 року, виданої ЗАТ «Лубнимеблі».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі перерахувати ОСОБА_1 та надалі виплачувати щомісячно пенсію, відповідно довідки про заробітну плату№12 від 21.01.2015 року, видану ЗАТ «Лубнимеблі» із заробітної плати в сумі 2828 крб. за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.06.1986 року по 31.07.1986 року, починаючи з 28.01.2015 року з урахуванням виплачених сум.
Судовий збір компенсувати за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_2 С. В.