Постанова № 55872778, 17.02.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2016
Номер справи
554/14051/15-а
Номер документу
55872778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2016 р. Справа № 554/14051/15-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старосуда М.І.

Суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М. ,

при секретарі судового засідання Резніченко Ю.В.

за участю позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві на постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.2015р. по справі № 554/14051/15-а

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА

Позивач звернулась до суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві, в якому просила суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити з дати призначення пенсії - з 08.07.2013 року перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 %, згідно діючого законодавства на момент призначення пенсії, від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, відображених у довідках про складові заробітної плати.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 14.12.2015 року зазначений адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі в м. Полтаві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві №5569/05-11 від 07.05.2013 року, з урахуванням відомостей, зазначених в колонці «Інші виплати».

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням всіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві №5569/05-11 від 07.05.2013 року, в тому числі відомостей, зазначених в колонці «Інші виплати», починаючи із 24.05.2015 року.

Позовні вимоги в іншій частині - залишено без розгляду.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову в цій частині та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм ст. 33 Закону України "Про державну службу", що призвело до невірного вирішення справи, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати.

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції позивач, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи в порядку ст. 195 КАС України апеляційний перегляд в межах апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач з 25.04.2013 року отримує пенсію як державний службовець управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві.

При розрахунку пенсії відповідачем не враховано суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, які сплачувались позивачу у розрахунковий період і з яких сплачувались страхові внески.

10 листопада 2015 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила врахувати до розрахунку розміру пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Рішенням відповідача № 5875 від 11.11.2015 року позивачу відмовлено у задоволенні заяви із посиланням на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не було внесено змін щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, що враховується при призначенні чи перерахунку пенсії відповідно до Закону. А тому матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення та інші доплати не включаються до заробітної плати державного службовця при призначенні чи перерахунку пенсії.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії є протиправними.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний рік повний роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один процент заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1 вказаного Закону встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної досади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Заробітна плата підлягає індексації в силу ст.95 КЗпП України.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актам України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Отже, індексація є невід'ємною складовою заробітної плати, тому повинна враховуватись при обчисленні пенсії.

Положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України "Про державну службу"), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи при обчислені пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавство, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів, яка за своєю природою є компенсаційною виплатою, входили до системи оплати праці державного службовця.

Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вказаної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 28.05.2013 року.

З огляду на зазначене, відповідачем безпідставно не враховані такі суми до заробітку позивача, з якого визначається розмір отримуваної нею пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії.

В той же час, суд першої інстанції, правильно вирішивши спір по суті, допустив порушення вимог процесуального законодавства.

Суд першої інстанції допустив помилку в зазначенні дати перерахунку пенсії.

У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням вищезазначених складових заробітної плати 10.11.2015 року, а тому колегія суддів приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01.11.2015 року, тобто з моменту звернення з довідкою про складові заробітної плати, до якої включені матеріальна допомога, індексація заробітної плати.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги та зміни постанови суду першої інстанції згідно статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 160, 167,184, 195, 196, 183-2 , 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві задовольнити частково.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.2015р. по справі № 554/14051/15-а змінити.

У абзаці третьому резолютивної частини постанови Октябрського районного суду м. Полтава від 14.12.2015р. по справі № 554/14051/15-а дату "з 24.05.2015 року" замінити датою "з 01.11.2015 року".

В іншій частини постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі - з 18.02.2016 року.

Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Яковенко М.М.