Постанова № 55872306, 19.10.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2015
Номер справи
804/11744/15
Номер документу
55872306
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2015 р. Справа № 804/11744/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Дніпродзержинська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просила стягнути з відповідача на користь державного бюджету штрафні санкції у розмірі 8500,00 грн., а саме: 6800,00 грн. штрафних санкцій за продаж слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років (р/р 31418561700013 одержувач: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код платежу 21081500, код типу оплати 135, МФО 805012); 1700,00 грн. штрафних санкцій за продаж алкогольних напоїв без наявності ліцензії (р/р 31418561700013 одержувач: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код платежу 21081500, код типу оплати 135, МФО 805012).

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 порушила вимоги ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР, які полягають у забороні продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особами, які не досягли 18 років та продаж алкогольних напоїв без наявності ліцензії. За фактом даного порушення було складено протокол про адміністративне правопорушення №103576 від 20.03.2015 р. Рішеннями про застосування фінансових санкцій №17260 від 28.07.2014 р. до позивача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 6800,00грн. та №17261 від 28.07.2014 р. у вигляді штрафу у сумі 1700,00грн. Однак відповідач у встановлені законом строки штрафні санкції не сплатив, у зв'язку із чим позивач був вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду клопотання, в якому просив здійснити розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідач також був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, проте у судове засідання не зявився, про причину неявки суд не повідомив, заперечення на позовну заяву та заяву про відкладення розгляду справи не надав.

Зважаючи на приписи ч.4 ст. 122 та ч.6 ст. 128 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1О.) (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) зареєстрована в Дніпродзержинській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі Дніпродзержинська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області) та є платником єдиного податку.

ФОП ОСОБА_1 здійснює свою господарську діяльність у кафе-барі «Нічне рандеву» за адресою: просп.Леніна, 59А, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область.

20.03.2014р. оперуповноваженим СКМСД Заводського РВ старшиною міліції ОСОБА_2 був складений протокол про адміністративне правопорушення №103576, яким зафіксовано вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та яке полягає у здійсненні продажу слабоалкогольного напою «Шейк» (ємкістю 0,33 л за ціною 15,00 грн.) в кафе-барі «Нічне рандеву», особі, яка не досягла 18 років ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1

По суті правопорушення ОСОБА_3 надав пояснення, з яких вбачається, що останній продав в кафе-барі «Нічне рандеву» слабоалкогольний напій «Шейк» особі, яка не досягла повноліття, при цьому документи на підтвердження віку цієї особи при продажу їй зазначеного вище напою ОСОБА_3 не перевіряв.

Судом встановлено, що пояснення також були відібрані у ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка пояснила, що дійсно 20.03.2014 р. вона придбала у кафе-барі «Нічне рандеву» за адресою: просп.Леніна, 59А, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська обл. слабоалкогольний напій «Шейк» (ємкістю 0,33 л за ціною 15,00 грн.), при цьому продавець паспорту у неї не запитував.

Так, на підставі зазначеного вище 20.03.2014 р. оперуповноваженим СКМСД Заводського РВ старшиною міліції ОСОБА_2 винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3, яку в подальшому було направлено до Голови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Заводської районної у м.Дніпродзержинську раді для вжиття відповідних заходів реагування.

На підставі вказаного адміністративного матеріалу адміністративною комісією при виконавчому комітеті Заводської районної у м.Дніпродзержинську раді було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 15.04.2014 р. №30, якою до ОСОБА_3 застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680,00грн.) за скоєне адміністративне правопорушення згідно ч.2 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вищеозначені адміністративні матеріали були направлені до Дніпродзержинської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області для вжиття відповідних заходів реагування щодо субєкта господарювання, яким здійснюється господарська діяльність в кафе-барі «Нічне рандеву» за адресою: просп.Леніна, 59А, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область.

Так, відповідно до ч.11 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР (далі Закон N 481/95-ВР) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

При цьому пунктом 2 частини 1 статті 153 Закону N481/95-ВР заборонено здійснювати продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону N 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, у разі, якщо продаж слабоалкогольних напоїв здійснюється особам, які не досягли 18 років - у сумі 6800грн. (за порушення вимог статті 15-3 цього Закону) та у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Частиною 3 статті 17 Закону N 481/95-ВР визначено, що зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.

При цьому частиною 4 зазначеної статті передбачено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Відповідно до п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.2003р. (далі Порядок №790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є: матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

На виконання приписів означених норм закону та за результатами розгляду адміністративного матеріалу 28.07.2014р. заступником начальника Дніпродзержинської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області було прийняте рішення №17260 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу у сумі 6800,00грн. та рішення №17261 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу у сумі 1700,00 грн.

Зважаючи на те, що ФОП ОСОБА_1 є субєктом господарювання, який здійснює свою господарську діяльність у кафе-барі «Нічне рандеву», де здійснюється продаж алкогольних напоїв, остання повинна була отримати відповідну на те ліцензію, однак, відповідачем цього зроблено не було, через що застосування до неї штрафної санкції на підставі ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 1700,00грн. є правомірним.

Також, як субєкт господарювання, відповідач несе відповідальність за порушення вимог статті 15-3 цього Закону, зокрема, продаж слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років.

Оскільки факт такого продажу було зафіксовано та підтверджується адміністративними матеріалами, застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафної санкції на підставі ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 6800,00грн. також є правомірним.

Зазначені вище рішення були направлені на адресу ФОП ОСОБА_1 засобами поштового звязку, однак конверт, в якому вони надсилалися, повернувся із позначкою відділення поштового звязку «за закінченням терміну зберігання».

Частиною 5 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Пунктами 10-11 Порядку №790 встановлено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до державного бюджету.

При цьому, відповідно до ч.6 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.

Судом встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій від 28.07.2014р. №17260 та №17261 відповідачем не оскаржувались.

Також, ФОП ОСОБА_1 не було сплачено застосовані до неї на підставі вищезазначених рішень штрафні санкції.

З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивачем - суб'єктом владних повноважень була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з відповідача сум штрафу, натомість відповідачем не було надано суду жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому адміністративному позові, та доказів добровільної сплати означеної суми боргу на момент розгляду справи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) на користь державного бюджету штрафні санкції у розмірі 8500,00грн. (вісім тисяч пятсот гривень 00 копійок), в тому числі: 6800,00 грн. штрафних санкцій, застосованих за продаж слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років (р/р 31418561700013 одержувач: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код платежу 21081500, код типу оплати 135, МФО 805012) та 1700,00грн. штрафних санкцій, застосованих за продаж алкогольних напоїв без наявності ліцензії (р/р 31418561700013 одержувач: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код платежу 21081500, код типу оплати 135, МФО 805012).

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_5