Головуючий у 1 інстанції - Чернобривко Л.Б.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2016 року справа №415/3870/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
Головуючого судді: Васильєвої І.А.
Суддів: Жаботинської С.В.
ОСОБА_2
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 05 листопада 2015 року по справі № 415/3870/15-а за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними, зобовязання поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість по пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
24 червня 2015 року ОСОБА_3 (далі позивач, ОСОБА_3М.) звернулась до Лисичанського міського суду Луганської області із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в м. Лисичанську) про визнання протиправними дії УПФУ в м. Лисичанську щодо припинення виплати пенсії та зобовязання УПФУ в м. Лисичанську поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість (арк. справи 1-2).
05 листопада 2015 року Лисичанським міським судом Луганської області винесено постанову, якою у задоволені вищенаведеного адміністративного позову відмовлено повністю (арк. справи 50-52).
Не погодившись із даним рішенням суду першої інстанції позивач звернулась до Донецького апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в доводах якої зазначила, що не погоджується із винесеною постановою суду, посилаючись на те, що вона не є внутрішньо переміщеною особою, а тому щодо неї не розповсюджуються норми Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 05 листопада 2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» та Постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01 жовтня 2014 року, оскільки вказаними постановами Кабінету Міністрів України не встановлено підстав для припинення виплати пенсії та не містять положень, які встановлюють обовязок органів Пенсійного фонду припиняти виплату пенсій через відсутність довідки, виданої згідно із Порядком № 509. А підстави для припинення виплати пенсії визначені частиною 1 статті 49 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є вичерпними, крім того даною статтею встановлено, що виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду.
До того ж апелянт зауважила, що відповідачем не доведено, що вона є внутрішньо переміщеною особою, та продовження виплати їй пенсії можливе лише за умови отримання довідки, передбаченої Порядком № 509, що значно суперечить принципам, закріпленим в Конституції України та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням викладеного апелянт просила суд апеляційної інстанції скасувати постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 05 листопада 2015 року по справі № 415/3870/15-а, якою відмовлено у задоволені позовних вимог, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю. Розгляд справи просила провести без її участі (арк. справи 58-59).
Позивач та відповідач до судового засідання не зявились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені судом належним чином.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Як встановлено колегією суддів, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, м. Свердловськ, Луганська область, тобто проживає на окупованій території, не підконтрольній Україні, що підтверджується копією паспорту громадянина України Серії ЕМ 310334 (арк. справи 45-46).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, пояснень відповідача, викладених у письмових запереченнях, а також не заперечується сторонами, електронна пенсійна справа ОСОБА_3 взята на облік УПФУ у м. Лисичанську Луганської області 18 грудня 2014 року. За даними електронної справи Свердловським УПФУ Луганської області була нарахована позивачці пенсія по 31 липня 2014 року, тому УПФУ в м. Лисичанську нарахування та виплату пенсії розпочато саме з 01 серпня 2014 року (арк. справи 49).
01 лютого 2015 року виплата пенсії вказаній особі була припинена у звязку з тим, що остання відповідно до вимог пункту 1 Порядку оформлення пенсій особам, переміщеним з окупованої території України та районів проведення АТО, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 - не надала УПФУ в м. Лисичанську довідку про взяття на облік особи переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, тому позивачці запропоновано УПФУ в м. Лисичанську Луганської області, з метою фактичного отримання позивачкою своєї пенсії дотримуватись вищенаведеного порядку.
Так, як зазначалось колегією суддів вище, суд першої інстанції відмовив позивачці у задоволенні позову з тих підстав, що останньою не дотримані вимоги тимчасових порядків щодо здійснення соціальних виплат особам в районах проведення антитерористичної операції, затверджені постановами Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року, від 05 листопада 2014 року № 637 та від 07 листопада 2014 року № 595, які не обмежують права позивачки, а навпаки, направлені на соціальний захист таких осіб, з урахуванням чого поновлення виплати належної їй пенсії можливо виключно при дотримані останньою встановлених даними Порядками вимог, з урахуванням яких здійснюється проведення соціальних виплати особам.
Колегія суддів апеляційної інстанції ознайомившись із позовною заявою, доводами апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1, 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі Положення), Пенсійний фонду України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення. Здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», дія якого зупинено згідно з розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р, місто Свердловськ відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та в теперішній час перебуває на території не підконтрольній владі України.
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
Згідно Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669 - VIII (із змінами і доповненнями), період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Щодо посилання апелянта на те, «що вона не є внутрішньо переміщеною особою, а тому щодо неї не розповсюджуються норми Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 05 листопада 2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» та Постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01 жовтня 2014 року, оскільки вказаними постановами Кабінету Міністрів України не встановлено підстав для припинення виплати пенсії та не містять положень, які встановлюють обовязок органів Пенсійного фонду припиняти виплату пенсій через відсутність довідки, виданої згідно із Порядком № 509», - суд зазначає наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. До того ж, пунктом 2 наведеного порядку встановлена процедура отримання такої довідки, згідно з якою повнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
05 листопада 2014 року Постановою Кабінету Міністрів України № 637 постановлено установити, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595 затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), відповідно до пункту 8 якого встановлено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Отже з урахуванням вищенаведеного вбачається, що особа, яка не перемістилась з непідконтрольної Україні території, але бажає й надалі отримувати пенсію повинна у відповідності до вищенаведених Порядків № 595, та № 637 переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного проживання звернутись до управління ПФУ (за місцем проживання) та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсій, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії) А ТАКОЖ довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції відповідно до вищенаведеного Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення АТО чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509.
Колегія суддів зазначає, що вищенаведені Постанови в судовому порядку нечинними не визнані, не скасовані, а отже підлягають додержанню всіма внутрішньо переміщеними особами, які є пенсіонерами та бажають отримувати й надалі пенсію.
З наведеного впливає, що для фактичного отримання позивачкою грошових коштів недостатньо тільки надати заяву до відповідного територіального відділення пенсійного фонду про переведення пенсійної справи, та залишатись на непідконтрольній Україні території, а необхідно саме переміститись з тимчасово окупованої території України, району проведення АТО чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення на підконтрольну Україні територію та отримати у відповідності до вищенаведеного Порядку № 509 довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, яку, разом із заявою у відповідності до пункту 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ № 595 щодо здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей необхідно надати до органів, які здійснюють такі виплати, тоді пенсії та інші соціальні виплати будуть виплачені позивачці протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
До того ж колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що 06 серпня 2014 року правління Національного банку України прийняло постанову № 466 відповідно до якої: «враховуючи те, що на території Донецької та Луганської областей відповідно до постанови Правління Національного банку України від 23 липня 2014 року N 436 починаючи з 24 липня 2014 року запроваджено надзвичайний режим роботи банківської системи, з метою запобігання загрози життю і здоров'ю працівників та клієнтів банків, забезпечення стабільності банківської системи, керуючись статтями 3, 27, 99 Конституції України, статтями 7, 15 Закону України «Про Національний банк України», статтею 66 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Законом України «Про боротьбу з тероризмом», розділом I Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 22 липня 2014 року N 435, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року N 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», Правління Національного банку України постановляє:1. Банкам України призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій у населених пунктах, які не контролюються українською владою».
Згідно листа Центру поштового звязку № 7 Донецької дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» від 20 травня 2015 року № 05-01/412, у звязку з загостренням суспільно-політичної ситуації на території Донецької та Луганської областей, проведенням бойових дій в зоні АТО, підвищення ризику виникнення загрози життю та здоровю працівників поштового звязку, блокування шляхів проїзду до м. Донецьк та м. Луганськ незаконними озброєними угрупованнями, з 22 липня 2014 року до окремої вказівки призупиняється приймання для пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів Донецької та Луганської областей, що контролюється терористами.
Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Колегія суддів зазначає, що апелянтом не надано суду належних та допустимих доказів, які підтверджують дотримання останньою вищенаведених Порядків, затверджених Постановами КМУ № 509, 595, 637 в частині отримання відповідної довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка надасть право такій особі фактично отримати свої грошові кошти, а впротеріч, остання в доводах апеляційної скарги висловлює свою незгоду та небажання отримувати вищенаведену довідку, та переміщатись із непідконтрольної Україні території, де у відповідності до вищенаведених нормативно-правових актів, а саме Постанови правління Нацбанку № 466, та листа Центру поштового звязку № 7 - не може бути здійснено фактичне отримання коштів без відкриття нею поточного рахунку в банківській установі, оскільки відповідач не здійснює касового обслуговування з виплати пенсій.
Судова колегія звертає увагу апелянта на те, що право на пенсійне забезпечення, здійснюється не тільки шляхом нарахування пенсії, а й фактичним отриманням нарахованих сум, що не можливо без відновлення роботи банківської системи на території населених пунктів які не контролюються українською владою.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а не бажання апелянта виконувати вищенаведені вимоги Порядків КМУ № 509, 595, 637 та інших нормативно-правових актів (Постанови правління Нацбанку № 466, та листа Центру поштового звязку № 7), які встановлюють відповідний порядок для фактичного отримання грошових коштів та їх перерахування на її банківській рахунок, про що й їй наголошував у своїх відповідях відповідач, не є підставою для визнання дій відповідача протиправними та зобовязання останнього поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість по пенсії, що відповідно до вимог статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 05 листопада 2015 року по справі № 415/3870/15-а, - залишити без задоволення.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 05 листопада 2015 року по справі № 415/3870/15-а, - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя І.А. Васильєва
Судді С.В. Жаботинська
ОСОБА_2