Ухвала суду № 55870325, 10.02.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
815/4290/13-а
Номер документу
55870325
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" лютого 2016 р. м. Київ К/800/10565/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Конюшка К.В.

суддів Гончар Л.Я., Чалого С.Я.

за участю:

секретаря Маджар О.М.

представника позивача Барбули О.О.

представника відповідачів Польщіної Т.Л.

представника ГПУ Кузнецової Ю.В.

представника третьої особи Малиш Т.О.

представника третьої особи Цимбал С.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу заступника прокурора Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2015 року

у справі № 815/4290/13-а

за позовом Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство»

до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство інфраструктури України

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «А-Трейдінг»

за участю прокуратури Одеської області

про визнання протиправними дій та недійсними результатів аукціону

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2007 року Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство» звернулась до суду з адміністративним позовом до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерства інфраструктури України, та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «А-Трейдінг», прокуратури Одеської області, про визнання протиправними дій щодо організації аукціону з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення в частині підготовки до реалізації земельної ділянки площею 6,5987 га у м. Одесі по вул. Грушевського ріг вул. Воробйова (в районі колишнього антенного поля ЧМП) та визнання недійсними результатів аукціону, проведеного 30.03.2007 у визначеній частині.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19.02.2014, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2015, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись зі вказаними рішеннями судів попередніх інстанцій, заступник прокурора Одеської області оскаржив їх у касаційному порядку.

У касаційній скарзі скаржник просив скасувати рішення судів попередніх інстанцій з мотивів порушення цими судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове - про задоволення позову.

Касаційна скарга обґрунтована серед іншого тим, що Одеська міська рада не мала права розпоряджатися спірною земельною ділянкою, оскільки на цій земельній ділянці розташовані нерухомі об'єкти права державної власності, які перебували в господарському віданні державного підприємства.

Згідно з частиною другою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, присутніх у судовому засіданні представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи і правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Як установлено судами попередніх інстанцій, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих від 21.04.1947 № 497 «Про відвід Радіоцентру Управління Чорноморського пароплавства земельної ділянки, площею 11,2 га в районі «Червоної Слобідки» Управлінню Чорноморського пароплавства було виділено земельну ділянку площею 11,2 га в районі Червоної Слобідки для реконструкції антенного поля.

Пунктом 2 вказаного рішення зобов'язано дирекцію Управління Чорноморського пароплавства погодити проект планування ділянки, встановлено строки надання технічної документації для оформлення управлінням головного архітектора міста відводу земельної ділянки договором безстрокового користування (після погодження проекту).

Наказом Міністерства транспорту України від 10.02.1995 № 63 утворено Державне підприємство Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство» шляхом злиття Акціонерного судноплавного концерну «Бласко» - Чорноморське морське пароплавство та підприємств згідно з додатком до наказу. Згідно з свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Державне підприємство Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство» включено до ЄДР 23.03.95 під № 1 556 120 0000 015585.

Рішенням Одеської міської ради від 27.06.2006 № 69-V «Про визначення та затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах у 2006-2007 роках» визначений відповідний перелік земельних ділянок, які підлягають продажу. У пункті 22 вказаного додатку зазначена спірна земельна ділянка по вул. Грушевського ріг Ак. Воробйова, вул. Одеська в районі колишнього антенного поля ЧМП.

Як вбачається з протоколу проведення аукціону з продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення під забудову, затвердженого Одеським міським управлінням земельних ресурсів 30.03.2007, переможцю аукціону ТОВ «А-Трейдінг» реалізовано земельну ділянку загальною площею 6, 5987 га. у м. Одесі по вул. Грушевського ріг вул. Воробйова (в районі колишнього антенного поля ЧМП) з цільовим призначенням - будівництво багатосекційних житлових будинків, 9-16 поверхів торгівельного центру.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 у справі № 815/3296/13-а за позовом Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради, за участю третьої особи на стороні відповідачів без самостійних вимог на предмет спору, ТОВ «А-Трейдінг», про визнання нечинним пункту 22 додатку до рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 № 69-V «Про визначення та затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають продажу суб'єктами підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах у 2006-2007 роках» скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.08.2013, якою визнано нечинним пункт 22 додатку до рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 № 69-V та прийнято нову постанову - про відмову у задоволенні позовних вимог Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство».

У постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 зазначено, що з урахуванням встановлених та не спростованих позивачем обставин щодо відсутності набутого права користування ДП ДСК «Чорноморське морське пароплавство» спірною земельною ділянкою відповідно до закону, відсутності належного оформлення права користування (власності) ДП ДСК «ЧМП» на складські будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Воробйова 1 та не надання доказів порушення права позивача оскаржуваним рішення відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДСК «Чорноморське морське пароплавство» до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради про визнання нечинним пункт 22 додатку до рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 року № 69-V не підлягають задоволенню.

Таким чином, зазначеною постановою встановлено, що пункт 22 додатку до рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 № 69-V «Про визначення та затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають продажу суб'єктами підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах у 2006-2007 роках» є чинним.

Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що вищенаведені обставини, встановлені постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 у справі № 815/3296/13-а, яка набрала законної сили, відповідно до положення частини першої статті 72 КАС України є преюдиційними, а, відтак, не підлягають доказуванню при розгляді цієї адміністративної справи. Окрім того, позивачем ДП ДСК «Чорноморське морське пароплавство» не отримано державний акт на право користування спірною земельною ділянкою, що не заперечувалося позивачем. Таким чином, на думку судів попередніх інстанцій, аукціон з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення в частині реалізації на ньому спірної земельної ділянки загальною площею 6, 5987 га. у м. Одесі по вул. Грушевського ріг вул. Воробйова (в районі колишнього антенного поля ЧМП) проведено відповідачем 30.03.2007 правомірно та відповідно до вимог чинного на той час законодавства України.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зі вказаним висновком судів попередніх інстанцій не може погодитись у повній мірі та вважає його передчасним з огляду на таке.

Відповідно до змісту частини першої статті 84 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти. (пункт «ж» частини третьої статті 84 ЗК України).

Згідно з положеннями статті 127 ЗК України було визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування і державні органи приватизації відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які мають право на набуття земельних ділянок у власність, а також іноземним державам відповідно до цього Кодексу. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах (аукціон, конкурс), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Таким чином, для надання правової оцінки діям відповідачів щодо організації аукціону з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення в частині підготовки до реалізації земельної ділянки площею 6,5987 га у м. Одесі по вул. Грушевського ріг вул. Воробйова (в районі колишнього антенного поля ЧМП) необхідно, зокрема, встановити наявність повноважень Одеської міської ради щодо розпорядження цією земельною ділянкою.

Відповідно до частини першої статті 193 ЗК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою (стаття 194 ЗК України).

Згідно з частиною першою статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Оскаржувані судові акти названим вимогам процесуального закону відповідають не в повній мірі.

Відповідно до частини першої статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з частиною четвертою статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Колегія суддів бере до уваги те, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.02.2016 (№ К/800/66379/13, № К/800/64735/13) у справі № 815/3296/13-а за позовом Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» до Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради, за участю третьої особи на стороні відповідачів без самостійних вимог на предмет спору, ТОВ «А-Трейдінг», про визнання нечинним пункту 22 додатку до рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 № 69-V «Про визначення та затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають продажу суб'єктами підприємницької діяльності під забудову на земельних торгах у 2006-2007 роках» скасовано постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Зважаючи на те, що спірна земельна ділянка площею 6,5987 га у м. Одесі по вул. Грушевського ріг вул. Воробйова (в районі колишнього антенного поля ЧМП) була реалізована відповідачами на аукціоні на підставі пункту 22 додатку до рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 № 69-V, правомірність якого у справі № 815/3296/13-а досі не встановлена, доводи касаційної скарги у певній мірі заслуговують на увагу, у зв'язку з чим наявні підстави для її часткового задоволення та скасування оскаржуваних судових рішень з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Частиною першою статті 220 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно з частиною другою статті 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій під час прийняття рішення по суті спору у цій справі було порушено норми процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.

Керуючись статтями 210 - 231 КАС України, суд касаційної інстанції

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу заступника прокурора Одеської області задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2015 року в цій справі скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий

(підпис)

К.В. Конюшко

Судді

(підпис)

Л.Я. Гончар

(підпис)

С.Я. Чалий

Згідно з оригіналом помічник судді М.Р. Мергель