ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2016 року м. Київ К/800/60152/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" до Реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) "Укргазвидобування" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року
в с т а н о в и л а :
У липні 2013 року ПАТ "Укргазвидобування" у Харківському окружному адміністративному суді пред'явило позов до Реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області Крамаренко О.М. від 28 травня 2013 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 2659583;
- зобов'язати реєстраційну службу Балаклійського районного управління юстиції Харківської області вчинити дії з державної реєстрації та видати свідоцтво про право приватної власності Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" на нежитлову будівлю - Палац Культури, розміщеної за адресою: смт Червоний Донець, вул. Леніна, 13, Балаклійського району Харківської області, і надати витяг з державного реєстру прав.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року, залишеною без зміни ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ПАТ "Укргазвидобування" вказує на те, що рішення судами першої та апеляційної інстанцій прийняті з порушенням вимог матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та постановити у справі нове рішення про задоволення позовних вимог.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що державний реєстратор правомірно прийняв рішення про відмову в державній реєстрації, оскільки заявлене позивачем право власності на нежитлову будівлю, як "приватна", не відповідало відомостям про дане нерухоме майно, наявним у Державному реєстрі прав та поданим документах.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ПАТ "Укргазвидобування" зареєстровано як юридичну особу та створено відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" № 360-р, наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 18 липня 2012 року "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" № 529 внаслідок реорганізації шляхом перетворення у Публічне акціонерне товариство Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Так, Кабінет Міністрів України розпорядженням від 13 червня 2012 року "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" № 360-р погодився з пропозицією Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо реорганізації Дочірньої компанії (далі - ДК) "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії (далі - НАК) "Нафтогаз України" шляхом перетворення в ПАТ "Укргазвидобування".
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 18 липня 2012 року "Про реорганізацію Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України № 529 ", зокрема, вирішено припинити діяльність ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" шляхом її реорганізації - перетворення у ПАТ "Укргазвидобування", здійснити заходи щодо реорганізації і державної реєстрації діяльності ДК "Укргазвидобування" в установленому законодавством порядку, визначити ПАТ "Укргазвидобування" правонаступником ДК "Укргазвидобування".
Згідно з пунктом 1.2. Статуту ПАТ "Укргазвидобування", затвердженого установчими зборами ПАТ "Укргазвидобування", Товариство є правонаступником усіх майнових та немайнових прав і обов'язків ДК "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії НАК "Нафтогаз України".
ПАТ "Укргазвидобування", як правонаступником ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України", 02 травня 2013 року подано до реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером 1072976 для проведення державної реєстрації права приватної власності на нежитлову будівлю - Палац Культури, розміщеної за адресою: смт Червоний Донець, вул. Леніна, 13, Балаклійського району Харківської області.
Необхідність реєстрації права власності на житлову будівлю - Палац Культури, як зазначив позивач, пов'язана з проведенням реорганізації ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України".
За результатами розгляду вказаної заяви, 28 травня 2013 року державним реєстратором реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Крамаренко О.М. прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 2659583 на нежитлову будівлю - Палац Культури.
Зазначене рішення прийнято відповідачем на підставі статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", пунктів 16 та 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703.
Відмову у державній реєстрації права власності обґрунтовано тим, що подані позивачем документи не відповідають вимогам, визначеним у спеціальному Законі, та не дають змогу встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме: зазначено, що в поданій заяві вказано про реєстрацію права приватної власності на нежитлове приміщення, а відповідно до свідоцтва про право власності на вказану будівлю, її форма власності-державна.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно (стаття 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
До повноважень органу державної реєстрації прав належить, зокрема: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав (пункти 1, 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
У статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" міститься виключний перелік підстав, згідно з якими може бути відмовлено у державній реєстрації прав: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (далі - Порядок № 703).
Пунктом 16 Порядку № 703 визначено, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 703 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Пунктом 27 Порядку № 703 визначено перелік документів для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідні для виникнення, переходу або припинення права власності.
Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яку подав позивач для проведення державної реєстрації права власності на нежитлову будівлю, зокрема, Палац Культури у смт Червоний Донець, вул. Леніна, 13, Балаклійського району Харківської області, у графі "Форма власності" зроблено позначку "приватна".
Таким чином, позивач у даній заяві просив відповідача зареєструвати його приватне право на нежитлову будівлю.
Згідно зі статтею 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
За правилами пункту 1 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах та приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про відмову в державній реєстрації, оскільки заявлене позивачем право власності на нежитлову будівлю - Палац Культури, як приватне, не відповідало відомостям про дане нерухоме майно, наявним у Державному реєстрі прав та поданим документах.
Рішення судів у цій справі є законними і обґрунтованими.
Доводи касаційної скарги не містять у собі посилань на наявність порушень чинного законодавства, які є підставами для висновку про те, що судами неправильно застосовані норми матеріального чи процесуального права і що призвело або могло призвести до ухвалення незаконного та необґрунтованого судового рішення.
Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, підстав для їх скасування чи зміни немає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" до Реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.