ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2016 р. Справа № 516/4016/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Григорова А.М.
Суддів: Тацій Л.В. , Подобайло З.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 30.11.2015р. по справі № 516/4016/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області
про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо утримання з 01 лютого 2015р. сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати з розміру призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої йому пенсії, та зобов`язати відповідача видати розпорядження про перерахунок його пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015р. Також позивач просить стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на його користь недоотриману суму пенсії з 01 лютого 2015р. по 31 серпня 2015р. в сумі 6127 грн. 80 коп.
Свої вимоги мотивує тим, що він є інвалідом 2 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорія, в зв`язку з чим перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію. З лютого 2015 р. він отримав пенсію по інвалідності не в повному розмірі, з пенсії утримано податок на доходи фізичних осіб та військового збору. Коли звернувся до відповідача із заявою з проханням не утримувати з його пенсії вказаних сум податку, провести відповідне донарахування згідно з діючими нормами закону та Податкового Кодексу України, то отримав письмову відмову у вчиненні зазначених дій. Вважає, що розмір призначеної йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду другої групи, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, оскільки це суми відшкодування шкоди. а тому вважає вказані дії відповідача неправомірними. У позові оскаржує дії відповідача в частині утримання податку з доходів фізичних осіб. Також зазначає на наявність пільг по сплаті податків визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»..
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 30.11.2015 року позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо утримання з 01 лютого 2015р. сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати з розміру призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої пенсії ОСОБА_1. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної та нарахованої пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 лютого 2015р. Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму пенсії за період з 01 лютого 2015р. по 31 серпня 2015р. в сумі 6127 грн. 80 коп.
Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням ст..159 КАС України, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 30.11.2015 року та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Від начальника Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі.
Позивач подав письмове заперечення, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 30.11.2015 року без змін. Зазначає, що суми відшкодувань шкоди заподіяній в наслідок Чорнобильської катастрофи не включається до доходу згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.. 165 Податкового Кодексу України. Зазначає, що державна пенсія та додаткова пенсія призначені за зазначеним законом є видом відшкодування. Крім того, просить розглядати справу без його участі.
Згідно з вимогами п.1 ч.1. ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України судом розглянуто справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорія, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 04.06.2009 р., вкладкою до даного посвідчення № НОМЕР_3; пенсійним посвідченням серія НОМЕР_2 від 01.06.2009р., виданим Пенсійним фондом України. Позивач має 2 групу інвалідності, захворювання пов`язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам 2 групи.
ОСОБА_1 отримав відповідь від 27.08.2015 на його звернення до начальника Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо утримань з його пенсії та, що звільнити від утримання прибуткового податку та військового збору частину його пенсій, що перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, підстав немає, оскільки управління у даному випадку діє в межах чинного законодавства та керується ст.. 164.2.19 Податкового кодексу.
Колегія суддів не погоджується з вищезазначеним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
На виконання положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи " (№ 71-VІІІ від 28.12.2014) у зв`язку із набранням чинності змін до Податкового кодексу України з 01.01.2015 року податок на доходи фізичних осіб справляється з суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три мінімальні заробітні плати (у розрахунку на місяць), встановлені на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення (ст. 164.2.19 Податкового кодексу України).
Крім того, відповідно до п.16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення " Податкового кодексу України об`єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу, тобто загальний місячний оподатковуваний дохід, зокрема, визначений статтею 164.2.19, згідно якої суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Отже, базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць.
Ставка податку становить 15 відсотків, якщо база оподаткування для місячного оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.
Зважаючи на викладене, оскільки розмір пенсії позивача станом на 01.02.2015 року становив 8614,60 грн., то пенсія підлягає оподаткуванню у відповідності до наведених вимог чинного законодавства.
Пенсійний фонд, в даному випадку діє, як податковий агент, відповідно до п. п. 14.1.180 ст. 14 , ст.. 168 , та п. 16-1 розділу 10 "Перехідних положень Податкового кодексу України.
Щодо посилань позивача, про не включення до об'єкту оподаткування сум відшкодування шкоди заподіяної внаслідок аварії на ЧАЕС (згідно п.165.1.3 ст. 165 Податкового кодексу України, яким передбачено не включення до оподаткованого доходу суми відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом) колегія суддів зазначає, що в даному випадку питання стосується утримання податку саме з пенсії, а не компенсації чи пільг, які встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Утримання податку з доходів фізичних осіб з пенсії прямо передбачено вищенаведеними нормами Податкового кодексу, виключень щодо виду пенсії закон не містить, та з видом пенсії справляння податку не пов'язує. Дані норми неконституційними не визнані, діючи. Відповідно в даному випадку п. 165.1.3 ст. 165 Податкового кодексу України не може бути застосований.
Щодо доводів позивача у позові на наявність пільг по сплаті податків, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з п. 18 частини першої ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " громадянам, які віднесені до категорії 1, надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Пунктом 23 частини першої ст. 13 Закону України від 22 жовтня 1993 року N 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" також передбачено, що інвалідам війни надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Але податкове законодавство таких пільг по сплаті податку з доходів фізичних осіб не передбачає.
Колегія суддів зазначає, що будь-які питання оподаткування регулюються Податковим кодексом України (далі - Кодекс) і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства (п. 7.3 ст. 7 Кодексу).
Таким чином підлягають застосуванню норми саме Податкового кодексу України, який пільги не передбачає, а передбачає сплату податку з доходів фізичної особи.
Таким чином, дії відповідача в даному випадку відповідають вимогам чинного законодавства.
Також колегія суддів додатково зазначає, що посилання в апеляційній скарзі та позові на правову позицію судової колегії в цивільних справах Верховного суду України, положення Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є помилковим, оскільки вони не стосується спірних публічно-правових правовідносин та не пов'язана з застосуванням вищезазначених норм Податкового кодексу України.
Колегія суддів, з урахуванням наведеного, зазначає на необґрунтованість посилання позивача у позові на ст..19 та ст.22 Конституції України, відповідач діяв в межах Закону, норми якого є діючими, неконституційними не визнані.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 30.11.2015р. по справі № 516/4016/15-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Подобайло З.Г.