Головуючий у 1 інстанції - Літовка В.В.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2016 року справа №234/18616/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., при секретарі судового засідання - Святодух О.Б., за участю позивача - ОСОБА_2, представника позивача - ОСОБА_3, представника відповідача - Яресько К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 23 грудня 2015р. у справі №234/18616/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити призначення пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірним і скасувати рішення відповідача від 27 жовтня 2015 року № 26 про відмову в достроковому призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, зобов'язати призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку на 4 календарних роки у зв'язку з постійним проживанням позивача в період з 22 лютого 1986 року по 15 грудня 1992 року в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 23 грудня 2015р. позовні вимоги було задоволено.
Визнано рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 27.10.2015р. незаконним в відмові призначення пенсії за віком ОСОБА_2 із зменшенням пенсійного віку.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку.
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що звертаючись за призначенням пенсії ОСОБА_2 не надала до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, тому відповідач правомірно відмовив їй у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.
Позивач та представник позивача проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечували, просили постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача доводи, викладені в апеляційній скарзі, підтримав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне задовольнити вимоги апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що у зв'язку з переміщенням з тимчасово окупованої території України ОСОБА_2 з 27.07.2015р. зареєстрована та постійно проживає в м. Краматорську Донецької області.
29 липня 2015 року ОСОБА_2 звернулась до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області за призначенням пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку та надала наступні документи: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію трудової книжки, довідку з місця проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Рішенням № 26 від 27 жовтня 2015 року відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» через відсутність у ОСОБА_2 посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
ОСОБА_2 з вказаним рішенням не погодилась та звернулась до суду з вказаним позовом.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ (далі Закон №796-ХІІ) встановлено, потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали чи постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Постановою пенсійного фонду України від 22.11.2005р. № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пунктом 2.1.5 вказаного Порядку передбачено, що при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Відповідно до ст.11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років.
Пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 20.01.1997р. №51, встановлено, що особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, видаються посвідчення на підставі довідки встановленого зразка, наведеної у додатку 7 цього Порядку.
Аналізуючи наведені норми права, колегія суддів дійшла висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 21.11.2006 року у справі №21-1048во06.
За таких обставин колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у ОСОБА_2 права на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.
Стосовно наданої позивачем довідки з місця проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012р. №1077 затверджено Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів. Пунктом 8.1 цього Порядку встановлено, що відомості про місце проживання/перебування особи та інші персональні дані особи надаються адресно-довідковими підрозділами територіальних органів Державної міграційної служби України і підрозділами ДМС за запитами осіб, органів державної влади, підприємств, установ, організацій, закладів щодо доступу до персональних даних за формою, наведеною в додатку 18 до цього Порядку, та оформлюються відповідно до частини четвертої статті 16 Закону України «Про захист персональних даних» за умови згоди суб'єкта персональних даних, наданої володільцю бази персональних даних на обробку цих персональних даних, або відповідно до вимог закону.
Отже судом першої інстанції не було надано належної оцінки довідці, наданої на підтвердження періоду проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Проаналізувавши наведені нормативно-правові акти, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів погоджується з доводом апелянта, що відповідачем правомірно було відмовлено ОСОБА_2 у призначені пенсії на підставі ст.55 Закону №796-ХІІ через відсутність посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи. Отже у задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити призначення пенсії необхідно відмовити.
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.
Керуючись статями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 23 грудня 2015р. у справі №234/18616/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити призначення пенсії - задовольнити.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 23 грудня 2015р. у справі №234/18616/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про визнання неправомірним і скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 27 жовтня 2015 року №26 про відмову в достроковому призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку на 4 календарних роки у зв'язку з постійним проживанням в період з 22 лютого 1986 року по 15 грудня 1992 року в зоні посиленого радіоекологічного контролю - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 16 лютого 2016 року, повний текст виготовлений 17 лютого 2016 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.
Колегія суддів Сухарьок М.Г.
Блохін А.А.
Гаврищук Т.Г.