Ухвала суду № 55868282, 16.02.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2016
Номер справи
826/23764/15
Номер документу
55868282
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/23764/15 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

Іменем України

16 лютого 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,

за участю секретаря Гуцул О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2015 року про повернення позовної заяви у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Нафтогазовидобувна Компанія» про стягнення податкової заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві (далі - Позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Нафтогазовидобувна Компанія» (далі - Відповідач) про стягнення з Відповідача до Державного бюджету України суму податкової заборгованості на загальну суму 937 505,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2015 року позовну заяву залишено без руху з підстав, передбачених ч.3 ст.106, ч.1 ст.108 КАС України.

09 листопада 2015 року Позивачем до суду першої інстанції подано клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2015 року в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовлено.

23 листопада 2015 року Позивачем до суду першої інстанції повторно подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, в якому Позивач посилається на відсутність виділення коштів для сплати судового збору та додає копію кошторису на підтвердження відсутності коштів, призначених для сплати судового збору.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2015 року відмовлено у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2015 року позовну заяву повернуто Позивачу згідно п.1 ч.3 ст.108 КАС України.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, а справу направити до суду першої інстанції для розгляду по суті.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання щодо відкриття провадження у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Положеннями ч.ч.1, 3 ст.106 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначаються, зокрема, у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо.

До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Статтею 108 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Позовна заява повертається позивачеві, якщо: 1) позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху; 2) позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання; 3) позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності; 4) позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи; 5) у провадженні цього або іншого адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 6) справа не підсудна цьому адміністративному суду; 7) якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, передбаченого частиною п'ятою статті 99 цього Кодексу.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», в редакції чинній на момент подання адміністративного позову (жовтень 2015 року) визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», в редакції чинній на момент подання адміністративного позову (жовтень 2015 року), за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Мінімальна заробітна плата на 2015 рік в Україні вcтановлена Закoном України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» в розмірі 1 218,00 грн.

Як вбачається зі змісту ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2015 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з недотриманням Позивачем вимог статті 106 КАС України, а саме, Позивачем не надано доказу, що підтверджує сплату ним судового збору, в розмірі встановленому згідно Закону України «Про судовий збір».

Вказаною ухвалою Позивачу надано п'ятиденний строк з дня отримання вищезазначеної ухвали для виправлення недоліків позовної заяви шляхом подання ним до суду першої інстанції оригіналу на підтвердження сплати судового збору в розмірі, встановленому Закону України «Про судовий збір».

Проте, як зазначалось раніше Позивачем 09 листопада 2015 року та 23 листопада 2015 року подавались клопотання про звільнення від сплати судового збору, в яких Позивач просив звільнити від сплати судового збору.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2015 року та 25 листопада 2015 року у задоволенні вказаних клопотання відмовлено.

Колегія суддів звертає увагу, що 01 вересня 2015 року набрали чинності зміни до Закону України «Про судовий збір», відповідно до яких державні органи більше не належать до переліку тих, хто звільняється від сплати судового збору.

Крім того, пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», яким серед іншого скасовано встановлені раніше для органів ДПІ пільги щодо його сплати; Кабінет Міністрів України зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів.

Отже, підстави для звільнення Позивача від сплати судового збору відсутні.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Верховного Суду України від 27 жовтня 2015 року у справі №2а-3361/10, від 03 листопада 2015 року у справі №814/3453/14 та в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 22 січня 2016 року у справі №К/800/53697/15 та від 22 січня 2016 року у справі №К/800/53990/15.

З врахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що оскільки Позивачем не виконано вимоги, викладені в ухвалі Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2015 року, судом першої інстанції правомірно застосовано наслідки, передбачені ст.108 КАС України.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено з додержанням норм процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції слід залишити без змін.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2016 року відкрито апеляційне провадження та відстрочено апелянту - Державній податковій інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві сплату судового збору до прийняття рішення.

Пунктом 5 частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» в редакції чинній на момент подання адміністративного позову (жовтень 2015 року) визначено, що за подання до адміністративного суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду сплачується судовий збір у сумі - 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Мінімальна заробітна плата на 2015 рік в Україні вcтановлена Закoном України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» в розмірі 1 218,00 грн.

З врахуванням наведеного та у відповідності вимог вищевказаних норм законів, суд вважає за необхідне стягнути з Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві судовий збір в розмірі 1 218,00 грн.

Керуючись ст.ст. 106, 108, 199, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2015 року про повернення позовної заяви - без змін.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві (вул.Верховної Ради, 24б, м.Київ, 02094, код ЄДРПОУ 39469994) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м.Києва, код 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м.Києві, код банку 820019, р/р 31211206781007, код класифікації 22030001) судовий збір за подання апеляційної скарги до адміністративного суду в розмірі 1 218,00 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Бужак Н.П.

Костюк Л.О.

Ухвала складена в повному обсязі 17 лютого 2016 року.

.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Бужак Н.П.