УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2016 р. Справа № 876/11293/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді:Улицького В.З.
суддів:Гулида Р.М., Кузьмича С.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
за участю представника відповідача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла" на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року у справі за позовом Державна фінансова інспекція в Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: відділ освіти Тернопільської районної державної адміністрації про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: відділ освіти Тернопільської районної державної адміністрації про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла" коштів в сумі 16330,07 грн..
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що відповідно до п.1.4.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відділу освіти Тернопільської районної державної адміністрації за період з 01.02.2013 по 31.12.2014р. За результатами проведеної ревізії складено акт від 26.02.2015 року № 03-22/23, яким за відповідачем встановлене порушення вимог п.29 додатку 2 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786. На підставі зазначеного порушення державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області було направлено відповідачу вимоги від 11.03.2015 №19-03-12-15/1241, терміном виконання до 10.04.2015. Зокрема, вказаною вимогою зобов'язано стягнути з ТзОВ «Компанія енергія тепла» недоотриману орендну плату на суму 16330,07 грн. Станом на час подання позову, вказану вимогу відповідачем не виконано. Просив позов задоволити.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року позов задоволено. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія енергія тепла» до районного бюджету кошти в сумі 16330,07 грн. на рахунок №31416535700513, УДКСУ в Тернопільському районі, МФО 838012, код класифікації доходу 21080500 «Інші надходження».
Постанову суду першої інстанції оскаржило Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла". Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області проведено ревізію фінансово - господарської діяльності відділу освіти Тернопільської районної державної адміністрації за період з 01.02.2013 по 31.12.2014р. за результатами якої складено акт від 26.02.2015 №03-22/23. Зазначений акт підписано без заперечень.
Зазначеним актом встановлено, що відділом освіти Тернопільської РДА в ревізійному періоді здавались в оренду тимчасово вільні приміщення 17-ти орендарям.
Згідно договору оренди нерухомого майна від 31.07.2013 №140 ТзОВ «Компанія енергія тепла» орендує приміщення котельні площею 175,9 кв.м., яке знаходиться за адресою: вул.Шкільна,31б, с.Мишковичі, Тернопільського району, для надання послуг з теплопостачання Мишковицькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів. Послуги з теплопостачання надаються з лютого 2014 року. Розрахунки за надані послуги проводяться відповідно до рахунків-фактур, які виставляються Відповідачем відділу освіти Тернопільської РДА. Орендна плата відповідно до договору становить 440 грн. на місяць без ПДВ.
Разом з тим, при розрахунку орендної плати ТзОВ «Компанія енергія тепла» не застосовано коефіцієнт перерахунку корисної площі в загальну, що призвело до заниження орендованої площі та до недоотримання відділом освіти Тернопільської РДА орендної плати за період з 01.02.2013 по 31.12.2014 на суму 16330,07 грн., чим порушено п.29 додатку 2 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786, тобто застосовано занижену орендну ставку.
Зазначене порушення призвело до заниження доходів спеціального фонду у Звіті ф.4-1м «Звіт про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги» за серпень - грудень 2013 року на 4418,30 грн., 2014 рік - на 11911,77 грн.
Наведеним порушенням відділу освіти Тернопільської РДА завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 16330,07 гривень.
На підставі п.7 ст. 10 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" відповідачу направлено обов'язкові вимоги від 11.03.2015 №19-03-12-15/1241, п.п 3.4 п.3 яких зобов'язано: стягнути з ТзОВ "Компанія енергія тепла" недоотриману орендну плату на суму 16330,07 грн. Термін виконання вимог встановлено до 10.04.2015р.У зв'язку із невиконанням обов'язкових вимог ДФІ в Тернопільській області звернулось із позовом до адміністративного суду.
Статтею 2 Закону України "Про основні завдання здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Порядок проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 із відповідними змінами та доповненнями.
Пункт 1 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.
Згідно п.2 вказаного Порядку Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до п.п. 7, 8, 10 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органам державного фінансового контролю надається право: вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Статтею 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що лише законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами, що ревізуються.
Таким чином, судова колегія апеляційного суду вважає, оскільки даний пункт вимог ДФІ в Тернопільській області про усунення виявлених ревізією порушень станом на момент розгляду справи як у суді першої інстанції так і у апеляційному суду є чинними та в установлений строк не виконаний відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі, то позовні вимоги ДФІ в Тернопільській області про зобов'язання відповідача виконати зазначений пункти вимог є на думку судової колегії правомірними та обґрунтованими.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення позову.
Разом з тим, 21.12.2015 року на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду за Вх.№К29838/15 надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла" про повернення помилково сплачених коштів за подання апеляційної скарги в сумі 2009,70 грн. згідно платіжного доручення №166 від 27.11.2015 року.
Відтак, беручи до уваги що апелянтом сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги згідно квитанції №42 від 27.11.2015 року в сумі 2009,70 грн. (на виконання ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2015 року про залишення апеляційної скарги без руху) судова колегія вважає, що товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла" слід повернути зайво сплачений судовий збір згідно платіжного доручення №166 від 27.11.2015 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла" залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року у справі №819/2830/15 без змін.
Повернути зайво сплачений судовий збір Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія енергія тепла" в сумі 2009,70 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: Р. Гулид
ОСОБА_2
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 17.02.2016 року