Ухвала суду № 55867519, 17.02.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2016
Номер справи
805/4850/15-а
Номер документу
55867519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Хохленков О.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2016 року справа № 805/4850/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання - Куленко О.Д., за участю представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2015 року по справі № 805/4850/15-а (головуючий у І інстанції Хохленков О.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) податку на додану вартість від 27.05.2015 № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» (далі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області (далі відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) податку на додану вартість від 27.05.2015 № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01 (а. с. 4-6).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2015 року у задоволенні позову було відмовлено (а. с. 81-83).

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а. с. 89-92).

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити.

Представник відповідача просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» є юридичною особою, яка зареєстрована та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 33504912 з 01 червня 2005 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та зазначено його місцезнаходження: 84307, Донецька область, місто Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 22 (а.с. 7-11).

Позивач діє на підставі статуту, зареєстрованого реєстраційною службою Краматорського міського управління юстиції Донецької області 01.12.2014 року (а.с. 12-25).

Позивач перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області як платник податків.

18.05.2015 року контролюючим органом була проведена камеральна перевірки ТОВ «Алекс Схід» з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість.

18.05.2015 посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області був складений акт № 276/05-15-15-01-33504912 камеральної перевірки ТОВ «Алекс Схід» з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість, яким встановлено порушення п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 та п. 203.2 ст.203 ПК України - несвоєчасна сплата підприємством узгоджених сум податкових зобовязань з податку на додану вартість по податковим деклараціям з ПДВ та яка передбачена п. 126.1 ст.126 ПК України (а.с. 28-31).

На підставі вищезазначеного акту № 276/05-15-15-01-33504912 від 18.05.2015 контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000561501/11574/10/05-15-15-01, згідно з яким з позивача були стягнуті штрафні санкції в сумі 603,60 грн. та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01, згідно з яким з позивача стягнуто штрафні санкції в розмірі 188871,60 грн. (а.с. 26-27).

Відповідно до зворотного боку картки особового рахунку платника податку на додану вартість ТОВ «Алекс Схід» визначені суми податку на додану вартість та строки його уплати позивачем (а.с. 45-62).

Сторонами не заперечується факт самостійного декларування позивачем податку на додану вартість за період червень 2014 року - жовтень 2014 року, січень 2015 року, а також факт несвоєчасної сплати, а отже, ця обставина не є спірною між сторонами і не підлягає доказуванню в силу приписів частини 3 статті 72 КАС України.

Суми нарахованих штрафних санкцій наведені в розрахунку цих сум, та позивачем також не заперечується правильність нарахування цих санкцій.

Спірним питанням даної справи є звільнення платників податку на додану вартість, що здійснюють діяльність в зоні проведення антитерористичної операції від зобовязань щодо своєчасності сплати цього податку та зобовязань від сплати штрафних санкцій, нарахованих за несвоєчасну сплату цього податку під час проведення АТО.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (далі - Закон № 1669).

Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 02 грудня 2015 року № 1275-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктом 16 пункту 1 додатку до вказаного розпорядження м. Краматорськ віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція.

Відповідно до частин 1-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1669-VІІ, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 10 цього Закону встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Позивачем було надано у якості доказу сертифікат Торгово-промислової палати України від 25.07.2014 року № 1997/05-4, яким йому засвідчується факт форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відносно його звернення щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обовязкових платежів (а.с.32-33).

Статтею 14-1 Закону України № 1669-VІІ Торгово-промисловій палаті України дійсно надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини. При цьому, частиною 2 зазначеної статті серед форс-мажорних обставин не визначено саме «проведення антитерористичної операції», тому дія сертифіката Торгово-промислової палати України може засвідчувати будь-які інші, перелічені в частині 2 статті 14-1 Закону України № 1669-VІІ обставини, а обставина проведення АТО у Донецькій області, де здійснює господарську діяльність позивач крім судових рішень у адміністративній справі № 826/18327/14 також прямо встановлена указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р.

Законом України № 1669-VІІ передбачені тимчасові заходи для підтримки осіб та субєктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Зокрема, встановлено мораторій на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними зобов'язаннями, мораторій на проведення перевірок органами і посадовими особами, уповноваженими законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, встановлені особливості державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, субєктів господарювання звільнено від сплати земельного податку за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, за користування державним та комунальними майном, введено мораторій на нарахування пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги, забезпечення реалізації права на спадкування, тощо. Також, прикінцевими та перехідними положеннями внесені зміни до деяких законів, щодо надання певних пільг та преференцій субєктам господарювання, які знаходяться в зоні АТО. Зокрема, Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» доповнений пунктом 9-3, який звільняє платників єдиного внеску від обовязків, передбачених цим Законом за певних обставин.

Щодо податку на додану вартість, ніяких пільг та преференцій субєктам господарювання, які здійснюють свою діяльність на території проведення антитерористичної операції та сплачують цей податок, Законом № 1669 не передбачено.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що спеціальним законодавством стосовно справляння податків, зборів на час проведення АТО позивач, який зареєстрований в зоні проведення АТО, не є таким, що звільнений від поточних зобовязань зі сплати податку на додану вартість, та від відповідальності за не перерахування або невчасне перерахування цього податку.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 11, 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2015 року по справі № 805/4850/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2015 року по справі № 805/4850/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 17.02.2016.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

ОСОБА_4