КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 372/4379/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Мора О.М. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
У Х В А Л А
Іменем України
11 лютого 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Бєлової Л.В.
Гром Л.М.
За участю секретаря: Стеценко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області на постанову Обухівського районного суду Київської області від 09 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач - ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання незаконними дій; - зобов'язання призначити пенсію, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Обухівського районного суду Київської області від 09 листопада 2015 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з постановою суду, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 -1987 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 07.09.2005 року.
ОСОБА_3 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Управлінням Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області листом № 5112/11 від 14.09.2015 року відмовлено в призначенні пенсії позивачу зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з підстав відсутності належних доказів на підтвердження її участі в роботах у зоні відчуження протягом періоду, який є достатнім для призначення пенсії.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправними, позивач звернулась з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, право на призначення пенсій із зниженням пенсійного віку мають: на 10 років - учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986р. незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986р. по 31 грудня 1986р. не менше 5 календарних днів.
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії, визначаються відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 вказаного Порядку, до заяви про призначення пенсії для засвідчення особливого статусу особи додаються документи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 -1987 році 2 категорії, згідно посвідчення серії НОМЕР_1, виданим 07.09.2005 року.
З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 10.09.2013 року вбачається, що дошлюбне прізвище ОСОБА_3 є ОСОБА_3 (а.с.12)
Відповідно до архівного витягу від 01.08.2013 року № 06-08/134, виданого архівним відділом Обухівської районної державної адміністрації Київської області на заяву позивача, наказом № 108-п від 03 грудня 1986 року, згідно графіку, відряджено в с. Зелений мис, Чорнобиль з 09 грудня 1986 року по 10 січня 1987 року працівників райпобуткомбінату, зокрема, перукаря - ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище позивача).
Як вбачається з архівної довідки Обухівської районної державної адміністрації Київської області від 01.08.2013 року № 06-08/135, ОСОБА_3 була нарахована заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС: за грудень 1986 року та січень 1987 року.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що позивач, звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, подала всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій.
За даних обставин, зважаючи на те, що надані документи підтверджують особливий статус ОСОБА_3, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому вона має право на призначення пенсії, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3 та наявність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
При цьому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області залишити без задоволення.
Постанову Обухівського районного суду Київської області від 09 листопада 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.
Повний текст ухвали виготовлено 16.02.2016року
.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Гром Л.М.
Бєлова Л.В.