Постанова № 55867324, 10.02.2016, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
915/1551/15
Номер документу
55867324
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" лютого 2016 р.Справа № 915/1551/15Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Лавриненко Л.В.

суддів: Пироговського В.Т., Філінюка І.Г.

при секретарі судового засідання - Мельник Ю.М.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Миколаїв

на рішення Господарського суду Миколаївської області від 18.11.2015 р.

у справі №915/1551/15

за позовом Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" м. Миколаїв

до відповідача Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Миколаїв

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. Садівниче товариство ім. Мічуріна м. Миколаїв;

2. ОСОБА_2 м. Миколаїв

про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.06.2015р. № 25-ріш,

за участю представників учасників процесу:

від Садівничого товариства ім. Мічуріна м. Миколаїв - Белозоров Д.Д.;

ОСОБА_2 - особисто ;

від Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Миколаїв - Войтенкова І.О.;

від Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" - Норенко Г.А.;

від Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" - Клис Н.А.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 11.12.2015 р. прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційна скарга Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на рішення Господарського суду Миколаївської області від 18.11.2015 р. по справі № 915/1551/15.

Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Апеляційна скарга розглянута в межах строку, встановленого ст. 101 ГПК України.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 18.11.2015 р. по справі № 915/1551/15 частково задоволений позов Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» м. Миколаїв до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Визнані недійсними та скасовані пункти 2, 3, 4, 5 рішення Адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.06.2015 р. № 25-ріш.

Судове рішення обґрунтоване посиланням на п. 12.6 Правил користування електричною енергією, ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», ст. 11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», п. 1.5.30 Правил улаштування електроустановок.

Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України з наведеним рішенням Господарського суду Миколаївської області не погодилось, оскарживши його до Одеського апеляційного господарського суду.

В обґрунтування своїх вимог Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення учасників судового процесу, суд апеляційної інстанції встановив наступне.

30.06.2015 р. Адміністративна колегія Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду справи № 1-26.213/55-2014 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції Публічним акціонерним товариством «Миколаївобленерго» м. Миколаїв прийняло рішення № 25-ріш, яким:

1) визнала Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» м. Миколаїв таким, що у 2011 - 2014 роках, а також протягом січня - березня 2015 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку постачання електричної енергії споживачам за регульованим тарифом на території Миколаївської області в межах належних Публічному акціонерному товариству «Миколаївобленерго» м. Миколаїв електричних мереж;

2) визнала дії Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» м. Миколаїв, які полягають у висуванні додаткових вимог, непередбачених законодавством, в якості обов'язкової умови для укладення індивідуальних договорів на користування електричною енергією з членами садових товариств, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 ст. 50, частиною першою ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;

3) застосувала до Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» м. Миколаїв штраф відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у розмірі 34 000 грн.;

4) зобов'язала Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» м. Миколаїв припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, та здійснювати всі необхідні заходи, передбачені законодавством, направлені на укладання з громадянами - членами садівничих товариств договорів про користування електричною енергією;

5) зобов'язала Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» м. Миколаїв за власні кошти оприлюднити пункти 1-4 резолютивної частини цього рішення в офіційному друкованому виданні Миколаївської обласної ради, а саме в газеті «Рідне Прибужжя», у двомісячний строк з дня його отримання, про що повідомити територіальне відділення.

Як вбачається з матеріалів справи, порушення Публічним акціонерним товариством «Миколаївобленерго» м. Миколаїв вимог законодавства про захист економічної конкуренції полягало в тому, що товариство у якості обов'язкової умови для укладення індивідуального договору на користування електричною енергією з членами садових товариств, вимагало надати, а у разі відсутності - замовити, проекту документацію на встановлення приладу обліку електроенергії (при тому, що він фактично вже був встановлений раніше), узгодити її з Публічним акціонерним товариством "Миколаївобленерго" м. Миколаїв в частині комерційного обліку та на підставі проектних рішень провести монтажні роботи.

За результатами розгляду матеріалів справи суд дійшов висновку, що апеляційна скарга Миколаївського територіального відділення Антимонопольного комітету України підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

При розгляді справи №1-26.213/55-2014 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, відділенням АМК України встановлено, що 163 члени СТ ім. Мічуріна звернулися до ПАТ «Миколаївобленерго» із заявами щодо укладення з кожним із них договорів про користування електричною енергією.

Листом від 26.12.2014 року №01/30-7347 товариство вказало на необхідність надати, а у разі відсутності замовити товариству документацію, узгодити з ПАТ «Миколаївобленерго» в частині комерційного обліку та на підставі проектних рішень провести монтажні роботи. При цьому, для укладення договорів кожен член кооперативу повинен надати документи на право власності, або користування на садовий будинок, тощо.

Крім того, на вимогу територіального управління АМК України, товариство листом від 10.03.2015 року №01/26-1615 повідомило, що засоби обліку електроенергії, які встановлені в садових будинках членів СТ ім. Мічуріна не є розрахунковими з ПАТ «Миколаївобленерго», у зв'язку із чим інформація щодо відповідності вказаних засобів обліку вимогам нормативно-технічних документів відсутня.

Як встановлено Миколаївським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України в ході перевірки (і ця обставина не заперечується Публічним акціонерним товариством "Миколаївобленерго" м. Миколаїв та третіми особами), між Садівничим товариством ім. Мічуріна та Публічним акціонерним товариством "Миколаївобленерго" м. Миколаїв укладено договір про постачання електричної енергії від 10.09.2009 р. № 44/500.

Садовому товариству ім. Мічуріна належить ТП № 543 160 кВА 6/04 та внутрішні електричні мережі 0,4 160 кВ, до яких підключені садівничі будинки членів садового товариства.

Облік електричної енергії здійснюється за допомогою встановленого у споживача електролічильника АН-3 № 4221904, транс. струму 200/5, який використовується як комерційний засіб обліку.

Члени садівничого товариства вносять оплату за спожиту ними електроенергію, виходячи з показників індивідуальних лічильників, установлених в їх садових будинках, готівковими коштами бухгалтеру садового товариства.

Розрахунки за спожиту всіма членами садівничого товариства електричну енергію здійснює безпосередньо Садівниче товариство ім. Мічуріна на підставі укладеного з Публічним акціонерним товариством "Миколаївобленерго" м. Миколаїв договору про постачання електричної енергії від 10.09.2009 р. № 44/500.

На аналогічних умовах здійснюється забезпечення електричною енергією Садівничого товариства "Вчитель", до мереж якого підключено гр-на ОСОБА_2

Садівниче товариство ім. Мічуріна та Садівниче товариство "Вчитель" у розумінні п. 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28, є населеним пунктом.

За приписами цієї норми населений пункт - це юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об'єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту.

Населення - це споживачі електричної енергії - фізичні особи, які з метою задоволення власних побутових або господарських потреб споживають електричну енергію для потреб електроустановок, що належать їм за ознакою права власності або користування, за винятком електроустановок, які використовуються для здійснення в установленому законодавством порядку підприємницької та/або незалежної професійної діяльності.

Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів визначені пунктом 12 Правил користування електричною енергією.

Відповідно до п. п. 12.1 та п. п. 12.2 п. 12 Правил користування електричною енергією електрична енергія постачається населеному пункту на підставі договору про постачання електричної енергії.

Точка продажу електричної енергії населеному пункту встановлюється на межі балансової належності електроустановок цього населеного пункту.

Згідно з п. п. 12.5 та п. п. 12.6 п. 12 ПКЕЕ у разі виходу із складу населеного пункту або прийняття відповідного рішення органом управління населеного пункту споживач населеного пункту або фізична особа, електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту (далі - споживач на території населеного пункту), для користування електричною енергією має право:

змінити у встановленому порядку схему електропостачання та приєднати належну йому електроустановку до електричних мереж електропередавальної організації;

укласти тристоронній договір про користування електричною енергією на території населеного пункту з постачальником електричної енергії та населеним пунктом на основі типового договору (додаток 5) та договір про користування електричною енергією відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357.

У разі укладення тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту постачальник електричної енергії та населений пункт вносять у встановленому законодавством України порядку зміни в укладений між ними договір про постачання електричної енергії щодо визначення обсягу спожитої населеним пунктом електричної енергії та умов припинення або обмеження електропостачання населеного пункту, які пов'язані та витікають з умов тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту.

Точка продажу електричної енергії споживачу на території населеного пункту збігається з точкою продажу електричної енергії населеному пункту. Відносини постачальника електричної енергії та населеного пункту із споживачем на території населеного пункту регулюються законодавством України, у тому числі нормами цих Правил.

Договір про користування електричною енергією на території населеного пункту може бути укладений у разі виконання таких умов:

1) особа, яка має намір набути статус споживача на території населеного пункту, та населений пункт не мають боргів за електричну енергію перед населеним пунктом та постачальником електричної енергії відповідно;

2) технічний стан розрахункового засобу обліку, яким обладнана електроустановка особи, яка має намір набути статусу споживача на території населеного пункту, відповідає вимогам нормативно-технічних документів;

3) особою, яка має намір набути статус споживача на території населеного пункту, створені технічні можливості щодо забезпечення безперешкодного доступу представників постачальника електричної енергії, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку.

Наведена норма до особи, яка має намір набути статус споживача на території населеного пункту, інших умов не висуває.

Як встановлено під час перевірки органом Антимонопольного комітету України, будинки всіх членів садівничих товариств ім. Мічуріна та "Вчитель" обладнані індивідуальними лічильниками.

Відповідно до п. 1.2 ПКЕЕ технічна перевірка - це виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку "Правилам устройства электроустановок" (далі - ПУЕ) та іншим нормативно-технічним документам.

Враховуючи положення наведених норм, особа, зацікавлена в укладенні з Публічним акціонерним товариством "Миколаївобленерго" м. Миколаїв договору на постачання електричної енергії може звернутись до позивача з заявою про проведення технічної перевірки.

В свою чергу, перелік операцій, які відбуваються в ході технічної перевірки електролічильника, визначені, зокрема, СОУ-Н ЕЕ 05.840:2007 "Технічна перевірка однофазного електролічильника та дооблікових електричних мереж в індивідуальній забудові (лічильник у квартирі, будинку)".

Суд апеляційної інстанції зауважує на тому, що Правила користування електричною енергією для населення, затверджені постановою КМУ, поширюватимуться на членів садівничих товариств лише після укладення з ними трьохсторонніх договорів відповідно до п. 12.5 ПКЕЕ.

Суд апеляційної інстанції погоджується з доводами апеляційної скарги про те, що п. 1.5.30 Правил улаштування електроустановок не поширюється на спірні правовідносини, оскільки відповідно до п. п. 1.1.1. глави 1.1. розділу 1 "Загальна частина. Сфера застосування" ці Правила є обов'язковими для застосування під час проектування нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення або капітального ремонту електроустановок.

Нові положення Правил не є обов'язковими для застосування в діючих електроустановках, улаштованих за Правилами, чинними на час створення електроустановок.

Пункт 1.5.30 в редакції, на яку послався місцевий господарський суд, введено в Правила після внесення наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.06.2014 р. № 469 змін та доповнень до розділу 1 "Загальні правила" Правил улаштування електроустановок, шляхом викладення глави 1.1-1.3, 1.5-1.9 у новій редакції.

Крім того, листом від 20.03.2015 року №14/6-380 Інспекція Держенергонагляду у Миколаївській області на запит Миколаївського територіального відділення АМК України повідомило, що у даному випадку складення проектної документації не потрібне, а електропередавальній організації слід провести технічну перевірку приладів обліку, встановлених у споживачів, при цьому, у разі виявлення під час технічної перевірки зауважень, відповідно до п. 8 ПКЕЕ, електропостачальник повинен встановити прилад обліку згідно із вимогами Правил улаштування електроустановок (а.с. 57).

Таким чином, заперечення ПАТ «Миколаївобленерго» на апеляційну скаргу Миколаївського територіального відділення АМК України не можуть бути прийняті до уваги як такі, що суперечать обставинам справи та приписам ПКЕЕ.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується із висновками Миколаївського територіального відділення АМК України, викладених в оскаржуваному рішенні, що за умов значної конкуренції на ринку, наведені вище дії ПАТ «Миколаївобленерго» були б неможливими, оскільки, маючи зацікавлення продати свій товар (послуги з постачання електричної енергії за регульованим тарифом), ПАТ «Миколаївобленерго» мало б вживати заходів щодо недопущення ущемлення інтересів споживачів, а споживачі, в свою чергу, мали б змогу звернутися за одержанням необхідного їм товару (послуги) до іншого постачальника, внаслідок чого товариство втратило б своїх споживачів (наявних чи потенційних).

Однак на території розташування, зокрема, СТ ім. Мічуріна (м. Миколаїв, вул. 13 Воєнна) не здійснюють діяльність інші постачальники електричної енергії за регульованим тарифом, що підтверджується інформацією товариства від 30.12.2014 р. №01/26-7412, наданою на вимогу відділення від 26.12.2014 р. №128.

Оскільки, в Миколаївській області ПАТ «Миколаївобленерго» має монопольне становище на ринку постачання електричної енергії за регульованим тарифом, судова колегія вважає, що дії ПАТ «Миколаївобленерго», пов'язані з висуненням додаткової, непередбаченої вимоги надати або замовити (у разі відсутності) проектну документацію на встановлення приладу обліку електроенергії, який вже було встановлено раніше, в якості обов'язкової умови укладання індивідуальних договорів на користування електричною енергією з членами садових товариств, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачено п. 2 ст. 50 та ч.1 ст. 13 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», тобто зловживанням монопольним становищем на ринку, шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Вказані обставини не враховані господарським судом, що призвело до помилкового висновку про задоволення позову ПАТ «Миколаївобленерго».

За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення Господарського суду Миколаївської області слід скасувати та у задовленні позову Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" м. Миколаїв відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 85, 91, 93, 101-105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задовольнити.

Рішення Господарського суду Миколаївської області від 18.11.2015 р. по справі № 915/1551/15 скасувати.

Публічному акціонерному товариству "Миколаївобленерго" м. Миколаїв у задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" м. Миколаїв на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 339,80 грн. за подання апеляційної скарги.

Доручити Господарському суду Миколаївської області видати наказ, оформлений відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 15.02.2016 р.

Головуючий Л. В. Лавриненко

Судді В. Т. Пироговський

І.Г. Філінюк