ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" лютого 2016 р.Справа № 916/882/13
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань ОСОБА_1
За участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю № 20/7-1875 від 19.10.2015р.
Від відповідачів:
-виконавчого комітету Одеської міської ради: ОСОБА_3 за довіреністю № 022-20/25 від 11.06.2015р.
-громадської організації: „Причал № 193 „Ярморочна: не зявився;
Від третіх осіб:
-Міністерства інфраструктури України: ОСОБА_2 за довіреністю № 6891/15/14-15 від 18.12.2015р.
-Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області: не зявився;
Прокурор: Галактіонова О.І. /посвідчення/.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом державного підприємства „Одеський морський торговельний порт до виконавчого комітету Одеської міської ради, громадської організації „Причал № 193 „Ярморочна, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Міністерства інфраструктури України, регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, за участю Чорноморського транспортного прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері, про визнання недійсним свідоцтва про право власності, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство „Одеський морський торговельний порт (далі по тексту ДП „Одеський морський торговельний порт) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до виконавчого комітету Одеської міської ради та громадської організації „Причал №193 "Ярмарочна (далі по тексту ГО „Причал № 193 „Ярмарочна) із вимогами про визнання недійсним свідоцтва про право власності №САЕ 797810 від 27.12.2012р. на об'єкти державної власності, що числяться на балансі державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" та розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100 (майстерня бази відпочинку, дворовий туалет, дорога асфальтована, ширина 7м., покриття бетонне, ширина 7м., будівля двоповерхова (вахтова), будівля двоповерхова (побутові), будівля одноповерхова (бокси), видане виконавчим комітетом Одеської міської ради на користь ГО „Причал №193 "Ярмарочна.
Ухвалою від 22.04.2013. господарським судом в порядку ст. 27 ГПК України було залучено Міністерство інфраструктури України та регіональне відділення Фонду державного майна України до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Крім того, про вступ у справу суд повідомив Чорноморський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері.
Під час розгляду даної справи позивач неодноразово уточнював заявлені ним позовні вимоги. Так, згідно із заявою від 28.11.2013р. ДП „Одеський морський торговельний порт просило суд визнати недійсним свідоцтво про право власності № САЕ 797810 від 27.12.2012р. видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, на нежитлові будівлі спортивно човнової станції Причал №193, зареєстровані за ГО „Причал №193 Ярмарочна, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, - обєкт, що складається з будівель літ. "А", літ. "Б", літ. "В", літ. "Д", літ. "Е", літ. "Ж", літ. "З", літ. "К", літ. "Л", літ. "М", літ. "Н", літ. "О", літ. "П", літ. "Р", літ. "С", літ. "Т", літ. "У", літ. "Ф", літ. "Г", літ. "Х", загальною площею 3293,3 кв.м., основною площею 1824,3 кв.м., відображених в технічному паспорті від 19.10.2012р. Вказана редакція позовних вимог є остаточною та була прийнята до розгляду господарським судом.
Рішенням господарського суду Одеської області від 16.06.2014р. по даній справі (головуючий суддя Оборотова О.Ю., суддя Зайцев Ю.О., суддя Гут С.Ф.), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 17.09.2014р., у задоволенні позовних вимог ДП „Одеський морський торговельний порт було відмовлено.
Проте, постановою Вищого господарського суду України від 06.11.2014р. рішення господарського суду Одеської області від 16.06.2014р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.09.2014р. зі справи № 916/882/13 були скасовані, а справу направлено на новий розгляд до місцевого господарського суду. Підставою для скасування судових рішень судів попередніх інстанцій стало неналежне дослідження судами обставин належності або неналежності майна, право власності на яке посвідчене спірним свідоцтвом, до державної власності.
Під час нового розгляду справи позивач підтримав раніше заявлені вимоги та просив суд визнати недійсним свідоцтво про право власності САЕ № 797810 від 27.12.2012р., видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, яким посвідчено право власності ГО „Причал № 193 „Ярморочна на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, які і цілому складаються з будівель літ. „А, літ. „Б, літ. „В, літ. „Д, літ. „Е, літ. „Ж, літ. „З, літ. „К, літ. „Л, літ. „М, літ. „Н, літ. „О, літ. „П, літ. „Р, літ. „С, літ. „Т, літ. „У, літ. „Ф, літ. „Г, літ. „Х, загальною площею 3 293,3 кв.м., основною площею 1 824,3 кв.м., відображених у технічному паспорті від 19.10.2012р.
В свою чергу, відповідачі проти позову заперечували з мотивів недоведеності та необґрунтованості заявлених вимог.
Треті особи та прокурор підтримали правову позицію ДП „Одеський морський торговельний порт по даній справі.
При цьому, ухвалою від 26.01.2015р. відповідно до вимог ст. 79 ГПК України провадження по даній справі було зупинене до остаточного вирішення справи № 815/7121/14 за позовом ДП „Одеський морський торговельний порт до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправною та скасування декларації про готовність обєкта до експлуатації, зареєстрованої 19.12.2012р. за № ОД 20212509952, що перебуває в провадженні Одеського окружного адміністративного суду.
На підставі ухвали від 25.01.2016р. провадження по даній справі було поновлене у звязку із усуненням обставин, які зумовили його зупинення згідно з ч. 3 ст. 79 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
Як свідчать матеріали справи, в провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 815/7121/14 за позовом ДП „Одеський морський торговельний порт до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ГО „Причал №193 „Ярмарочна, Одеська міська рада, за участю прокуратури Одеської області, про визнання протиправною та скасування декларації, зобовязання скасувати реєстрацію декларації.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.06.2015р. по справі № 815/7121/14, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015р., адміністративний позов ДП „Одеський морський торговельний порт було задоволено частково, скасовано реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації №ОД20212509952, видану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 19.12.2012р., у задоволенні решти позову було відмовлено.
Наведеними судовими рішеннями були встановлені наступні обставини відносно ДП „Одеський морський торговельний порт та ГО „Причал № 193 „Ярмарочна.
Відповідно до наказу Міністерства транспорту та звязку України «Про реорганізацію державного підприємства «Одеський судноремонтний завод «Україна» від 02.10.2006р. визначено, що ДП „Одеський морський торговельний порт є правонаступником прав і обовязків ДП «Одеський СРЗ «Україна». В свою чергу, відповідно до п. 5.1. наказу ДП „Одеський морський торговельний порт було вирішено прийняти до статутного фонду (капіталу) порту майно ДП «Одеський СРЗ «Україна».
Згідно інвентарних карток №100170, 100174, 100175, 100176, 100177, 100178, 100179 обліку основних засобів ДП „Одеський морський торговельний порт, на бухгалтерських рахунках позивача обліковується майно човнової станції СРЗ, а саме: майстерня бази відпочинку, дворовий туалет, дороги асфальтовані шириною 7 м., - 2 обєкти, будівля двоповерхова (вахтова), будівля двоповерхова (побутові) та будівля двоповерхова (бокси). Зазначена обставина підтверджується також і Витягом з Єдиного реєстру обєктів державної власності щодо державного майна, наданим Фондом державного майна України на запит державного підприємства „Одеський морський торговельний порт, та відомостями про окреме нерухоме державне майно.
09.09.1997р. наказом №171 у складі Одеського СРЗ «Україна» створено відокремлений структурний підрозділ рятувально-човнову станцію «Ярмарочна» без права юридичної особи. Відповідно до наказу №83 від 11.04.2002р. «Про вдосконалення управління човново-лодочною станцією «Ярмарочна» було вирішено спростити з 01.05.2002р. відокремлену самостійну фінансово-господарську діяльність ЧЛС «Ярмарочна».
22.06.2007р. між ГО «Причал №193 Ярмарочна» (Організація) та ДП „Одеський морський торговельний порт (ОСОБА_4) було укладено договір про резервування приміщень № КД-10558, відповідно до умов якого ОСОБА_4 зобовязується за письмовим зверненням Організації протягом визначеного в договорі строку зарезервувати та утримувати у резерві приміщення з метою подальшого оформлення договору оренди. Обєктом резервування згідно даного договору є майстерня бази відпочинку (інв. №100170), дворовий туалет (інв. №100174), дорога асфальтована (інв. №100175), дорога бетонна (інв. №100176), будинок двоповерховий (вахтовий) (інв. №100177), будинок двоповерховий (битовки) (інв. №100178) та будинок одноповерховий (бокси) (інв.№100179). Даний договір розірвано на підставі додаткової угоди від 08.09.2009р.
Зазначені обєкти разом з мотопомпою МП 1600 та прилавком-вітриною з холодильником ПВП передано профспілці ДП „Одеський морський торговельний порт у безоплатне користування відповідно до угоди від 14.12.2012р. Як вбачається із зазначеної угоди, доповнено колективний договір додатком №28 (перелік майна, переданий профспілці для реалізації лікувально-оздоровчих та соціально-культурних заходів), відповідно до якого для реалізації лікувально-оздоровчих та соціально-культурних заходів для портовиків, членів їх сімей та ветеранів порту, з метою створення належних умов діяльності профкому при реалізації зазначених задач, для розміщення та відпочинку портовиків, членів їх сімей та ветеранів порту, адміністрація передає обєкти, розміщені за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100.
Рішенням Одеської міської ради №3065-XXIII від 28.12.2001р. Одеському СРЗ «Україна» надано земельну ділянку, із земель міста, площею 1,1443 га (код Українського класифікатора цільового використання землі 1.12.7 землі фізичної культури і спорту). за адресою: м. Одеса, Ленінський р-н, вул. Чорноморського козацтва, 100, у тимчасове довгострокове користування, строком на 5 років, для експлуатації та обслуговування спортивно-човнової станції та затверджено договір на право тимчасового користування земельною ділянкою між Одеською міською радою та Одеським СРЗ «Україна».
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 20.09.2007р. №1164 запропоновано відповідній раді розірвати вищезазначений договір, зараховати земельну ділянку до запасу земель Одеської міської ради та передати ГО «Причал №193 «Ярмарочна» із запасу земель Одеської міської ради земельну ділянку площею 1,1443 га за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, у довгострокову оренду строком на 5 років, для експлуатації та обслуговування спортивно-човнової станції та затвердити договір оренди землі між Одеською міською радою та ГО «Причал №193 «Ярмарочна».
Рішенням Одеської міської ради від 10.07.2008р. №3022-V за згодою сторін розірвано договір на право тимчасового користування землею площею 1,1443 га за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, між Одеською міською радою та ДП «Одеський СРЗ «Україна», передано ГО «Причал №193 «Ярмарочна» земельну ділянку площею 1,1443 га за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, у довгострокову оренду строком на 15 років, для експлуатації та обслуговування спортивно-човнової станції та затверджено договір оренди землі між ОМР та ГО «Причал №193 «Ярмарочна».
10.07.2009р. Наказом ДП «ОМТП» №484 «Про структуру порту» у звязку з утворенням ГО «Причал №193 «Ярмарочна» по використанню та експлуатації спортивно-човнової станції робітниками порту, зареєстровану як юридичну особу (свідоцтво про державну реєстрацію серія АОО №269100), з метою скорочення невиробничих витрат порту з 01.08.2009р. дозволено управлінню ГО «Причал №193 «Ярмарочна» використовувати спортивно-човнову станцію за умови самоокупності та самофінансування, основні фонди було вирішено залишити на балансі порту.
Перелік будівель, розташованих за адресою: вул. Чорноморського козацтва, 100, та які перебувають на балансі ДП „Одеський морський торговельний порт, відображено у технічному паспорті, виготовленому КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості» 04.02.2009р. на замовлення ДП «ОМТП». Як вбачається із зазначеного техпаспорту, за адресою вул. Чорноморського козацтва, 100 розташовані: побутова будівля, бокси, майстерня, убиральні, огорожа, мостіння.
Рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011р. №823-VІ надано згоду на передачу з державної до комунальної власності територіальної громади м. Одеси комплексу будівель та споруд «Човнова станція», що знаходиться на балансі ДП «Одеський морський торговельний порт» та розташований за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100. Вказаним рішенням передано до комунальної власності майстерню (інв. №100170), убиральні (інв. №100174), мостіння асфальтове та бетонне (інв. №100175, №100176), вахтова (інв. №100177), побутова будівля (інв. №100178), бокси (інв.№100179).
19.12.2012р. Інспекцією ДАБК зареєстровано декларацію про готовність обєкта: Будівництво спортивно-човнової станції Причал №193, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, код ДК 1265.9, II категорії складності, який складається з літ «А» 87,9 кв.м., літ. «Б» 504,9 кв.м., літ «В» 69,7 кв.м., літ «Д» 313,4 кв.м., літ «Е» 93,7 кв.м., літ «Ж» 265,7 кв.м., літ. «З» 137,5 кв.м., літ. «К» 406,1 кв.м., літ. «Л» 238,9 кв.м., літ. «М» 289,1 кв.м., літ «Н» 282,3 кв.м., літ «О» 81,0 кв.м., літ «П» 81,0 кв.м., літ. «Р» 81,0 кв.м., літ. «С» 81,0 кв.м., літ «Т» 81,0 кв.м., літ «У» 81,0 кв.м., літ. «Ф» 81,0 кв.м., літ. «Г» 31,0 кв.м., літ. «Х» 9,1 кв.м.) до експлуатації №ОД20212509952.
Вказана декларація зареєстрована на замовлення ГО «Причал №193 «Ярмарочна» на підставі договору оренди землі від 23.05.2010р., укладеного з Одеською міською радою, у графі « 5. Інформація про технічний паспорт обєкта» зазначено «КП «ОМБТІ та РОН» від 19.10.2012р.». При цьому, у декларації зазначено, що будівництво обєктів здійснювалось у 2008-2009 роках.
В свою чергу, 27.12.2012р. на підставі зазначеної декларації виконавчим комітетом Одеської міської ради видано ГО «Причал №193 «Ярмарочна» свідоцтво про право власності №САЕ 797810 на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал №193, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, які в цілому складаються з будівель літ. „А, літ. „Б, літ. „В, літ. „Д, літ. „Е, літ. „Ж, літ. „З, літ. „К, літ. „Л, літ. „М, літ. „Н, літ. „О, літ. „П, літ. „Р, літ. „С, літ. „Т, літ. „У, літ. „Ф, літ. „Г, літ. „Х, загальною площею 3 293,3 кв.м., основною площею 1 824,3 кв.м., відображених у технічному паспорті від 19.10.2012р.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Приймаючи до уваги, що вищезазначені обставини відносно позивача та ГО „Причал № 193 „Ярмарочна були встановлені рішенням суду у адміністративній справі, що набрало законної сили, відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України наведені обставини не потребують повторного доведення та вважаються преюдиціальними для даної справи. Крім того, наведені обставини також підтверджуються і наявними у матеріалах справи копіями документів, поданими сторонами як докази в господарському процесі.
З огляду на викладене, позивач вважає, що видачею свідоцтва про право власності №САЕ 797810 від 27.12.2012р. були порушені його права як державного підприємства, за яким державне майно, право власності на яке було посвідчене спірним свідоцтвом, закріплене на праві господарського відання. У звязку з викладеним, позивач був змушений звернутись до суду із даним позовом.
Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до ст.ст. 316, 328 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
В силу вимог ч.ч. 1, 2 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 6 ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Статтею 40 Закону України „Про місцеве самоврядування встановлено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Пунктами 1.3 та 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 (з наступними змінами та доповненнями, яке було чинним на час видачі спірного свідоцтва) передбачено, що оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно, у тому числі органами місцевого самоврядування.
Отже, на час прийняття спірного свідоцтва до повноважень виконавчого комітету Одеської міської ради належало прийняття рішень про оформлення права власності на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності.
Згідно з п. 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 (з наступними змінами та доповненнями, яке було чинним на час видачі спірного свідоцтва) передбачено, що органи місцевого врядування здійснюють оформлення права власності із видачею відповідного свідоцтва фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 39 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності (в редакції, чинній на час видачі спірного свідоцтва) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Як свідчить зміст свідоцтва про право власності САЕ № 797810 від 27.12.2012р., виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради, вказане свідоцтво було видане на підставі поданої ГО „Причал № 193 „Ярморочна декларації про готовність обєкта до експлуатації, що зареєстрована Інспекцією ДАБК 19.12.2012р. за № ОД20212509952 як на новозбудоване майно, будівництво якого відповідно до відомостей, зазначених у декларації, було здійснене протягом 2008-2009р.р.
Отже, з аналізу вищенаведених норм законодавства суд доходить висновку, що спірне свідоцтво було видане з метою оформлення права власності ГО „Причал № 193 „Ярмарочна як на новозбудований обєкт нерухомості. Вказане свідоцтво є правовстановлювальним документом, що підтверджує правомірність набуття відповідного права власності.
В той же час, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.06.2015р. по справі № 815/7121/14, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015р., було скасовано реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації №ОД20212509952, видану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 19.12.2012р..
Підставою для скасування реєстрації декларації стало включення замовником ГО „Причал № 193 „Ярмарочна недостовірних даних до декларації, а саме:
-недостовірних даних про склад та обсяг збудованих обєктів, що зазначені у технічному паспорті, виданому 19.10.2012р. КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості»; факт недостовірності відповідних даних, що містяться у технічному паспорті, встановлений вироком Приморського районного суду м. Одеси від 25.06.2014р. у справі №522/8039/14-к, який набрав законної сили;
-недостовірних даних про період здійснення будівництва 2008-2009 рр., оскільки, як встановлено адміністративним судом в межах справи № 815/7121/14, будівництво обєктів човнової станції здійснювалось протягом 70-х років ХХ століття.
У звязку із викладеним, адміністративним судом і було скасовано реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації №ОД20212509952, видану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 19.12.2012р.
Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності в разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 29 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 461, у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією. Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом. Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Таким чином, факт скасування в судовому порядку реєстрації декларації про готовність обєкта до експлуатації №ОД20212509952, виданої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 19.12.2012р., свідчить про неправомірність виникнення у ГО „Причал № 193 „Ярмарочна права власності на майно, право власності на яке посвідчене спірним свідоцтвом. Викладений висновок суду також підтверджується відсутністю в матеріалах справи будь-яких інших документів на підтвердження правомірності набуття даним відповідачем права власності на майно, включене до свідоцтва.
В силу присів ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Стаття 21 ЦК України визначає порядок визнання судом незаконними та скасування правових актів індивідуальної дії, а також нормативно-правових актів, виданих органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо вони суперечать актам цивільного законодавства й порушують цивільні права або інтереси.
При цьому, статтею 393 ЦК України передбачено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.
Приписами ч. 10 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Отже, спірне свідоцтво як акт індивідуальної дії виконавчого комітету Одеської міської ради підлягає визнанню недійсним за умови, що видачею відповідного свідоцтва порушені права ДП „Одеський морський торговельний порт. Досліджуючи вказане питання, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, за результатами розгляду Одеським окружним адміністративним судом справи № 815/7121/14 було встановлено, що будівлі човнової станції, право власності на які посвідчено спірним свідоцтвом, були збудовані протягом 70х років ХХ століття, у звязку з чим, за правилами ч. 3 ст. 35 ГПК України вказана обставина справи не потребує додаткового доведення. Крім того, наявні у справі докази, про які зазначено вище по тексту рішення, підтверджують факт перебування майна човнової станції у віданні ДП «ОСРЗ «Україна», правонаступником якого є ДП „Одеський морський торговельний порт. На теперішній час, відповідно до інвентарних карток №100170, 100174, 100175, 100176, 100177, 100178, 100179 обліку основних засобів ДП „Одеський морський торговельний порт, на бухгалтерських рахунках позивача обліковується майно човнової станції СРЗ, а саме: майстерня бази відпочинку, дворовий туалет, дороги асфальтовані шириною 7 м., - 2 обєкти, будівля двоповерхова (вахтова), будівля двоповерхова (побутові) та будівля двоповерхова (бокси).
У відповідності до преамбули та п. 4.2 нової редакції статуту ДП „Одеський морський торговельний порт, що зареєстрована 22.07.2008р., ОСОБА_4 є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, засноване на державній власності, та входить до сфери управління Міністерства транспорту та звязку України. ОСОБА_4 є правонаступником всіх прав та обовязків ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна в результаті його реорганізації шляхом приєднання до ОСОБА_4. ОСОБА_4 є державною власністю і належить йому на праві господарського відання.
Відповідно до ст. 22 Господарського кодексу України держава здійснює управління державним сектором економіки відповідно до засад внутрішньої і зовнішньої політики. Суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів. Держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Виходячи з положень ст. 55 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання реалізують свою господарську компетенцію на основі права власності, права господарського відання, права оперативного управління відповідно до визначення цієї компетенції у цьому Кодексі та інших законах.
Відповідно до ст.ст. 73, 74 Господарського кодексу України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу. Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання.
Положеннями ст. 133 Господарського кодексу України встановлено, що основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України. Майно суб'єктів господарювання може бути закріплено на іншому праві відповідно до умов договору з власником майна.
Згідно зі ст. 135 Господарського кодексу України власник має право особисто або через уповноважені ним органи з метою здійснення підприємницької діяльності засновувати господарські організації, закріплюючи за ними належне йому майно на праві власності, праві господарського відання, а для здійснення некомерційної господарської діяльності - на праві оперативного управління, визначати мету та предмет діяльності таких організацій, склад і компетенцію їх органів управління, порядок прийняття ними рішень, склад і порядок використання майна, визначати інші умови господарювання у затверджених власником (уповноваженим ним органом) установчих документах господарської організації, а також здійснювати безпосередньо або через уповноважені ним органи у межах, встановлених законом, інші управлінські повноваження щодо заснованої організації та припиняти її діяльність відповідно до цього Кодексу та інших законів.
В силу положень ст. 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Таким чином, суд доходить висновку, що майно, право власності на яке посвідчене спірним свідоцтвом, належить до державної власності та закріплене за ДП „Одеський морський торговельний порт на праві господарського відання. Доказів, спростовуючих даний висновок суду, відповідачем надано не було. Про факт належності цього майна до державної власності також свідчить Витяг з Єдиного реєстру обєктів державної власності щодо державного майна станом на 07.08.2014р., у відповідності до якого майно, а саме: майстерня бази відпочинку, дворовий туалет, дорога асфальтова ширина 7м, дорога бетонна ширина 7м, будівля двоповерхова (вахтова), будівля двоповерхова (побутові), будівля одноповерхова (бокси) належать до державної власності, орган управління Міністерство інфраструктури України, балансоутримувач ДП „Одеський морський торговельний порт.
При цьому, суд зауважує, що відповідно до ст. 4, ч. 1, п. 8 ч. 2 ст. 5, п. 18 ч. 1 ст. 6 Закону України „Про управління обєктами державної власності Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом. Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України приймає рішення про передачу відповідно до закону об'єктів державної власності в комунальну власність, дає згоду на передачу об'єктів з комунальної в державну власність. Уповноважені органи управління, якими є міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, відповідно до покладених на них завдань погоджують передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також передачу об'єктів комунальної власності в державну власність; у випадках, передбачених законодавством, приймають рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук.
При цьому, ч. 2 ст. 4 ГПК України визначено, що господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
Отже, передача майна, права власності на яке посвідчене спірним свідоцтвом, із державної до комунальної власності потребує першочергового ухвалення відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, яке має бути погоджене із Міністерством інфраструктури України як уповноваженим органом управління. Проте, докази прийняття таких рішень в матеріалах справи відсутні, у звязку з чим, суд не приймає до уваги посилання на рішення Одеської міської ради від 08.07.2011р. №823-VІ, яким надано згоду на передачу з державної до комунальної власності територіальної громади м. Одеси комплексу будівель та споруд «Човнова станція», що знаходиться на балансі ДП «Одеський морський торговельний порт».
Таким чином, суд доходить висновку про те, що видачею спірного свідоцтва про право власності були порушені права позивача як особи, за якою майно, право на яке посвідчене цим свідоцтвом, закріплене на праві державної власності.
У звязку з викладеним, свідоцтво про право власності САЕ № 797810 від 27.12.2012р., видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, яким посвідчено право власності ГО „Причал № 193 „Ярморочна на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, які і цілому складаються з будівель літ. „А, літ. „Б, літ. „В, літ. „Д, літ. „Е, літ. „Ж, літ. „З, літ. „К, літ. „Л, літ. „М, літ. „Н, літ. „О, літ. „П, літ. „Р, літ. „С, літ. „Т, літ. „У, літ. „Ф, літ. „Г, літ. „Х, загальною площею 3 293,3 кв.м., основною площею 1 824,3 кв.м., відображених у технічному паспорті від 19.10.2012р., підлягає визнанню недійсним як таке, що порушує права позивача. Викладене свідчить про обґрунтованість позовних вимог.
Підсумовуючи вищевикладене, відповідно до ст.ст. 15, 16, 182, 316, 328, 331, 393 ЦК України, ст.ст. 40, 59 Закону України „Про місцеве самоврядування, п.п. 1.3, 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 (з наступними змінами та доповненнями, ст.ст. 39, 39-1 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності, п. 29 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 461, ст.ст. 22, 55, 73, 74, 133, 135, 136 ГК України, ст.ст. 4, 5, 6 Закону України „Про управління обєктами державної власності позов ДП „Одеський морський торговельний порт підлягає задоволенню шляхом визнання недійсним свідоцтва про право власності САЕ № 797810 від 27.12.2012р., виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради, яким посвідчено право власності ГО „Причал № 193 „Ярморочна на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, які і цілому складаються з будівель літ. „А, літ. „Б, літ. „В, літ. „Д, літ. „Е, літ. „Ж, літ. „З, літ. „К, літ. „Л, літ. „М, літ. „Н, літ. „О, літ. „П, літ. „Р, літ. „С, літ. „Т, літ. „У, літ. „Ф, літ. „Г, літ. „Х, загальною площею 3 293,3 кв.м., основною площею 1 824,3 кв.м., відображених у технічному паспорті від 19.10.2012р.
Судові витрати зі сплати судового збору. в тому числі за подання апеляційної та касаційної скарг, судом в рівним частинах покладаються на відповідачів відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати недійсним свідоцтво про право власності САЕ № 797810 від 27.12.2012р., видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, яким посвідчено право власності громадської організації „Причал № 193 „Ярморочна на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, які в цілому складаються з будівель літ. „А, літ. „Б, літ. „В, літ. „Д, літ. „Е, літ. „Ж, літ. „З, літ. „К, літ. „Л, літ. „М, літ. „Н, літ. „О, літ. „П, літ. „Р, літ. „С, літ. „Т, літ. „У, літ. „Ф, літ. „Г, літ. „Х, загальною площею 3 293,3 кв.м., основною площею 1 824,3 кв.м., відображених у технічному паспорті від 19.10.2012р.
3.Стягнути з виконавчого комітету Одеської міської ради /65004, м. Одеса, пл. Думська, 1, код ЄДРПОУ 04056919/ на користь державного підприємства „Одеський морський торговельний порт /65026, м. Одеса, площа Митна, 1, код ЄДРПОУ 01125666/ судовий збір в сумі 1 304 грн. 30 коп. /одна тисяча триста чотири грн. 30 коп./ Наказ видати.
4.Стягнути з громадської організації „Причал № 193 „Ярморочна /65091, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 34599970/ на користь державного підприємства „Одеський морський торговельний порт /65026, м. Одеса, площа Митна, 1, код ЄДРПОУ 01125666/ судовий збір в сумі 1 304 грн. 30 коп. /одна тисяча триста чотири грн. 30 коп/. Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення підписано 15.02.2016р.
Суддя С.П. Желєзна