Рішення № 55866166, 11.02.2016, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
11.02.2016
Номер справи
908/6274/15
Номер документу
55866166
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 18/188/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.02.2016 справа № 908/6274/15

за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Перемоги, 4)

до відповідача ОСОБА_1 сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (71040, Запорізька область, Куйбишевський район, с. Смирнове, вул. Торгова, буд. 3)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фермерське господарство Іскра 17, (70667, Запорізька область, Куйбишевський район, село Зразкове, вул. Леніна, 23)

про визнання незаконним та скасування рішення сесії Зразківської сільської ради № 16 від 19.03.2015 р.

Суддя Носівець В.В.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_2, посвідчення № 035881 від 05.10.2015 р.;

від відповідача: не зявився;

від третьої особи: не зявився;

СУТНІСТЬ СПОРУ

До господарського суду Запорізької області 25.12.2015 р. звернувся керівник Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області з позовною заявою до Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання сесії Зразківської сільської ради № 16 від 19.03.2015 р. Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.

Ухвалою суду від 29.12.2015 року порушено провадження у справі № 908/6274/15, присвоєно справі номер провадження 18/188/15, судове засідання призначено на 11 лютого 2016 року, у відповідності до ст. 27 ГПК України залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фермерське господарство Іскра 17. Ухвалою суду від 29.12.2015 року клопотання керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області про забезпечення позову шляхом заборони Зразківській сільській раді Куйбишевського району Запорізької області вчиняти дії щодо укладення з ФГ Іскра 17 договору оренди земельної ділянки № 114 (кадастровий № 2322783000:06:002:0040) площею 5,8300 га відхилено.

Присутній у судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві; прокуратурою надано до суду 20.01.2016 р. письмові пояснення. В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилався на приписи ст. 121 Конституції України, ст. 23 Закону України Про прокуратуру, ст. 16 ЦК України, ст.ст. 124, 152 Земельного кодексу України. Підставою для звернення з позовом зазначив, що оскаржуване рішення Зразківської сільської ради прийнято з порушенням вимог земельного законодавства, оскільки ФГ Іскра 17 в особі його керівника ОСОБА_3 під час звернення до відповідача з заявою від 12.01.2015 р. про погодження надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди орієнтованою площею 72 га вже займалося веденням фермерського господарства, тому передача йому земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) не відповідає вимогам чинного законодавства.

Від ОСОБА_1 сільської ради Куйбишевського району Запорізької області надійшло клопотання, в якому ОСОБА_1 сільська рада просить суд замінити відповідача у справі № 908/6274/15 Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області її правонаступником ОСОБА_1 сільською радою Куйбишевського району Запорізької області, провести судове засідання за наявними матеріалами справи без участі представника відповідача та задовольнити у повному обсязі позов керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області.

Представник відповідача не зявився у судове засідання.

Представник третьої особи у судове засідання 11.02.2016 р. не зявився, причини неявки суду не повідомив, витребувані документи не надав.

Прокурор не заперечив проти клопотання відповідача про розгляд справи без його участі та проти здійснення правонаступництва у справі.

Судом задоволено клопотання відповідача про розгляд справи без його участі.

Ухвалою суду від 11.02.2016 р. замінено відповідача у справі Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області її правонаступником ОСОБА_1 сільською радою Куйбишевського району Запорізької області.

Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу, закінчений 11.02.2015 р., судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши прокурора, вивчивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.12.2014 р. № 30774028 08.09.2014 р. за територіальною громадою в особі Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області зареєстровано земельну ділянку площею 5,83 га за кадастровим № 2322783000:06:002:0040 для ведення фермерського господарства.

ОСОБА_3 12.01.2015 р. подано заяву до Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області щодо погодження надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди орієнтовною площею 72 га.

За результатами розгляду вказаної заяви на засіданні 30-ї сесії 6-го скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, що відбулося 27.01.2015 р., прийнято рішення № 18, яким ОСОБА_3 погоджено надання дозволу на розроблення технічної документації щодо встановлений земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди, земельні ділянки розташовані на території ради, а саме земельні ділянки: № 107, № 108, № 109, № 110, № 111, № 112, № 113, № 114, № 115, № 153, № 405, № 409 (згідно проекту роздержавлення та приватизації земель КСП Іскра).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 20156865, фермерське господарство Іскра 17 (ідентифікаційний код 39657212), зареєстровано 24.02.2015 р., місцезнаходження юридичної особи - 70667, Запорізька область, Куйбишевський район, с. Зразкове, вул. Леніна, 23, засновник та керівник фермерського господарства Іскра 17 - ОСОБА_3 (арк. с. 22-23).

До Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області 16.03.2015 р. надійшла заява від ОСОБА_3 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі на земельні ділянки №№ 107, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 153, 405, 409 та передачу їх в оренду створеному ФГ Іскра 17 терміном на 49 років.

На підставі вказаної заяви, рішенням засідання позачергової 32-ї сесії 6-го скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області № 16 від 19.03.2015 р., затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства площею 5,8300 га за рахунок земель комунальної власності; вирішено передати створеному ФГ Іскра 17 в оренду земельну ділянку площею 5,8300 га за рахунок земель комунальної власності терміном на 49 років.

Отже, фермерське господарство Іскра 17, в особі його керівника ОСОБА_3, під час звернення до Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області про передачу йому земельної ділянки в оренду, маючи статус юридичної особи з 24.02.2015 р., вже займалось веденням фермерського господарства.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши прокурора, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Стаття 14 Конституції України передбачає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Рішення Зразківської сільської ради № 16 від 19.03.2015 р. Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, яке оспорюється прокурором, є юридичною формою рішення цього органу, яке породжує певні правові наслідки для відповідача та третьої особи, отже є актом ненормативного характеру (актом індивідуальної дії).

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Відповідно до статті 140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (ч.ч. 1, 3 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).

Частиною 2 статті 2 та частиною 1 статті 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі комітети, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради тощо.

Статтями 46, 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні встановлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті, районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також постійних комісій ради. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічна норма міститься в частині 3 статті 24 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

У відповідності до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них, крім іншого, у разі передачі тільки громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст.7 Закону України Про фермерське господарство для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.

Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування сільськогосподарським підприємствам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про фермерське господарство після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Таким чином, процедура формування земельного фонду для вже створеного та зареєстрованого у відповідності до законодавства України фермерського господарства Іскра 17 та прийняття рішення про передачу зазначеній юридичній особі земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону) здійснені з порушенням вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закону України Про фермерське господарство, які регулюють вказані питання.

Слід зазначити, що можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної форми власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, а саме після створення громадянином фермерського господарства та його державної реєстрації, відповідно до вимог ст. 8 Закону України Про фермерське господарство, без проведення земельних торгів, діючим законодавством України не передбачена.

Передача земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону) тоді, коли земельна ділянка передається громадянину, який виявив бажання займатися фермерським господарством саме для створення фермерського господарства як юридичної особи та реєстрації його у встановленому законом порядку, а не для розширення вже існуючого фермерського господарства.

Відповідно до ч. 2 статті 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду. З даним конституційним положенням кореспондується норма частини десятої статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, відповідно до якої акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Зразківською сільською радою, в порушення ст. 124 Земельного кодексу України, прийнято рішення про передачу в оренду земельної ділянки ФГ Іскра 17 без проведення відповідних торгів.

Відповідно до п. 2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, може бути підставою для визнання такого акту недійсним у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта.

Враховуючи наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини, внаслідок невідповідності рішення Зразківської сільської ради № 16 від 19.03.2015 р. вимогам земельного законодавства, це рішення слід визнати недійсним.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що вимога прокурора про визнання незаконним та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 19.03.2015 р. № 16 Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі є обґрунтованою, доведеною, заснованою на законі та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст. 22 ГПК України відповідач має право визнати позов повністю або частково.

Згідно зі ст. 78 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обємі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 33, 44, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 19.03.2015 р. № 16 Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі недійсним.

3. Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (71040, Запорізька область, Куйбишевський район, с. Смирнове, вул. Торгова, 3, ідентифікаційний код 04352635) на користь прокуратури Запорізької області (69057, м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29-А, ідентифікаційний код 02909973, рахунок № 35217095000271 в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172) 1218,00 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) судового збору. Видати наказ.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України, 16 лютого 2016 р.

Суддя В.В. Носівець