Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2016 р. Справа №818/41/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/41/16 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним і скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2С.) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області) про визнання протиправною та скасування відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту, викладену у листі від 31.12.2015 за №Ц-700-907/36-15.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем було відмовлено у задоволенні її заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, мотивуючи тим, що земельна ділянка, яка планується до відведення, розташована в масиві земель, що планується для створення громадських пасовищ. Позивач вважає рішення відповідача необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки такої підстави для відмови у наданні дозволу ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України не містить.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала, зазначила, що відповідач не може надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки інформаційна довідка, надана Управлінням Держгеокадастру у Сумському районі від 14.12.2015 за № 7840-6, підтверджує, що вищезазначена земельна ділянка планується для відведення і знаходиться в масиві, що планується для створення громадських пасовищ (а.с.24-25).
Суд, заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 27.11.2015 зверталася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за Межами населеного пункту. До цієї заяви були додані графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, а також копія паспорту та ідентифікаційного номеру (а.с.8-11).
Листом від 31.12.2015 № Ц-700-907/36-15 ГУ Держгеокадастру у Сумській області повідомило про неможливість задоволення заяви, оскільки відповідно до інформаційної довідки, наданої управлінням Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 14.12.2015 № 7840-3 земельна ділянка, яка планується до відведення, розташована в масиві земель, що планується для створення громадських пасовищ (а.с.12).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України визначені вичерпні підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Як вбачається з листа №700-907/36-15 від 31.12.2015 ГУ Держгеокадастру у Сумській області позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на інформаційну довідку Управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 14.12.2015 за №7840-3, відповідно до якої земельна ділянка, яка планується до відведення, розташована в масиві земель, що планується для створення громадських пасовищ (а.с.28).
Разом з тим, вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена Земельним кодексом України.
При цьому як вбачається з матеріалів справи, Бездрицька сільська рада Сумського району Сумської області 18.05.2015 подавала клопотання до ГУ Держземагентства у Сумській області (правонаступником якого являється відповідач) з проханням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянка, орієнтовною площею 14,0 га (до якої входить спірна земельна ділянка), для створення громадських пасовищ за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення рілля, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.26).
Однак, листом №7777-71/29-15-СГ від 15.06.2015 ГУ Держземагентства у Сумській області (тобто до надання відмови позивачці) повідомило Бездрицьку сільську раду Сумського району Сумської області про неможливість надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки згідно інформаційної довідки, наданої Управлінням Держземагентства у Сумському районі Сумської області від 27.05.2015 за № 7091, земельна ділянка орієнтовною площею 14 гектара відноситься до земель сільськогосподарського призначення - рілля.
Відповідно до ст. 34 Земельного кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби, а органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Статтею 37 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється (а.с.38).
Крім того, як вбачається з вказаної вище інформаційної довідки Управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 14.12.2015 за №7840-3, станом на момент звернення позивачки із відповідною заявою (30.11.2015) земельна ділянка, яка планується до відведення, не була відведена (а.с.28).
Тому суд вважає, що на момент звернення ОСОБА_2 із заявою від 27.11.2015 до ГУ Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту, вказана земельна ділянка була вільна та не віднесена до переліку земельних ділянок для створення громадських пасовищ.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Посадові особи ГУ Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкта владних повноважень, не довели законності рішення в.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_3, викладене в листі № Ц-700-907/36-15 від 31.12.2015 щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Враховуючи викладені вище обставини, відмова ГУ Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, викладена у листі від 31.12.2015 за №Ц-700-907/36-15 є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При подачі позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у сумі 551,20 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.489075816.1 від 14.01.2016 (а.с.3).
Таким чином, ОСОБА_2 необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області в сумі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним і скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту, викладену у листі від 31.12.2015 за №Ц-700-907/36-15.
Відшкодувати ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (код ЄДРПОУ 39765885).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 15.02.2016 року.
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов