308/11621/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.02.2016 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Дергачової Н.В., при секретарі судового засідання Меркуловій Ю.П., за участю позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2, а також представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради про поновлення строку на одержання одноразової допомоги при народженні дитини та зобовязання здійснити виплату, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача - Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради про поновлення строку на одержання одноразової допомоги при народженні дитини та зобовязання здійснити виплату.
В обґрунтування позову позивач зазначила наступне.
ОСОБА_1, народила дитину ОСОБА_4 16 листопада 2012 року, про що Відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Ужгороду реєстраційної служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції видано Свідоцтво про народження від 15.04.2015 р.
Позивач вважає, що вона, як мати малолітньої дитини, відноситься до більш захищеної категорії громадян, потребує додаткові гарантії з боку держави та має законне право на одержання і виплату соціальної допомоги в зв'язку з народженням дитини - сина ОСОБА_4.
За призначенням допомоги при народженні дитини, визначеної Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, вчасно не звернулася з причин, які були обєктивно непереборними, не залежали від її волевиявлення та повязаними з дійсними істотними перешкодами, виходячи з наступного:
Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (ч. 1 ст. 10) передбачає, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта.
Відповідно до п. 11 вищевказаного Порядку, для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови предявлення паспорта, подається заява, копія свідоцтва про народження дитини.
Даних документів впродовж 12 місяців після народження дитини у позивача не існувало з обєктивних причин, а саме відсутність паспорту у матері позивача ОСОБА_5, яка тимчасово була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно неможливість її реєстрації за місцем проживання та отримання позивачем паспорта громадянина України.
Неможливість отримання матірю позивача паспорту встановлювалася відсутністю підтвердження відповідно до Закону України «Про громадянство України», Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27. 03. 2001 р., факту її постійного проживання на території України для отримання паспорту громадянина України, у звязку з чим була вимушена вирішувати дане питання в судовому порядку, що являється занадто затяжним процесом.
З огляду на всі перераховані проблеми, позивач змогла виготовити паспорт тільки на початку 29 січня 2015 року, а отримати свідоцтво про народження дитини - 15 квітня 2015 року.
Позивач також просить суд визнати поважними причини пропуску нею - ОСОБА_1 подачі заяви з усіма необхідними документами до Управління праці і соціального захисту населення Ужгородської міської ради для виплати одноразової допомоги при народженні сина ОСОБА_4, який народився 16 листопада 2013 року та поновити їй право на звернення за одноразовою допомогою при народженні дитини.
Заявою від 18.06.2015. з паспортом та свідоцтвом про народження дитини позивач звернулася до Відповідача з проханням призначити їй допомогу при народженні дитини та здійснити виплату. Листом від 24.06.2015 р. за № Г-1617/28.04.04 Відповідач відмовив їй у такій виплаті з підстав пропуску строку подачі заяви на одержання і виплату одноразової соціальної допомоги в зв'язку з народженням дитини.
З урахуванням викладеного позивач просить суд:
-визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1, подачі заяви з усіма необхідними документами до Управління праці і соціального захисту населення Ужгородської міської ради для виплати одноразової допомоги при народженні сина ОСОБА_4, який народився 16 листопада 2012 року, поновити мені право на звернення за одноразовою допомогою при народженні дитини;
-зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Ужгородської міської ради нарахувати та виплатити їй - громадянці України ОСОБА_1, яка народилася 20 жовтня 1981 року у м. Ужгороді, одноразову допомогу при народженні сина ОСОБА_4, який народився 16 листопада 2012 року, на підставі Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Позивач та її представник у судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти позову з підстав зазначених у письмових запереченнях.
Заслухавши сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи та додатково надані докази, суд прийшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи 16 листопада 2012 року у позивача ОСОБА_1 народився син ОСОБА_4, про що 15.04.2015 року було видане свідоцтво про народження серії І-ФМ № 313073 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Ужгороду реєстраційної служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції у Закарпатській області.
Наданими суду доказами підтверджується, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, отримала паспорт громадянина України, виданий Ужгородським МВ ГУ ДМС України в Закарпатській області 12.02.2014 року, та з цієї ж дати була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Мати дитини ОСОБА_1 отримала паспорт громадянина України 29.01.2015 року, виданий Ужгородським МВ ГУ ДМС України в Закарпатській області, та з 12.06.2014 року була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
За заявою від 18.06.2015 року позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради з проханням призначити їй допомогу при народженні дитини та здійснити виплату.
Листом від 24.06.2015 р. за № Г-1617/28.04.04 Управлінням соціального захисту населення Ужгородської міської ради було відмовлено у такій виплаті з підстав пропуску строку подачі заяви на одержання і виплату одноразової соціальної допомоги в зв'язку з народженням дитини.
Відповідно доКонституції Українисім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей.
Відповідно до цьогоЗаконупризначається такий вид державної допомоги сім'ям з дітьми, як, зокрема, допомога при народженні дитини.
Згідно ст. ст. 3, 10, 11, 23 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначаються різні види державної допомоги сім'ям з дітьми, в тому числі одноразова допомога при народженні дитини. Одноразова допомога при народженні дитини за цим Законом призначається одному з батьків дитини, не застрахованому в системі загальнообов'язкого державного соціального страхування. Одноразова допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Одноразова допомога призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 місяців з дня народження дитини. Рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини визначаєПорядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п. 10 цьогоПорядкудопомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Згідно п. 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що освідчує особу, подаються такі документи:
1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини;
3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад. Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Пунктом 12 Порядку також визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Відповідно до п. 15 Порядку одному з батьків дитини (опікуну) допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем їх реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Згідно п. 16 Порядку покриття витрат на виплату допомоги при народженні дитини
(в тому числі військовослужбовцям) здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Як вбачається з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України станом на 26.01.2016 року № 00016239709 відомості про батька ОСОБА_4 були записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, якою передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Тобто подати заяву про отримання допомоги могла лише матір дитини ОСОБА_1, яка не мала на той час паспорта громадянина України та реєстрації, відповідно не мала можливості оформити свідоцтво про народження дитини та звернутися вчасно за отриманням відповідної допомоги.
Наданим суду листом від 04.02.2016 року № 02-12/13 Обласного соціального центру матері та дитини підтверджується, що тимчасова реєстрація місця проживання вагітних жінок та матерів з дітьми віком від народження до 18 місяців, які опинилися в складних життєвих обставинах, не передбачена та не здійснюється.
Матеріалами справи також підтверджується, що існує спір про право на користування житловим приміщенням матірю позивача, що стало підставою для звернення до суд з відповідним позовом.
Суд також приймає до уваги, що позивач є матірю, яка виховує дитину одна, дитина є малолітньою та потребує багато часу та уваги матері для її виховання, що також зумовило пропуск встановленого законом строку.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що дійсно існували обєктивні причини, які перешкоджали позивачеві вчасно оформити всі необхідні документи при народженні дитини та звернутися до відповідача протягом 12 місяців із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Проте, оскільки дії відповідача були правомірними, суд вважає за необхідне витрати із сплати судового збору покласти на позивача.
Керуючись ст.ст.11,70,71,86,106-163,185-186КАС України, ст. 3, 10, 11, 23 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", п. 10-16 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради про поновлення строку на одержання одноразової допомоги при народженні дитини та зобовязання здійснити виплату, - задовольнити.
2.Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1, подачі заяви з усіма необхідними документами до Управління праці і соціального захисту населення Ужгородської міської ради для виплати одноразової допомоги при народженні сина ОСОБА_4, який народився 16 листопада 2012 року, та поновити ОСОБА_1 право на звернення за одноразовою допомогою при народженні дитини.
3.Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Ужгородської міської ради нарахувати та виплатити громадянці України ОСОБА_1, яка народилася 20 жовтня 1981 року у м. Ужгороді, одноразову допомогу при народженні сина ОСОБА_4, який народився 16 листопада 2012 року, на підставі Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
4.Витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_7