Постанова № 55841238, 10.02.2016, Подільський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
553/143/16-а
Номер документу
55841238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/143/16-а

Провадження № 2-а/553/18/2016

П О С Т А Н О В А

Іменем України

10.02.2016м. Полтава

Ленінський районний суд міста Полтави у складі:

головуючого - судді Чистик І.О.,

при секретарі Коломієць А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, посилаючись на те, що досягши пенсійного віку 56 років 6 місяців, передбаченого ст. 37 Закону України Про державну службу та ст.26 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, вона 11.08.2014 подала до УПФУ заяву про призначення пенсії за віком для держслужбовців (шифр 130) відповідно до ст. 37 Закону № 3723. Відповідно до протоколу УПФУ № 1570 від 12.08.2014 її заява була задоволена та здійснено призначення та обрахунок пенсії держслужбовця у розмірі 70 відсотків суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у суворій відповідності до ст.37 Закону № 3723 у редакції, чинній на час призначення їй даного виду пенсії у серпні 2014 року. Оскільки вона після досягнення пенсійного віку продовжувала працювати на посаді держслужбовця, призначена пенсія держслужбовця відповідно до Закону № 3723 їй не нараховувалась та не виплачувалась, а натомість нараховувалась та виплачувалась пенсія за віком (шифр 101) відповідно до Закону № 1058. В той же час заяву про скасування призначення пенсії держслужбовця або про переведення на пенсію за віком звичайну вона не подавала. З 01 квітня 2015 року згідно із Законом Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення (від 02.03.2015 № 213-УІІІ, далі Закон 213) вона як діючий держслужбовець взагалі не отримувала ніякої пенсії. Після того, як 07 грудня 2015 року її було звільнено з посади держслужбовця, вона 08 грудня 2015 року подала до УПФУ заяву про поновлення (не про нове призначення чи перерахунок) нарахування та виплати їй пенсії держслужбовця, призначеної у серпні 2014 року відповідно до ст. 37 Закону № 3723. Також, у листопаді 2015 року з отриманих в УПФУ копій документів з її пенсійної справи їй стало відомо, що обчислення пенсії держслужбовця при призначенні у серпні 2014 року було здійснено без урахування всієї належної зарплати, а саме сум, зазначених у колонці Інші виплати довідки від 30.07.2014 № 16-87-497 про складові заробітної плати за 60 календарних місяців підряд за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1. Внаслідок такого неповноцінного обчислення моєї пенсії держслужбовця фахівцями УПФУ було не враховано виплати, що входили до моєї заробітної плати на загальну суму 62021 грн. 45 коп., що спричинило зменшення розміру моєї пенсії на 723 грн. 58 коп. З проханням про врахування інших виплат при обчисленні моєї пенсії держслужбовця вона звернулась до УПФУ 02.12.2015. У відповідь на її заяву від 02.12.2015 вона отримала лист за підписом начальника УПФУ від 16.12.2015 № 104/Р-02, у якому було абсолютно проігноровано питання врахування для обчислення пенсії держслужбовця інших виплат. Натомість зазначений лист УПФУ містив інформацію про те, що розмір її пенсії дерсжлужбовця буде меншим за розмір звичайної пенсії за віком, зокрема через те, що при поновленні мені пенсії держслужбовця для її розрахунку буде застосована відсоткова ставка 60 відсотків від заробітної плати, що була запроваджена з 01.01.2015, а не ставка 70 відсотків, що діяла у серпні 2014 року під час призначення їй пенсії. В той же час для оформлення пенсії вона у серпні 2014 подала до УПФУ заяву та всі необхідні документи, зокрема довідку від 30.07.2014 № 16-87-497 про складові заробітної плати за 60 календарних місяців підряд за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1. До цієї довідки включені відомості про наступні види оплати праці: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також окремою колонкою зазначені інші виплати, з яких були своєчасно сплачені всі податки та страхові платежі включно із платежами до пенсійного фонду. Також зазначена довідка і містить примітку із вичерпною розшифровкою інших виплат. З наведених підстав просила суд задовольнити позов, визнати дії відповідача неправомірними, зобовязати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», призначеної 12 серпня 2014 року, у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці про складові заробітної плати № 16-87-497 від 30.07.2014 року, у тому числі з урахуванням виплат, зазначених у колонці «Інші виплати» з дня подання заяви про поновлення пенсії державного службовця, з 08 грудня 2015 року.

Позивач, будучи належним чином повідомленою про час і місце судового розгляду, в судове засідання не зявились, подала до суду заяву, відповідно до якої вона підтримує заявлені позовні вимоги та просить розглянути справу у її відсутність.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце судового розгляду, в судове засідання не зявився. Начальником УПФУ в Ленінському районі м. Полтави подана до суду заява, відповідно до якої він просить розглянути справу у відсутність представника відповідача.

За таких обставин, відповідно до вимог ст. 33, 35, 41, 122 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно наданих суду письмових заперечень відповідач не визнає заявлені позовні вимоги з наступних підстав. Відповідно до заяви позивача про призначення пенсії за віком згідно Закону України Про державну службу , поданої 11.08.2014 року проведено розрахунок пенсії за віком згідно Закону України Про державну службу і вона становила - 3296 грн. 44 коп., та розрахунок пенсії за віком згідно Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - 3504 грн. 43 коп. Оскільки позивач працювала на посаді державного службовця, пенсія за віком виплачувалася згідно Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - 3504 грн. 43 коп., пенсія за віком згідно Закону України «Про державну службу» не призначалася і не виплачувалася, тому підстав для її відновлення та перерахунку пенсії за віком згідно Закону України Про державну службу» немає. Пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачувались. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. 08 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління по питанню проведення перерахунку пенсії в звязку зі звільненням 07.12.2015 року та відновленням виплати пенсії за віком як державному службовцю. Одночасно ОСОБА_1 звернулася із заявою по питанню включення в розрахунок пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про державну службу», сум матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державним службовцям відповідно до Постанови КМУ №212 від 24.02.2003 року та індексації заробітної плати згідно довідки про заробітну плату виданої відділом фінансово-економічного забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності Головного управління статистики у Полтавській області від 30.07.2014 року № 16-87-497 за період з 01.08.2009 року по 31.07.2014 року. Управлінням на адресу заявниці був направлений лист від 16.12.2015 року № 104/Р, що їй була призначена пенсія на загальних підставах, тому відновити пенсію як державному службовцю та перерахувати з урахуванням інших виплат немає підстав. З наведених підстав просили суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, вивчивши позовну заяву, письмові заперечення відповідача, дослідивши письмові докази, що є в матеріалах адміністративної справи, проаналізувавши надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 11.08.2014 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Ленінському районі м. Полтави з заявою про призначення пенсії за віком держслужба, що підтверджується ксерокопією відповідної заяви (а.с. 12).

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час звернення ОСОБА_1 з заявою про призначення пенсії за віком держслужба) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з

якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що за наслідками розгляду заяви, протоколом № 1570 від 12.08.2014 року ОСОБА_1 розрахована та призначена пенсія за віком (умови призначення держслужбовці), в розмірі 3296,44 гривні, виходячи з загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 70 відсотків, стажу державної служби 35 років 8 місяців 26 днів, що підтверджується ксерокопією вказаного протоколу (а.с. 14).

Судом встановлено, що після призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», вона продовжувала працювати на державній службі до 7 грудня 2015 року, що підтверджується копією трудової книжки (а.с. 9-11), у звязку з чим згідно ч.4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» їй виплачувалась пенсія у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також судом встановлено, що після звільнення, 08.12.2015 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Ленінському районі м. Полтави із заявою про поновлення пенсії держслужба у звязку зі звільненням, що підтверджується ксерокопією відповідної заяви (а.с. 13).

Відповідно до ч.4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія, призначена відповідно до цієї статті, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Таким чином, після звільнення з посади позивачу ОСОБА_1 мала бути поновлена виплата пенсії за віком (умови призначення держслужба) у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про державну службу», за її заявою від 11.08.2014 року, у звязку з чим суд вважає заявлені позовні вимоги в цій частині законними обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог в частині включення в розрахунок пенсії за віком держслужбовця усіх видів оплати праці, передбачених чинним законодавством та зазначених у довідці про складові заробітної плати № 16-87-497 від 30.07.2014 року, у тому числі у колонці «інші виплати», суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що відповідачем на адресу ОСОБА_1 направлений лист № 104/Р-02 від 16.12.2015 року з повідомленням про те, що їй була призначена пенсія на загальних підставах, тому відновити пенсію як державному службовцю та перерахувати з урахуванням інших виплат немає підстав (а.с. 15). Аналогічна позиція викладена в письмових запереченнях відповідача на позовну заяву.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час звернення ОСОБА_1 з заявою про призначення пенсії за віком держслужба) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з

якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Відповідно до ст. 2 цього Закону до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону № 1058-ІY нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, судом встановлено, що для розрахунку пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України «Про державну службу» позивачем була надана довідка про складові заробітної плати № 16-87-497 від 30.07.2014, разом з тим при здійсненні розрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідачем УПФУ в Ленінському районі м. Полтави не були враховані суми, зазначені у колонці «Інші виплати», на які також були нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 1.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с. 16-18).

Суд, відповідно до ст. 244-2 КАС України, враховує правову позицію викладену в Постановах Верховного Суду України в справах №№ 21-125а13, 21-97а13, 21-314а14 стосовно того, що за аналізом положень ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

За таких обставин суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про в частині включення в розрахунок пенсії за віком держслужбовця усіх видів оплати праці, передбачених чинним законодавством та зазначених у довідці про складові заробітної плати № 16-87-497 від 30.07.2014 року, у тому числі у колонці «інші виплати».

Відповідно до п.п. 5, 37, 39 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку)пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і обєктивного огляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

За таких обставин Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Полтави зобовязано поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та здійснити її перерахунок з моменту звернення з заявою про поновлення виплати пенсії, тобто з 08.12.2015 року (а.с. 13).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В той же час в наданих суду письмових запереченнях не навів достатні доводи в обґрунтування правомірності своїх дій та відмови в перерахунку пенсії позивачеві.

Під час розгляду справи судом були створені всі необхідні умови для всебічного та повного дослідження обставин справи, сторонам, в тому числі представнику відповідача, під час розгляду справи було розяснено їх права та обовязки, зокрема положення щодо необхідності надання доказів на підтвердження своїх заперечень проти позову, сторонам були надані всі можливості для заявлення необхідних клопотань та надання доказів, що підтверджується матеріалами справи та журналом судового засідання.

Таким чином, суд вважає, що відповідач не надав доказів правомірності відмови в поновленні виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про державну службу», та відмови в її перерахунку, включаючи в розрахунок пенсії за віком держслужбовця усіх видів оплати праці, передбачених чинним законодавством та зазначених у довідці про складові заробітної плати № 16-87-497 від 30.07.2014 року, у тому числі у колонці «інші виплати».

Враховуючи викладене, а також відсутність будь-яких законних підстав для відмови у позові, що підтверджується матеріалами справи, суд вважає, що вимоги позову є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин суд вважає необхідним стягнути на користь позивача ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 551 гривня 20 коп., що підтверджується оригіналом квитанції (а.с. 1).

На підставі викладеного, ст.19 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Постанов Верховного Суду України в справах №№ 21-125а13, 21-97а13, 21-314а14, керуючись ст.ст.11, 71, 72, 94, 159-163, ст. 244-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Полтави щодо відмови ОСОБА_1 в поновленні нарахування та виплати пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», призначеної 12 серпня 2014 року, у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці про складові заробітної плати № 16-87-497 від 30.07.2014 року, у тому числі у колонці «Інші виплати».

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Полтави поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», призначеної 12 серпня 2014 року, у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці про складові заробітної плати № 16-87-497 від 30.07.2014 року, у тому числі з урахуванням виплат, зазначених у колонці «Інші виплати» - з 08 грудня 2015 року.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Полтави на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою м. Полтава, б. ОСОБА_2АДРЕСА_1, судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 коп.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_3