Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/210/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2016 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобовязання відповідача субєкта владних повноважень вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду і просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області відновити виплату його пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з 1 липня 2015, мотивуючи тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області. Йому призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Він працює на посаді голови Можарівської сільської ради, яку обіймає і на даний час та відповідно перебуває і на державній службі. З 01.04.2015 йому була припинена виплата пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». З питання поновлення пенсії він звернувся із заявою до відповідача, однак, йому було відмовлено у поновленні виплати даної пенсії та повідомлено про відсутність права на отримання пенсії до кінця 2015, в звязку з неможливістю одночасного перебування на державній службі та виплати пенсії. Позивач вважає, що вказана відмова є протиправною, так як вона порушує його право на отримання пенсії, оскільки, з 01.06.2015 посада, на якій позивач працює ( державний службовець ) не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», а отже підстави для невиплати призначеної пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» відсутні.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач, перебуває на обліку управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується листом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області №8/Л-8 від 15.01.2016.
Копія трудової книжки серії АН №237636 від 07.11.1951 свідчить про те, що позивач працює на посаді голови Можарівської сільської ради.
З 01.04.2015 відповідач відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII призупинив виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі за №8/Л-8 від 15.01.2016 вбачається, що відповідно до законодавства яке набрало чинності з 1 квітня 2015, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 по 31 грудня 2015, у період роботи особи ( крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання або право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії не виплачуються. Позивач перебуває на державній службі, а тому в управління відсутні правові підстави для відновлення з 01.06.2015 виплати призначеної їй пенсії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовими актами.
02.03.2015 було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року.
Пунктом 5 вказаного Закону внесено зміни в ст.37 Закону України «Про державну службу» згідно з якими тимчасово, у період з 01.04.2015 по 31.12.2015 :
- у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, Законами України «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Крім того, згідно з п.2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Станом на 01.04.2015 посада, на якій працює позивач, дійсно давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу з 01.04.2015 .
У пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII законодавець закріпив, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01.06.2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність зокрема норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, з 01.07.2015 посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відпали передбачені ст.37 Закону України «Про державну службу» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону. Тобто, з 01.07.2015 перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що з 01.07.2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу», підлягає відновленню за період з 01.07.2015 по 31.12.2015, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн..
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 69, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області відновити у період з 01.07.2015 по 31.12.2015 виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн..
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2