Постанова № 55836722, 05.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2015
Номер справи
804/8017/15
Номер документу
55836722
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2015 р. Справа № 804/8017/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Східно-Дніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_2, до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕС-ЛТД», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Реєстраційна служба Першотравенського районного управління юстиції Дніпропетровської області про скасування державної реєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

Східно-Дніпровська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕС-ЛТД», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Реєстраційна служба Першотравенського районного управління юстиції Дніпропетровської області, в якому просить скасувати реєстраційну дію №10701050013018772 від 23.12.2014 р. про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕС-ЛТД».

Позовні вимоги позивач обґрунтовує відсутністю відповідача за своїм місцезнаходженням, що перешкоджає державі здійснювати контроль за обчисленням, повнотою та своєчасністю сплати податків та зборів.

Позивач надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідачі та третя особа у судові засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Заперечень проти позову не надали. Від третьої особи надійшла заява про розгляд справи без її участі, у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕС-ЛТД» перебуває на податковому обліку у Східно-Дніпровській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області як платник податків та інших обов'язкових платежів.

Співробітниками Східно-Дніпровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було проведено заходи щодо встановлення місцезнаходження ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД». Згідно Довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків № 3829/7/4-08-07-02-08 від 06.03.2015 р. місцезнаходження платника податків не встановлено. За результатами Довідки було складено Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (ф. № 18-ОПП) від 06.03.2015 р. № 11 та направлено державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених ч.12 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

12.06.2015 р. Східно-Дніпровською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було направлено запит на отримання Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД».

Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД» міститься запис про відсутність юридичної особи ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД» за адресою місцезнаходження: Дніпропетровська область, м.Першотравенськ, вул..Шкільна, буд.20.

Таким чином, податковий орган просить скасувати реєстраційну дію №10701050013018772 від 23.12.2014 р. про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕС-ЛТД» з підстав відсутності підприємства за адресою місцезнаходження.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, та суб'єкти, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства чи на виконання делегованих їм державою повноважень, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 67.2 ст.67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення зокрема щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Отже, Державна податкова інспекція наділена повноваженнями щодо звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно до положень ст. 8 Закону України Про підприємництво від 07.02.1991 р. за № 698-XII, який був чинним на момент державної реєстрації юридичної особи-відповідача у 1996 р., державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності, крім об'єднань юридичних осіб, що здійснюють свою діяльність в Україні на умовах угод про розподіл продукції, проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті ради або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації (далі - органи державної реєстрації) за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта, якщо інше не передбачено законом.

Відомості про зареєстровані суб'єкти підприємницької діяльності вносяться до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності.

Для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності-юридичної особи подаються такі документи:

рішення власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу про створення юридичної особи (крім приватного підприємства). Якщо власників або уповноважених ними органів два і більше, таким рішенням є установчий договір, а також протокол установчих зборів (конференції) у випадках, передбачених законом;

статут, якщо це необхідно для створюваної організаційної форми підприємництва;

реєстраційна картка встановленого зразка, яка є водночас заявою про державну реєстрацію;

документ, що засвідчує сплату власником (власниками) внеску до статутного фонду суб'єкта підприємницької діяльності в розмірі, передбаченому законом;

документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію;

при створенні відкритих акціонерних товариств (крім відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації та/або корпоратизації) подається засвідчений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіт про наслідки підписки на акції.

Місцезнаходженням суб'єкта підприємницької діяльності (юридичної особи) на дату державної реєстрації може бути місцезнаходження (місце проживання) одного із засновників або місцезнаходження за іншою адресою, що підтверджується договором оренди або іншим відповідним договором.

Органам державної реєстрації забороняється вимагати від суб'єктів підприємницької діяльності додаткові документи, не передбачені цим Законом.

Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться за наявності всіх необхідних документів за заявочним принципом протягом не більше п'яти робочих днів.

Органи державної реєстрації зобов'язані протягом цього терміну внести дані з реєстраційної картки до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності та видати свідоцтво про державну реєстрацію встановленого зразка з проставленим ідентифікаційним кодом (для юридичних осіб), який надається органам державної реєстрації органами державної статистики, або ідентифікаційним номером фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів.

Відповідальність за відповідність чинному законодавству установчих документів, що подаються для проведення реєстрації, несе власник (власники) або уповноважені ним органи, які подають документи для реєстрації суб'єкта підприємництва.

У разі зміни свого місцезнаходження суб'єкт підприємницької діяльності в семиденний термін повинен повідомити про це орган державної реєстрації.

Невиконання цієї вимоги дає право органам державної реєстрації звернутися до суду з позовом про скасування державної реєстрації.

Однак, зазначена норма діяла у період до 01.01.2004 р.

Станом на час звернення із цим позовом відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №755-IV від 15.05.2003 р.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Відповідно до ч.1 ст. 4 даного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів. Відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи (ст. 8 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців).

Суд звертає увагу, що позивачем не наведено обставин, котрі б свідчили про наявність порушень законодавства в діях державного реєстратора щодо державної реєстрації юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕС-ЛТД», або підстав, за наявності яких державний реєстратор мав відмовити підприємству у проведенні такої реєстраційної дії.

Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсними рішень учасників ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД» позивачем не надано. Також позивачем не надано суду доказів визнання повністю або частково недійсним статуту підприємства.

При цьому, чинним законодавством не передбачена така підстава для скасування державної реєстрації юридичної особи, як неправдивість даних щодо адреси місця знаходження підприємства.

Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців передбачено право податкового органу надіслати державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням. Після здійснення встановлених законом процедур, у випадках, передбачених вказаним законом, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що є підставою для звернення органу державної податкової служби до суду з позовом про припинення юридичної особи.

За наведених обставин у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1