Справа № 569/1361/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2016 року м. Рівне
Рівненський міський суд в особі судді Кучиної Н.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправними дій УПФ України щодо перерахунку та виплати пенсії із 01 квітня 2015 року, виходячи із 90 % від заробітної плати на виконання постанови Рівненського міського суду від 22.05.2015 року з перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати та зобов»язання управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 01.04.2015 року, виходячи із 90 % від заробітної плати на виконання постанови Рівненського міського суду від 22 травня 2015 року у справі 569\6635\15-а, без перевизначення базового місяця із виплатою заборгованості по такому перерахунку.
У позовній заяві вказується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в м. Рівне та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Рівненський міський суд Рівненської області 22.05.2015 ухвалив постанову по адміністративній справі №569/6635/15-а за її позовом про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, якою зобов'язано УПФ України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 починаючи із 01.04.2015 року, із врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки № 10-1276 від 16.04.2015 року, виходячи із розрахунку 90% заробітної плати. Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рівне було залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду від 22.05.2015 року без змін. Проте, всупереч вищевикладеному, станом на сьогодні постанова відповідачем виконана з порушенням норм чинного пенсійного законодавства із зміною базового місяця індексації пенсійної виплати. На письмову заяву ОСОБА_1 з проханням надати інформацію про результат виконання рішення суду, управління Пенсійного фонду України в м. Рівне надало лист-відповідь від 17.12.2015 року за №450/10, в якому зазначає, що перерахунок пенсії позивачки згідно рішення суду здійснено із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати. Позивач вважає дії УПФ України в м. Рівне, які полягають у перерахуванні її пенсії із перевизначенням базового місяця індексації протиправними та такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства.
Відповідач подав заперечення проти позову, де вказує, що підстав для задоволення позовних вимог немає. Зазначив, що на виконання рішення суду, ухваленого на користь Позивача управлінням змінюється базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсійної виплати, оскільки в такому місяці відбулося підвищення грошових доходів населення, в т.ч. за рахунок виплат, передбачених п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплатити пенсію без визначення точного періоду (із зазначенням кінцевої дати) є нечіткими. На підставі наведеного просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Суд, визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч. 6 ст. 183-2 КАС України.
Судом встановлено, що Рівненський міський суд Рівненської області 22.05.2015 року ухвалив постанову по адміністративній справі №569/6635/15-а за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, якою зобов'язано УПФ України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 починаючи із 01.04.2015 року, із врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки № 10-1276 від 16.04.2015 року, виходячи із розрахунку 90% заробітної плати. ( а.с. 8-9)
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рівне було залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду від 22.05.2015 року без змін. ( а.с. 10-12)
17 грудня 2015 року на письмову заяву ОСОБА_1 з проханням надати інформацію про результат виконання рішення суду, управління Пенсійного фонду України в м. Рівне надало лист-відповідь №450/10, в якому зазначає, що перерахунок пенсії позивачки згідно рішення суду здійснено із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати.( а.с.7).
Такі дії Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне суд визнає протиправними, виходячи з такого.
Громадяни, згідно зі ст. 46 Конституції України, мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. В силу ст. ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XU «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягай встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, -незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно ст, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних груп.
Згідно ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року.
Згідно з п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій НЕ ЗМІНЮЮТЬСЯ.
Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до Розділу 11 Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Таким чином, порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дії УПФ України щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи із 01.04.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України: «Негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць».
Враховуючи вищевикладене, та на підставі ЗУ «Про державну службу» керуючись ст. 2,6,49,71,160,167,183-2, 256 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із 01 квітня 2015 року, виходячи із 90 % від заробітної плати на виконання постанови Рівненського міського суду від 22.05.2015 року у по справі №569/6635/15-а, із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 із 01 квітня 2015 року, виходячи із 90 % від заробітної плати на виконання постанови Рівненського міського суду від 22.05.2015 року у по справі №569/6635/15-а, без перевизначення базового місяця із виплатою заборгованості по такому перерахунку.
Постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду винесена в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду на протязі 10-ти днів з моменту отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Кучина Н.Г.