Постанова № 55829017, 16.02.2016, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
16.02.2016
Номер справи
559/225/16-а
Номер документу
55829017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 559/225/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2016 року Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Лопухович А.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по відновленню порушеного права,-

ВСТАНОВИЛА:

В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що 18 лютого 2008 року їй призначена пенсія державного службовця на умовах Закону України «Про державну службу». Ст.21 ч.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та /або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів ПФУ. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. На час її виходу на пенсію стаж державної служби становив 21 рік 3 місяці і 28 днів, а також стаж на посаді в органі місцевого самоврядування 6 років 16 днів, разом 27 років 3 місяці і 14 днів. Враховуючи положення ст.37 їй була призначена пенсія в розмірі 90% від сум її заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески і яка становила 3147,31 грн. Вона звернулася до відповідача із листом провести їй перерахунок пенсії, оскільки їй стало відомо, що пенсія призначена без врахування усіх складових заробітної плати і надала відповідну довідку. Листом від 27 листопада 2015 року їй було відмовлено у здійсненні перерахунку, мотивуючи тим, що ті складові не входять до заробітної плати. Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця неправомірними, зобов»язати відповідача провести перерахунок пенсії з 18 лютого 2008 року в розмірі 90% від суми 9611,07 грн. заробітної плати, згідно довідки від 20 листопада 2015 року.

Ухвала про відкриття скороченого провадження разом з адміністративним позовом та доданими до нього матеріалами була надіслана відповідачу.

У встановлений строк управління ПФУ в Дубенському районі Рівненської області подало заперечення проти позову, де вказує, що підстав для задоволення позовних вимог немає. Позивачу призначена пенсія державного службовця на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», підстав здійснювати перерахунок пенсії, виходячи із запропонованою нею розміру не має, оскільки таке право ОСОБА_1 не порушено. Просять у позові відмовити повністю.

Дослідивши всі обставини справи, суд вирішив, що позов підлягає до часткового задоволення із наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 18 лютого 2008 року перебуває на обліку в УПФ в Дубенському районі Рівненської області та отримує пенсію державного службовця на умовах ст.37 «Про державну службу». Стаж державної служби становить 21 рік 3 місяці і 28 днів, а також стаж на посаді в органі місцевого самоврядування 6 років 16 днів, разом 27 років 3 місяці і 14 днів.

20 листопада 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахування її пенсії, врахувавши всі складові заробітної плати, відповідно до довідки від 20 листопада 2015 року №139 виходячи із розміру 9611,07 грн. (а.с. 7-9)

Листом від 27 листопада 2015 року за №40/06-12-К управлінням Пенсійного фонду в Дубенському районі Рівненської області їй було відмовлено в проведенні перерахунку.(а.с.10-12)

Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція Українимає найвищу юридичну силу. В силу ст.ст.22,64 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України..

Відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу»на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Статтею 33 зазначеного Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст.37 Закону(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст.1, ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII від 3 липня 1991 рокупередбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 Закону України «про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати /доходи/ для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.

Згідно п.п.4, 23 ч.1 Європейської соціальної Хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Відповідно до ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.

Статтею 64 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Суд вважає, що датою перерахунку та виплати пенсії має бути 1 грудня 2015 року, із урахуванням довідки від 20 листопада 2015 року та подальшого звернення до відповідача про усунення порушення права, а не 18 лютого 2008 року, як цього просить позивачка у справі. Крім того, із змісту позову вбачається, що ОСОБА_1 дізналася про порушення свого права у листопаді 2015 року.

Таким чином, порушене право ОСОБА_1 підлягає відновленню, шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про державну службу»,з урахуванням інших виплат - отриманих сум винагороди за вислугу років в державній службі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виходячи з 90 % заробітної плати державного службовця починаючи із 1 грудня 2015 року, відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до наданої довідки №139 від 20 листопада 2015 року.

Згідно вимог ч.2 ст.161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,57-61,71,158-163,167,186 КАС України,суд , -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по відновленню порушеного права частково задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_1, пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,в розмірі 90%, починаючи із 1 грудня 2015 року з урахуванням отриманих сум винагороди за вислугу років в державній службі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації заробітної плати відповідно до довідки №139 від 20.11.2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп. витрат у сплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: