Постанова № 55828694, 10.02.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
815/4450/15
Номер документу
55828694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/4450/15

Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Кравченка К.В.,

ОСОБА_1

при секретарі: Величко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційні скарги Приватного підприємства «Бессарабія-В», Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2015р. по справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Бессарабія-В» до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И Л А:

У серпні 2015р. Приватне підприємство «Бессарабія-В» звернулось в суд із позовом до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому просило визнати протиправними дії Арцизької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області в частині безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Приватному підприємству «Бессарабія-В» за жовтень 2014р. в розмірі 1496394грн.; визнати протиправною бездіяльністю Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області в частині не перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний банківський рахунок Приватного підприємства «Бессарабія-В» за травень місяць 2015р. в розмірі 22000000грн.; стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь Приватного підприємства «Бессарабія-В» заборгованість з податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок, в розмірі 23496394грн., у т.ч. заборгованість за травень 2015р. 22000000грн., за жовтень 2014р. 1496394грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 20 листопада 2014р. позивачем у встановленому порядку було подано до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області заяву про відшкодування з Державного бюджету України податку на додану вартість на суму 19645679грн, право на відшкодування якої набуто у жовтні 2014р.

22 червня 2015р позивачем направлено декларацію з податку на додану вартість, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення бюджетного відшкодування на суму 22000000грн..

Відповідачем було здійснено камеральну перевірку податкової декларації ПП «Бессарабія-В» щодо заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень місяць 2015р. в розмірі 22000000грн.

10 липня 2015р. Арцизькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області направлено до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області висновок №114-00 щодо бюджетного відшкодування ПП «Бессарабія-В» податку на додану вартість в сумі 22000000грн..

Позивач зазначив, що сума бюджетного відшкодування, заявлена позивачем згідно заяв на загальну суму 41415866грн., не відшкодована, грошові кошти на поточні рахунки позивача не перераховані, а тому зважаючи на наявність у останнього права отримати відшкодування за жовтень 2014р. та травень 2015р., просив позов задовольнити.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2015р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Арцизької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області в частині безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Приватному підприємству «Бессарабія-В» за жовтень 2014р. в розмірі 1496394грн.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Приватного підприємства «Бессарабія-В» (код ЄДРПОУ 35434347) на корить Державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський район; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) 828011; рахунок отримувача 31212206784005; код класифікації доходів бюджету 22030001, судовий збір в розмірі 4384,80 гривень (чотири тисячі триста вісімдесят чотири грн. 80 коп.).

До початку розгляду справи по суті, представник ПП «Бессарабія-В» подав 29.01.2016р. заяву до суду апеляційної інстанції, в якій вказує, що 7.12.2015р. ГУ Державного казначейства України в Арцизькому районі Одеської області на поточний банківський рахунок підприємства було перераховано бюджетне відшкодування ПДВ за травень місяць 2015р. у розмірі 21005000,0грн., що підтверджується відповідними виписками та довідкою, у звязку з чим на підставі ст.ст.51,194КАС України вони відмовляючи від адміністративного позову в цій частині і просять провадження в цій частині закрити.

В апеляційній скарзі Приватне підприємство «Бессарабія-В» просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

В апеляційній скарзі Арцизька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи заяви та апеляційних скарг, пояснення на них, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення заяви про відмову від частини адміністративного позову, часткове задоволення скарги ПП «Бессарабія-В», залишення скарги Арцизької ОДПІ без задоволення з наступних підстав.

Що стосується заяви про відмову від адміністративного позову в частині, вказаній в заяві позивача, то судова колегія заслухала думку представника ДПІ, який не заперечував проти заяви, вважав можливим в цій частині закрити провадження, оскільки дійсно вказану суму бюджетного відшкодування було повернуто на банківський рахунок підприємства.

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що у відповідності до вимог ст.ст.195,157КАС України є підстави для закриття провадження в частині адміністративного позову про стягнення на користь ПП «Бессарабія-В» суми бюджетного відшкодування ПДВ за травень місяць 2015р. у розмірі 21005000,0грн.

Що стосується інших позовних вимог, а саме: визнання протиправними дії Арцизьскої ОДПІ в частині безпідставного зменшення підприємству суми бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень місяць 2014р. в розмірі 1496394,0грн.; визнання протиправною бездітність ГУ ДКУ в Одеській області в частині не перерахування бюджетного відшкодування ПДВ на поточний банківський рахунок позивача за травень місяць 2015р. у розмірі 995000,0грн.; стягнення з ГУ ДКУ в Одеській області на користь ПП «Бессарабія-В» заборгованості з ПДВ, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок в розмірі 2491394,0грн., судова колегія виходить з наступного.

Як визначено в п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що 20 листопада 2014р. позивачем, у відповідно до вищевказаних вимог податкового законодавства, подано до Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області декларацію з податку на додану вартість за період жовтень 2014р. разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у загальному розмірі 19645679грн.

У відповідно до вимог п.200.10, п.200.11 цієї є статті протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Проведеною документальною позаплановою виїзною перевіркою достовірності нарахування ПП «Бессарабія-В» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за жовтень 2014р., оформленою актом від 13.01.2015р. №1/15-35434347, підтверджено відображене Підприємством у декларації бюджетне відшкодування ПДВ на суму 19415866грн. та встановлено завищення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість усього на суму 13723грн.

Відповідно до вимог п.200.12 ст.200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Також п.7 Порядку №39 встановлено, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку,

Як вбачається з матеріалів справи, Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області у відповідності до Порядку № 68/23 та Регламенту № 522 направлено узагальнену інформацію по ПП «Бессарабія-В» щодо відшкодування суми податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства у розмірі 19415866грн. за декларацією, податною за жовтень 2014р., яка була підтверджена актом документальної позапланової виїзної перевірки від 13.01.2015р. №1/15-35434347.

Проте, листом ГУ ДФС в Одеській області від 30.09.2015р. № 10928/7/15-32-20-03-29, яке надійшло на електронну адресу Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, повернено узагальнену інформацію №44 щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ по платниках, у яких суми бюджетного відшкодування заявлені у періоді дії Податкового кодексу України.

З поверненої узагальненої інформації №44 вбачається, що контролюючим органом було погоджено суму, яка підлягає бюджетному відшкодуванню ПП «Бессарабія-В» тільки у загальному розмірі 17919472грн. При цьому не включено суму бюджетного відшкодування у розмірі 1496394грн., з урахуванням наявної інформації щодо здійснення заходів по проведенню документальної позапланової перевірки одного з постачальників ПП «Бессарабія-В» - СВК «Прогрес».

У зв'язку з відсутністю узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування ПДВ і закінченням 5-денного терміну відшкодування податку на додану вартість, УДКС в Арцизькому районі Одеської області листом від 25.09.2015р. за №01-32/668 повернуто висновок від 26.08.2015р. №165-00 на суму 19415866грн. та висновок від 10.07.2015р. №114-00 на суму 22000000грн. по ПП «Бессарабія-В».

Крім того, листом УДКС в Арцизькому районі Одеської області від 28.09.2015р. №01-32/679 на виконання листа Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області № 10082/9/15-07-20-01 від 28.09.2015 р. повернуто висновок від 26.08.2015р. №165-00 на суму 19415866грн. та висновок від 10.07.2015р. №114-00 на суму 22000000 грн. по ПП «Бессарабія-В».

Однак, 30 вересня 2015р. на розрахунковий рахунок ПП «Бессарабія-В» за №260000010040105, відкритий в ПАТ АБ «Південний» були зараховані грошові кошти в розмірі 17919472грн., призначення платежу бюджетне відшкодування з декларацією за жовтень 2014 р., висновок №180-00 від 25.09.2015р. згідно платіжного доручення №25 від 30.09.2015р.

В подальшому 7.12.2015р. ГУ Державного казначейства України в Арцизькому районі Одеської області на поточний банківський рахунок підприємства було перераховано бюджетне відшкодування ПДВ за травень місяць 2015р. у розмірі 21005000,0грн., що підтверджується відповідними виписками та довідкою доданими до справи.

Отже не повернутою залишилась сума бюджетного відшкодування ПДВ за травень місяць 2015р. у розмірі 995000,0грн. та сума бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2014р. у розмірі 1496394,0грн.

Підставою для упередження суми бюджетного відшкодування в розмірі 1496394грн. слугував акт позапланової невиїзної перевірки СВК «Прогрес» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 1.07.2013р. по 31.12.2014р. №396/15-07-22-01-05414679/25, відповідно до якого існує нереальність (відсутність фактичного здійснення) господарської операції у перевіреному періоді. У зв'язку із тим, що у вищевказаному акті перевірки зазначено про можливість вжиття заходів щодо проведення позапланової виїзної перевірки підприємства у разі отримання матеріалів, які не підтверджують його дані обліку, контролюючим органом було упереджено суму податку на додану вартість в розмірі 1496394грн., сформованої за наслідком відображених господарських операцій між ПП «Бессарбія-В» та СВК «Прогрес».

Як визначено в п.200.14 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування у звітному (податковому) періоді, та зараховує таку суму заниження до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

З матеріалів справи вбачається, що будь-яких податкових повідомлень-рішень відносно СВК «Прогрес» та позивача по спірній сумі не приймалось. Цей факт, також підтвердив в судовому засіданні суду апеляційної інстанції і представник ДПІ.

З акту звірки від 19.10.2015р. №213-20 та витягу з електронної картки платника податків ПП «Бессарабія-В» в розрізі податків ПДВ, сформованого станом на 16.10.2015р., вбачається, що взагалі обліковується позитивне сальдо з ПДВ по декларації № НОМЕР_1 за жовтень 2014р. в сумі 1496394грн. Отже сума бюджетного відшкодування в розмірі 1496394грн. наявна як сума переплати на електронному рахунку платника податків ПП «Бессарабія-В».

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції вірно встановив безпідставне зменшення суми бюджетного відшкодування ПДВ позивачу за жовтень 2014р. у розмірі 1496394грн., проте помилково обмежився таким висновком.

За правилами п.п.20.1.1-20.1.1.4 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

У відповідності до п.7 Порядку №39 орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Як вказано в п.4 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03.02.2011р. №68/23 (далі Порядок № 68/23), не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальненої інформації.

Відповідно до п.5 Порядку № 68/23 центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії ЗУ «Про податок на додану вартість» та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.

Отже, вищенаведений порядок чітко визначає дії ДПІ, повязані із поверненням позивачу суми бюджетного відшкодування.

Судовою колегією встановлено, що між сторонами відсутній спір про прав на бюджетне відшкодування сум ПДВ, оскільки це право виникло на підставі сплачених сум податкових зобовязань за жовтень 2014р. та заяв про їх повернення, поданих у відповідності до вимог податкового законодавства.

На думку судової колегії, в даному випадку правильним способом захисту прав платника податків буде вимога про зобовязання відповідача до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обовязків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум із бюджету, а саме 1496394,0грн. за жовтень 2014р.

Таким чином, судова колегія зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність субєкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права до встановлених у справі обставин, а тому скаргу підприємства слід задовольнити частково. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2015р. в цій частині скасувати, прийняти в цій частині нову постанову, про зобовязання ДПІ вчинити певні дії.

Що стосується стягненню суми бюджетного відшкодування за травень 2015р. в сумі 995000,0грн., судова колегія вважає, що по вказаній сумі бюджетного відшкодування вже підготовлений висновок ДПІ і направлений до казначейства, а затримка виникла не з вини відповідачів, а наявності коштів для повернення.

Що стосується вимог про визнання протиправною бездіяльність ГУ ДКУ в Одеській області щодо перерахування бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 995000,0грн., судова колегія вважає, що позивачем не доведено такої бездіяльності, оскільки казначейство перераховує кошти при відсутності суперечок щодо вказаної суми.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198,202,203,207КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Заяву ПП «Бессарабія-В» про часткову відмову від адміністративного позову - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2015р. в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльністю Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області в частині не перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний банківський рахунок Приватного підприємства «Бессарабія-В» за травень місяць 2015р. в розмірі 21005000грн. та стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь Приватного підприємства «Бессарабія-В» заборгованість з податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок, в розмірі 21005000,0грн. - скасувати.

Провадження в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльністю Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області в частині не перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний банківський рахунок Приватного підприємства «Бессарабія-В» за травень місяць 2015р. в розмірі 21005000грн. та стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь Приватного підприємства «Бессарабія-В» заборгованість з податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок, в розмірі 21005000,0грн. закрити.

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Бессарабія-В» задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2015р. в частині визнання протиправними дії Арцизької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Приватному підприємству «Бессарабія-В» за жовтень 2014р. в розмірі 1496394грн. скасувати.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою визнати протиправною бездіяльність Арцизької ОДПІ ГУ Державної фіскальної служби в Одеській області щодо не направлення висновку про відшкодування суми ПДВ.

Зобовязати Арцизьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області підготувати та подати ГУ ДКС України в Одеській області висновок про відшкодування суми ПДВ Приватному підприємству «Бессарабія-В» в сумі 1496394грн.

В інший частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2015р. залишити без змін.

Апеляційну скаргу Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області залишити без задоволення.

Стягнути з Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області до Державного бюджету України (УК у м.Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача 31212206781008; код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 5359,20грн..

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 15 лютого 2016р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: К.В. Кравченко

ОСОБА_1