Постанова № 55828540, 04.02.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2016
Номер справи
815/6314/13-а
Номер документу
55828540
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2016 р.м. ОдесаСправа № 815/6314/13-а

Категорія: 5.4 Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М. Г Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді Єщенка О.В.

суддів Димерлія О.О.

ОСОБА_1

За участю: секретаря Вишневської А.В.

апелянта ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3 (довіреність від 11.01.2016 року)

представника позивача ОСОБА_4 (довіреність від 09.12.2015 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2013 року по справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «Краян» про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Державна фінансова інспекція в Одеській області звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила зобовязати Відкрите акціонерне товариство «Холдингова компанія «Краян» вчинити дії, зазначені у п.п. 1-14 вимоги від 19.04.2013 року №15-05-23-14/3958.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Оскільки відповідач у добровільному порядку не виконує обовязкову вимогу контролюючого органу, фінансова інспекція на виконання наведеної норми вимушена звернутись до суду із цим позовом про зобовязання підконтрольної установи виконати вимогу в судовому порядку.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2013 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Суд зобов'язав Відкрите акціонерне товариство «Холдингова компанія «Краян» вчинити дії, зазначені в п. 1-14 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області від 19.04.2013 року №15-05-23-14/3958, із визначенням особи, за рахунок якої відшкодувати суму зайво втрачених коштів, зазначених у пунктах 2, 3, 4 вимоги замість ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ОСОБА_2

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування обставин справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Одеській області відповідно до п. 1.2.3.2 плану контрольно-ревізійної роботи на I квартал 2013 року та на підставі направлень проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ВАТ «ХК «Краян» за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року, про що складено акт від 05.04.2013 року № 05-11/223 (Т.1, а.с. 30-102).

За результатами ревізії встановлено порушення, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів (збитків) на загальну суму 26 071 028,26 грн., інші порушення, що не призвели до втрат на суму 508 949,30 грн.

На підставі встановлених ревізією порушень ДФІ в Одеській області направлено на адресу ВАТ «ХК «Краян» вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 19.04.2013 року №15-05-23-14/3958 (Т.1, а.с. 119-123), а саме в п. 1 вимоги контролюючий орган вимагав від підконтрольної установи опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб; в п. 2 відшкодувати суму зайво втрачених коштів за рахунок ОСОБА_5; в п. 3 у зв'язку з пропуском строку позовної давності відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_6; в п. 4 у зв'язку з пропуском строку позовної давності відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_7; в п. 5 відобразити в обліку дебіторську заборгованість за недоотриману орендну плату в загальній сумі 49000,00 грн., провести роботу щодо стягнення з ПП «Бовір» грошових коштів за оренду майна в загальній сумі 49000,00 грн. В іншому випадку відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_8; в п. 6 відобразити в обліку дебіторську заборгованість за недоотриману орендну плату в загальній сумі 41990,40 грн., провести роботу щодо стягнення з ПП «Бовір» грошових коштів за оренду майна в загальній сумі 41990,40 грн. В іншому випадку відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_8; в п. 7 привести договори оренди у відповідності до фактично займаної (орендуємої) площі, відобразити в обліку дебіторську заборгованість за недоотриману орендну плату з ТОВ «МП «Краянліфт» в сумі 12636,00 грн. та з ТОВ «Стройінвест 2007» в сумі 8380,80 грн., стягнути грошові кошти за оренду майна з ТОВ «МП «Краянліфт» в сумі 12636,00 грн. та з ТОВ «Стройінвест 2007» в сумі 8380,80 грн. В іншому випадку відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_8; в п. 8 відобразити в обліку дебіторську заборгованість за недоотриману орендну плату в загальній сумі 9083,77 грн., стягнути з ВАТ «ВТФ «Краян» грошові кошти за оренду майна в загальній сумі 9083,77 грн. В іншому випадку відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_9; в п. 9 відобразити в обліку дебіторську заборгованість за недоотриману орендну плату в загальній сумі 2820,00 грн., стягнути з СПД - ФО ОСОБА_10 грошові кошти за оренду майна в загальній сумі 2820,00 грн. В іншому випадку відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_8; в п. 10 відобразити в обліку дебіторську заборгованість перед СПД-ФО ОСОБА_11 в загальній сумі 42499,50 грн., стягнути з СПД-ФО ОСОБА_10 зайво сплачені грошові кошти в загальній сумі 42499,50 грн. В іншому випадку відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_2; в п. 11 зменшити кредиторську заборгованість перед працівниками (перелік яких зазначено у Додатку 62 до ОСОБА_11) на загальну суму 294241,46 грн. та нарахування Єдиного соціального внеску на загальну суму 113400,66 грн.; в п. 12 зменшити дебіторську заборгованість в загальній сумі 73603,00 грн.; в п. 13 відобразити по бухгалтерському обліку ВАТ «ХК «Краян» кредиторську заборгованість перед ПП «Фобіс» в загальній сумі 3060,80 грн.; в п. 14 стягнути кошти за несвоєчасні розрахунки по орендній платі з ПП «Бовір» у сумі 16431,22 грн. та ПП «МЕТА-МВС» у сумі 40,86 грн. В іншому випадку відшкодувати збитки за рахунок ОСОБА_9

Враховуючи, що підконтрольною установою зазначену вимогу не виконано, ДФІ в Одеській області звернулась з позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що вимога ДФІ в Одеській області є обґрунтованою і правомірною, а оскільки підконтрольною установою не усуваються виявлені під час ревізії порушення, позов контролюючого органу щодо зобовязання підприємства вчинити ці дії підлягає задоволенню.

Колегія суддів висновки суду першої інстанції щодо обовязковості вимоги контролюючого органу про усунення підконтрольною установою виявлених під час ревізії порушень вважає правильними, проте вони ґрунтуються на помилковому застосуванні норм матеріального права, що призвело до невірного вирішення спору та безпідставного задоволення позову у повному обсязі, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-XII (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011 року №499/2011, визначено, що Держфінінспекція є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Згідно із п. 7 Положення від 23.04.2011 року №499/2011 Держфінінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах.

Відповідно до п. 6 Положення від 23.04.2011 року №499/2011 Держфінінспекція має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (підпункт 15); у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (підпункт 18); при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підпункт 21).

Положенням визначено, що Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб і, у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми узгоджуються з положеннями ст. 10 Закону України від 26.01.1993 року №2939-XII, якою визначено права органу державного фінансового контролю.

Зокрема, пунктом 7 цієї статті передбачено право контролюючого органу пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно із п. 10 ст. 10 Закону України від 26.01.1993 року №2939-XII органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а відповідно до п. 13 цієї норми - при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України від 26.01.1993 року №2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевих бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної установи та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність в органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ.

Водночас, вимога контролюючого органу є обов'язковою до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та матеріалів справи, контролюючий орган пред'явив вимоги, які, окрім спрямування підконтрольної установи на корегування роботи та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, вказують на виявлені збитки, їх розмір та їх стягнення.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за відповідним позовом органу державного фінансового контролю, вони не можуть бути стягнуті за адміністративним позовом про зобов'язання вчинити певні дії, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову в цій частині є неправильним.

Враховуючи вищевикладене, оскільки при вирішенні спору судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2013 року скасувати.

Ухвалити у справі нову постанову, якою адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області до Відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «Краян» про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство «Холдингова компанія «Краян» виконати вимогу Державної фінансової інспекції в Одеській області від 19.04.2013 року №15-05-23-14/3958, а саме в частині: п. 5 вимоги щодо відображення в обліку дебіторської заборгованості за недоотриману орендну плату в загальній сумі 49000,00 грн.; п. 6 щодо відображення в обліку дебіторської заборгованості за недоотриману орендну плату в загальній сумі 41990,40 грн.; п. 7 щодо приведення договорів оренди у відповідності до фактично займаної (орендуємої) площі, відображення в обліку дебіторської заборгованості за недоотриману орендну плату з ТОВ «МП «Краянліфт» в сумі 12636,00 грн. та з ТОВ «Стройінвест 2007» в сумі 8380,80 грн.; п. 8 щодо відображення в обліку дебіторської заборгованості за недоотриману орендну плату в загальній сумі 9083,77 грн.; п. 9 відображення в обліку дебіторської заборгованості за недоотриману орендну плату в загальній сумі 2820,00 грн.; п. 10 щодо відображення в обліку дебіторської заборгованості перед СПД-ФО ОСОБА_11 в загальній сумі 42499,50 грн.; п. 11 щодо зменшення кредиторської заборгованості перед працівниками (перелік яких зазначено у Додатку 62 до ОСОБА_11) на загальну суму 294241,46 грн. та нарахування Єдиного соціального внеску на загальну суму 113400,66 грн.; п. 12 щодо зменшення дебіторської заборгованості в загальній сумі 73603,00 грн.; п. 13 щодо відображення по бухгалтерському обліку ВАТ «ХК «Краян» кредиторської заборгованості перед ПП «Фобіс» в загальній сумі 3060,80 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

ОСОБА_1