Справа № 357/14783/15-а
2-а/357/7/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя Рябченко Л. А. ,
при секретарі Вєтрова С. Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до
Головного Управління МВС України в Київській області,
Третя особа: Управління пенсійного фонду України в м.Білій Церкві Київській області,
про визнання дій протиправними та зобовязання провести розрахунок та видати довідку про перерахунок грошового забезпечення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом, уточнивши позовні вимоги, просить визнати протиправними дії Головного Управління МВС України в Київській області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату в зоні відчудження при здійсненні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за періоди з 13.10 по 24.10.1986. з 26.10.по 4.11.1986, з 6.11 по 10.11.1986; зобовязати Головне Управління МВС України в Київській області провести розрахунок грошового забезпечення (заробітної плати) та видати відповідну довідку для перерахунку пенсії про заробітну плату в зоні відчудження при здійсненні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за вказані періоди з урахуванням: посадового окладу в подвійному розмірі та кратністю 5 в зоні небезпеки ІІІ, підвищення посадового окладу на 15% за роботу в районах з підвищеною радіоактивністю та оплати праці за роботу в зоні відчудження у вихідні дні в подвійному розмірі та кратністю 5.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що не погоджується з висновком відповідача про відсутність підстав для перерахунку заробітної плати та видачі довідки, вважає його необґрунтованим та таким, що не відповідає положенням ряду нормативно-правових актів колишнього СРСР.
В судовому засіданні позивач вимоги підтримав.
Представник відповідача позов не визнав. Заперечення обґрунтував тим, що відсутні правові підстави для надання позивачу довідки, про яку він зазначає. Відповідна довідка вже була видана позивачу за місцем проходження служби.
Представник третьої особи вважає, що позов задоволенню не підлягає, оскільки нарахування пенсії позивачу здійснюється на підставі довідки виданої за місцем його роботи із зазначенням всіх необхідних даних, що відповідають первинним документам про заробітну плату позивача.
Заслухавши доводи сторін, третьої особи, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м.Білій Церкві Київської області та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії, також є інвалідом ІІ групи із захворюванням, повязаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 067663, виданим Київською облдержадміністрацією 21.07.1997.
28.07.2015 позивач звернувся до ГУ МВС України в Київській області із заявою про видачу йому довідки про грошове утримання в зоні відчудження (м.Припять) при здійсненні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за періоди з 13.10 по 24.10.1986. з 26.10.по 4.11.1986, з 6.11 по 10.11.1986 та видати картку обліку доз радіоактивного опромінення.
25.08.2015 позивач отримав від відповідача відповідь про неможливість видачі довідки про грошове утримання в звязку з тим, що у розрахункових листах відсутній запис про кратну виплату за роботу у зоні відчудження, а картки обліку доз радіоактивного опромінення відсутні. Натомість, направив довідку від 10.08.2015 № 3/К-594 про підтвердження факту участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 13.10 по 24.10.1986. з 26.10.по 4.11.1986, з 6.11 по 10.11.1986 і копії розрахункових листів за 1986-1990 роки.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.
Згідно з листом Міністерства праці та соціальної політики України від 13 квітня 2001 року № 03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 років осіб, які виконували роботи, повязані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» вказано, що листом Держкомпраці УРСР від 13 червня 1989 року № 10-769 ОСОБА_2 Міністрів СРСР зняла гриф «секретно» з постанов ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378, розпоряджень від 3 вересня 1986 року № 1767-рс і від 11 грудня 1986 р. № 2488-рс. Повідомлялось також, що розсекречуються прийняті до виконання постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 8 травня 1986 року №168-5, від 10 червня 1986 р. №207-7, розпорядження ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 року №530-рс, від 16 грудня 1986 року №694-рс, від 6 січня 1988 р. №12-рс та листи Держкомпраці УРСР, якими доводились зазначені рішення ОСОБА_2 Міністрів УРСР: №4с від 9 травня 1986 року, №58с від 11 червня 1986 року, №132с від 16 вересня 1986 року, №179с від 25 грудня 1986 року, №8с від 22 січня 1988 року. Знято гриф секретності з низки інших нормативних актів, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
ОСОБА_2 Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 05 жовтня 1986 року № 665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.
Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195) провадилась у III, II, І зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Нарахування позивачу пенсії здійснюється на підставі довідки № 12, виданої Білоцерківським РВ ГУ МВС України у Київській області 2.12.1997 про заробітну плату в зоні відчуження ІІІ зоні небезпеки (м.Припять) - за періоди з 13.10 по 24.10.1986. з 26.10.по 4.11.1986, з 6.11 по 10.11.1986 із застосуванням кратності 4.
Позивач просить зазначити у довідці про грошове утримання кратність 5 за роботу у зоні відчудження, проте, згідно наданих ним документів та нормативно-правових актів, оплата праці у ІІІ зоні небезпеки проводилася у 4-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи. Тому, вимоги позивача в даній частині підлягають до часткового задоволення.
Рада Міністрів СРСР і Всесоюзної центральної ради Профспілок від 05 червня 1986 року № 665-195 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, занятих на роботах, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища» (п. 5) (постанова ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради в червня 1986 року № 207-7) було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, повязані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобігання забрудненню навколишнього середовища, у вихідні і святкові дні з оплатою у подвійному розмірі.
Оплата роботи у зоні відчуження у святкові дні (частина друга статті 73) та у вихідні провадилась за правилами статті 107 КЗпП ОСОБА_3 PCP (322-08) за фактично відпрацьовані у святковий чи вихідний день години, із застосуванням показників кратності зокрема, відрядникам - за подвійними відрядними розцінками.
Відповідно до статей 67, 68 КЗпП ОСОБА_3 PCP загальним вихідним днем є неділя.
Позивач з 13.10 по 24.10.1986. з 26.10.по 4.11.1986, з 6.11 по 10.11.1986 брав участь у заходах ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. При цьому, 19.10.1986, 26.10.1986, 2.11.1986, 9.11.1986 - вихідні дні.
У відповідності до пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 (ОСОБА_3 Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови ОСОБА_3 Міністрів УРСР і ОСОБА_3 республіканської ОСОБА_3 професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці (посадовий оклад + оклад за спеціальне звання), підвищеної у два рази (наказ МВС СРСР № 0130 від 11 травня 1986 року та № 0189 від 30 червня 1986 року, вказівка МВС СРСР № 35з від 30 травня 1986 року).
Відповідно до п/п 1 п.1 ОСОБА_2 №207-7 від 10.06.1986 ОСОБА_2 Міністрів УРСР і ОСОБА_3 профсоюзів «Распространили на работников предприятий, организаций и учреждений, независимо от ведомственной подчиненности (включая лиц, временно переведенных и командированных), а также на военнослужащих и военных строителей, занятых на указанных работах, действие пунктов 1 (на период проведения этих работ) и п. 10 постановления ЦК КПСС, Президиума Верховного Совета СССР, Совета Министров СССР и ВДСПС от 7 мая 1986 г. N 524-156 (у0524400-86) (подпункты 1 и 10 пункта 1 постановления Совета Министров УССР от 8 мая 1986 г. №168-5 (168с-86-п) Предоставили право руководителям министерств и ведомств и их заместителям производить оплату труда работников, занятых на работах по ликвидации последствий аварии в соответствующих зонах опасности, в размерах, предусмотренных распоряжением Совета Министров СССР от 17 мая 1986 г. N 964 (У0964400-86 )» «Установили, что оплата труда работников, занятых на работах в третьей, второй и первой зонах опасности, производится соответственно в четырех-, трех- и двукратном размерах, сверх среднемесячной заработной платы, исходя из тарифной ставки (оклада), установленной по основному месту работы».
Відповідно до абзацу другого пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 р. N 524-156 ( у0524400-86 ) та на підставі розпорядження ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 3 вересня 1986 р. N 1767 (розпорядження ОСОБА_3 Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 р. N 530-рс ( 530-86-р ) тарифні ставки і посадові оклади працівників, які виконували роботи в районах і на роботах з підвищеною радіоактивністю, підвищувались до 15 %.
ОСОБА_2 Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 жовтня 1986 року №153/10-43 встановлено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення й винагороди нараховувати відповідно до діючих положень на збільшені, згідно з п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156, тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади.
Відповідно до п. 4 ОСОБА_2 Всесоюзної центральної ради Профспілок «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, занятих на роботах, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища» від 05.06.1986 № 665-195, який в подальшому втратив чинність на підставі ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 21.04.1988 № 491-106, встановлено максимальний розмір премії працівникам, які виконують роботи, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища, до 60%.
Відповідно до розрахунків, зазначених у довідці, на підставі якої здійснюється нарахування пенсії, та довідки Білоцерківського районного відділу ГУ МВС України в Київській області від 6.04.2012 при розрахунку оплати праці за дні роботи в зоні відчуження не враховано подвійного розміру окладу, виплаченого позивачу, а також подвійний розмір оплати за роботу у вихідний день і збільшений оклад за роботи, які виконували в районах і на роботах з підвищеною радіоактивністю до15 %.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992року №09-3751/1032/Зк/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без врахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно законодавства. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.
Відповідно до листа Мінсоцполітики від 09.06.1995 року №224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986р № 524-156( у0524400-86) та на підставі розпорядження ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 3 вересня 1986 р. № 1767 ( розпорядження ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 р. № 530-рс ( 530-86-р) тарифні ставки працівників , які виконували роботи в районах і на роботах з підвищеною радіоактивністю, підвищувались до 15%. Дана постанова є єдиним документом, яка регламентує порядок оплати праці, в тому числі військовослужбовців та повинна бути врахована.
Довідки, видані позивачу не містять достовірних даних, необхідних для здійснення перерахунку пенсії, а відповідач неправомірно відмовив у видачі відповідної довідки. Отже, дії Головного Управління МВС України в Київській області з визначення даних про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу(службу) в зоні відчуження в 1986 році щодо відмови видати нову довідку про грошове забезпечення за час роботи в зоні є протиправними.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідач, як субєкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
У ст. 2 цього ж Закону передбачено, що основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Статтею 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України.
Згідно зі статтею 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За таких обставин, суд вважає, що позивачу необхідно зробити перерахунок заробітної плати, оскільки його робота за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повинна бути оплачена із врахуванням зазначених вище постанов, котрі регламентують порядок оплати праці робітників та службовців, що повинна бути підвищена на 100 %, тобто вдвічі, а також подвійною оплатою за роботу у вихідний день.
Тому, в частині вимог щодо зобовязання відповідача провести розрахунок грошового забезпечення (заробітної плати) та видати відповідну довідку позивачу для перерахунку пенсії про заробітну плату в зоні відчудження при здійсненні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням: посадового окладу в подвійному розмірі та кратністю 4 в зоні небезпеки ІІІ, підвищення посадового окладу на 15% за роботу в районах з підвищеною радіоактивністю та оплати праці за роботу в зоні відчудження у вихідні дні в подвійному розмірі підлягають до задоволення.
Адміністративний позов був поданий особою, що звільнена від сплати судового збору, відтак положення статті 94 КАС України щодо розподілу судових витрат в даному випадку застосуванню не підлягає.
На підставі ст.70 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ «Про оплату праці»; ЗУ «Про правонаступництво України»; ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 року № 665-195; наказу МВС СРСР №0130 від 11.05.1986 року та № 0189 від 30.06.1986 року; Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 р. N 524-156 ( у0524400-86 ); розпорядження ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 3 вересня 1986 р. N 1767 (розпорядження ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 р. N 530-рс ( 530-86-р), керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 10,11, 14, 69, 70-72, 86, 94, 122, 128, 159-163, 167, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України;
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов частково.
Визнати протиправними дії Головного Управління МВС України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату в зоні відчудження при здійсненні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за періоди з 13.10 по 24.10.1986. з 26.10.по 4.11.1986, з 6.11 по 10.11.1986.
Зобовязати Головне Управління МВС України в Київській області провести розрахунок грошового забезпечення (заробітної плати) та видати відповідну довідку ОСОБА_1 для перерахунку пенсії про заробітну плату в зоні відчудження при здійсненні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за періоди з 13.10 по 24.10.1986. з 26.10.по 4.11.1986, з 6.11 по 10.11.1986 з урахуванням: посадового окладу в подвійному розмірі та кратністю 4 в зоні небезпеки ІІІ, підвищення посадового окладу на 15% за роботу в районах з підвищеною радіоактивністю та оплати праці за роботу в зоні відчудження у вихідні дні в подвійному розмірі та кратністю 4.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністаривного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_4