Справа № 296/12282/15-а
2-а/296/397/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2015 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Сингаївський О.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання відмови неправомірною та зобовязання здійснити перерахунок і виплату призначеної пенсії державного службовця,
В С Т А Н О В И В :
До Корольовського районного суду м. Житомира надійшов вказаний адміністративний позов, в якому ОСОБА_1 просить визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо здійснення, відповідно до Закону України «Про державну службу», перерахунку та виплати її пенсії і зобовязати відповідача здійснити з 01.10.2015, відповідно до Закону України «Про державну службу», перерахунок та виплату її пенсії у розмірі 80 відсотків від заробітної плати з урахуванням нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати та сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну плату, згідно довідки Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про складові заробітної плати за № 03/1125 від 30.09.2015.
В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, відповідно до ЗУ «Про державну службу», їй була призначена пенсія за віком. 2 жовтня 2015 року вона звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку її пенсії, згідно довідки Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат за № 03/1125 від 30.09.2015, з урахуванням нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну плату.
Листом за № 456/Ч-8 від 16.10.2015 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області повідомило, що при призначенні позивачу пенсії не були врахуванні зазначені виплати та відмовило в перерахуванні пенсії, що ОСОБА_1 вважає неправомірним.
Від відповідача до суду надійшло заперечення щодо заявлених вимог позивача, в якому його представник просить відмовити у задоволенні позову оскільки ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області виплачує їй пенсію згідно діючого законодавства.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, суд вбачає, що є наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Встановлено, що ОСОБА_1 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області призначено пенсію, відповідно до ЗУ «Про державну службу».
30 вересня 2015 року Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат позивачу була видана довідка про складові її заробітної плати за період з 01.06.2011 по 31.05.2013, що містить складові нарахованих і виплачених їй всіх складових заробітної плати та сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну плату.
Після чого, 2 жовтня 2015 року позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області із заявою щодо здійснення, згідно вказаної довідки, перерахунку її пенсії. Листом за № 456/Ч-8 від 16.10.2015 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області повідомило, що при призначенні пенсії позивачу не були врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну плату та відмовило їй у перерахуванні пенсії.
Відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу», пенсія позивачу, як державному службовцю була призначена з урахуванням суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку та індексації на заробітну плату.
Частиною першою ст.1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і виплат.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну платувходять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст.41 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд дійшов висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну платувключаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати, індивідуальна заробітна платапідлягаєіндексації, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Отже, суддя дійшов висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі здійснити, відповідно до Закону України "Про державну службу", перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну плату, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо визначення початку періоду з якого позивачу слід здійснювати перерахунок пенсії, суддя вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою - 02.10.2015, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відділу по роботі із зверненнями громадян ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області.
Таким чином, з урахуванням норм вказаного вище Закону, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.10.2015.
Крім того, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 8-11, 17, 18, 71, 94, 104, 183-2 КАС України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 40, 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ЗУ «Про судовий збір», постановами Верховного суду України від 04.03.2014 (справи № 21-14а14, 21-3а14), суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо включення до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну службу», сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну плату.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з 1 листопада 2015 року здійснити, відповідно до вказаного Закону України «Про державну службу», перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків від заробітної плати з урахуванням нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати та сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації на заробітну плату, згідно довідки Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про складові заробітної плати за № 03/1125 від 30.09.2015.
За рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області присудити ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя О. П. Сингаївський