Постанова № 55816276, 10.02.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
813/6566/15
Номер документу
55816276
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2016 року справа № 813/6566/15

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В., суддів Кравціва О.Р., Хоми О.П.,

секретаря судового засідання Бугари М.Р.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства Оліяр до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Пустмитівському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області про скасування рішення та зобовязання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства Оліяр до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Пустмитівському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області про:

- скасування рішення Державної фіскальної служби України № 26220/6/99-99-20-04-02-15- ВПП від 08.12.2015 р. Про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу;

- зобовязання Державної податкової інспекції у Пустмитівському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області утриматися від дій із зняття з податкового обліку ПП Оліяр;

- зобовязання Державної податкової інспекції у Пустмитівському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області утриматися від передачі облікової справи ПП Оліяр та інших документів до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення № 26220/6/99-99-04-02-15-ВПП від 08.12.2015р., винесене Державною фіскальною службою України «Про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу» платника податків ПП "Оліяр" є незаконним та не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки на момент прийняття відповідачем 1 рішення про переведення, у позивача тривала позапланова виїзна перевірка, яка не завершилася узгодженням сум зобов`язань за її результатами та триває судове оскарження визначених податкових зобов`язань. Окрім того, переведення позивача до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС значно ускладнить можливість захищати свої права та інтереси, оскільки позивач буде змушений оскаржувати рішення СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС в м. Київ, а витрати на поїздки до Києва для представництва інтересів компанії бюджетом компанії на 2016 р. не передбачені.

Відповідач 1 та 2 подали заперечення на позовну заяву № 016/10-1006 від 16.01.2016 р. Заперечення мотивовані тим, що відповідно до ст.16 ПК України визначено обовязки платників податків, де зокрема визначено, що платник податків зобовязаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки та ін. Виконання зазначених обовязків законодавством не повязано із фінансовим/майновим станом платника податків. Зазначили, що ПП "Оліяр" належить до великих платників податків, і відповідачем правомірно винесено рішення № 26220/6/99-99-04-02-15-ВПП від 08.12.2015 р. Просять в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав викладених в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні просили в задоволенні позову відмовити повністю з підстав, викладених у запереченнях.

Заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідачів, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд робить висновок, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, з огляду на таке.

Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження Приватного підприємства «Оліяр» - 81118, Львівська область, Пустомитівський район,село Ставчани. ПП "Оліяр" перебувало на обліку з 2003 р. у ДПІ у Пустомитівському районі ГУ ДФС у Львівській області.

Судом встановлено, що відповідно до довідки від 16.01.2016 р. № 1628061400120 Приватне підприємство «Оліяр» перебуває на обліку у СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.

ДПІ у Пустомитівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на підставі направлення від 12.11.2015 р. №298/2200 була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПП «Оліяр» з питань правомірності формування податкового кредиту та податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаєморозрахунках з ТзОВ оптова база «Чай-Агропродукт», про що складено акт № 936/13-25-00/32461721 від 25.11.2015 р.

08.12.2015 р. Державною фіскальною службою України було прийнято рішення № 26220/6/99-99-04-02-15-ВПП «Про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу», яким змінено основне місце обліку платника податків ПП «Оліяр» шляхом переведення на облік з ДПІ у Пустомитівському районі ГУ ФС у Львівській області до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.

Вирішуючи спір по суті суд встановив наступне.

Відповідно до п. 64.7. ст. 64 Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.

Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.

Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків.

У разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган відповідні контролюючі органи зобов'язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.

Великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.

Згідно п.14.1.24 ст. 14 ПК України великий платник податків - юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п'ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень

Алгоритм відбору платників податків для включення до Реєстру на 2016 рік визначається Порядком формування Реєстру великих платників податків, затвердженого наказом Міндоходів України від 27.11.2013 №717, затвердженого Мінюстом 17.12.2013 р. №2134/24666.

Відповідно до п. 2.1. Порядку №717 відбір платників податків для включення до Реєстру ВПП на наступний календарний рік здійснюється структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції моніторингу ефективності супроводження великих платників податків, на підставі аналізу інформації:

1) про сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності платника податків за друге півріччя попереднього року та перше півріччя поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації робіт з приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності);

2) про суми сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у другому півріччі попереднього року та першому півріччі поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації роботи з ведення обліку доходів і зборів).

Як встановлено судом, відповідно до інформації про основні показники діяльності юридичних осіб, які відповідають критеріям великого платника податків та підлягають включенню до Реєстру ВПП на 2016 р. сумарні обсяги від усіх видів діяльності позивача за 2-ге півріччя 2014 р. та 1 ше півріччя 2015р.становить 1233729,812 тис. грн.

Згідно наказу Державної фіскальної служби України від 08.09.2015р. №681 "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 р." ПП "Оліяр" включено до Реєстру великих платників податків на 2016 р. Вказаний наказ доведено до відома Позивача.

Відповідно до п.3.3 та 3.4 Порядку великі платники податків, які не обліковуються в контролюючих органах, що здійснюють супроводження великих платників податків, самостійно визначають нове основне місце обліку шляхом подання до обраного відповідного контролюючого органу заяви за формою № 1-ОПП не пізніше 15 листопада поточного року.

Щодо великих платників податків, які самостійно не визначилися з вибором контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, та не подали до самостійно обраного відповідного контролюючого органу заяви за формою № 1-ОПП у визначений пунктом 3.3 цього розділу термін, Міндоходів України має право приймати рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган.

Відповідно до п.10.22. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588, якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, з урахуванням таких особливостей:

1) у разі отримання платником податків повідомлення про включення платника податків до Реєстру великих платників податків такий платник податків зобов'язаний не пізніше 15 листопада поточного року подати до вказаного у такому повідомленні контролюючого органу за новим місцем обліку заяву за формою № 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр.

Платник податків, якого включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, подає заяву за формою № 1-ОПП до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, за самостійно обраним новим основним місцем обліку;

2) якщо платник податків не подав заяви за формою № 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр, до контролюючого органу за новим місцем обліку, стосовно такого платника податків Центральний контролюючий орган приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган. Рішення надсилається платнику податків, а інформація про направлення рішення надсилається до відповідних контролюючих органів (за місцем обліку платника податків та новим основним місцем обліку, яке визначено у рішенні).

Після отримання інформації про надсилання рішення про зміну основного місця обліку платника податків контролюючий орган за попереднім місцем обліку здійснює передачу облікової справи платника податків у 10-денний строк після прийняття такого рішення, а контролюючий орган за новим місцем обліку - взяття на облік протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення незалежно від того, отримана чи ні облікова справа такого платника податків від контролюючого органу за його попереднім місцем обліку;

3) після взяття на облік платника податків, включеного/не включеного до Реєстру великих платників податків, контролюючий орган за новим місцем обліку протягом 5 робочих днів надсилає повідомлення за формою № 15-ОПП (додаток 14) до фінансових установ, у яких відкриті рахунки такого платника податків.

Дані про взяття на облік платника податків, включеного/не включеного до Реєстру великих платників податків та відомості щодо якого містяться в Єдиному державному реєстрі, передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцем обліку із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік.

Судом встановлено, що ПП. «Оліяр» не подало до контролюючого органу до 15.11.2015р. заяву за формою №1-ОПП про взяття на облік, а тому у ДФС України, з огляду на вимоги п.64.7 ст.64 Податкового кодексу України, пп.. 2 п.10.22. Порядку обліку платників податків і зборів, правомірно прийнято рішення від 08.12.2015 р. № 26220/6/99-99-20-04-02-15 ВПП «Про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу»

Згідно вказаного рішення змінено основне місце обліку платника податків ПП «Оліяр» шляхом переведення на облік з ДПІ у Пустомитівському районі до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС. На виконання зазначеного рішення ПП "Оліяр" взято на облік у СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС (довідка від 16.01.2016 р. №1628061400120 ) та передана облікова справа платника податку до відповідного податкового органу (лист ДПІ у Пустомитівському районі ГУ ДФС у Львівській області від 14.01.2016р. № 174/7/13-25-11-00-17).

Щодо твердження представника позивача про неможливість проведення процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку у зв'язку з наявністю незавершеної перевірки та процедури судового оскарження.

Як уже зазначалось судом, згідно вимог п.64.7 ст. 64 Податкового кодексу України великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.

Наведена норма конкретизована в п.10.14 Порядку обліку платників податків і зборів, якою передбачено, що після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до: закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та контролюючий орган вже повідомив платника податків про її проведення; повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі; закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати зі сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 15.02.2016 року.

Головуюча суддя Братичак У.В.

Суддя Кравців О.Р.

Суддя Хома О.П.