Постанова № 55812966, 12.02.2016, Суворовський районний суд м.Херсона

Дата ухвалення
12.02.2016
Номер справи
668/14873/15-а
Номер документу
55812966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №668/14873/15-а

Пров. №2-а/668/16/16

12 лютого 2016 року м. Херсон

Суворовський районний суду м.Херсона у складі: головуючого судді Ус О.В., секретар Жайворінко О.Г., з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судового засідання райсуду у м.Херсоні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Херсоні про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м.Херсоні від 17.11.2015 р. про відмову в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 17.12.2012 року, відповідно до Закону України "Про державну службу". Вважала, що відповідачем протиправно не прийнято до уваги складові заробітної плати як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

В судовому засіданні позивач підтримала свої вимоги в повному обсязі та дала пояснення, аналогічні, викладеним в позовній заяві. Також пояснила, що строк звернення до суду нею пропущений з поважних причин, оскільки вона була юридично необізнана в зазначеному питанні.

Представник відповідача в судовому засіданні вважав позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає, наполягав на застосуванні наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду, який позивач пропустила без поважних причин. Зазначив, що до складу заробітної плати не входить матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексація.

Ухвалою Суворовського районного суду м.Херсона від 12.02.2016 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Херсоні про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання здійснити перерахунок пенсії в частині позовних вимог за період з 17 грудня 2012 року до 17 червня 2015 року залишено без розгляду.

Суд, заслухав пояснення сторін, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України у м.Херсоні як отримувач пенсії за віком відповідно доЗакону України «Про державну службу», з 23 лютого 2011 року.

16 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою встановленої форми про перерахунок пенсії, до якої додала довідку про складові заробітної плати № 17-23/107 від 16.11.2015р.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», виданої Управлінням Національного банку України в Херсонській області 16.11.2015 р. року №17-23/107, розмір інших виплат позивачці за період з лютого 2009 року до січня 2011 року становив 7029,76 грн. і складався з матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. На вказані виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням засідання комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, оформленого протоколом № 149 від 17.11.2015р. ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії за відсутністю законодавчих підстав, а саме - оскільки виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не входять до переліку складових частин заробітної плати державного службовця, передбаченихЗаконом України «Про державну службу», останні не враховуються при обчисленні розміру її пенсії.

Відповідно до частини 3ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування"умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад.

Відповідно до частини 2статті 33 Закону України « Про державну службу » від 16 грудня 1993 року №3723-XII(далі - Закон №3723-XII ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

04 лютого 2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За змістомстатті 37 Закону №3723-XII(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першійстатті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону № 3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того,статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першоїстатті 66 цього ж Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування »( далі - Закон №1058-IV ) визначає виплати ( доходи ), що враховуються в заробітну плату ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу ( заробітної плати ) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані ( обчислені ) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його здійснити позивачеві перерахунок пенсії зі складових заробітної плати з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань є обґрунтованими.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11.

Аналогічна позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі №21-125а13, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, від 06 листопада 2013 року у справі №21-350а13, від 04 березня 2014 року у справах №№21-3а14 та 21-14а14, від 03 червня 2014 року у справі №21-134а14, від 16 вересня 2014 року у справі №21-314а14, від 09 червня 2015 року у справі №21-243а15, від 08 липня 2015 року у справі №21-1486а15.

В той же час вимоги позивача про перерахунок раніше призначеної пенсії з 17.06.2015 року (з врахуванням залишення без розгляду частини позовних вимог до 17.06.2015 р.) є також необґрунтованим з огляду на наступне.

Частиною 4ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування »Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З матеріалів справи встановлено та не є спірним, що з заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 16.11.2015 р., тому враховуючи вище викладені приписи ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії необхідно зробити з 01.12.2015 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Враховуючи часткове задоволення позову відшкодуванню підлягають судові витрати пропорційно задоволеним вимогам

Постанова складена в повному обсязі 15 лютого 2016 року.

На підставі викладеного, ст. 3, 19 Конституції України, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 88, 159-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Херсоні про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії зі включенням до розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м.Херсоні здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця відповідно доЗакону України «Про державну службу»у розмірі 88% від суми заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії суму матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 01 грудня 2015 року, з урахуванням фактично отриманих сум.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету м.Херсон на користь ОСОБА_3 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду з подачею апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її оголошення.

У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає чинності після розгляду справи апеляційним судом.

СуддяОСОБА_4