Справа № 266/3386/15-ц
Провадженя№ 2-о/266/14/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2016 року м. Маріуполь
Приморський районний суд в складі головуючого судді Пантелєєва Д.Г. при секретарі Циганковій М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлені особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Кабінет Міністрів України, Антитерористичній центр при Службі безпеки України, Міністерство соціальної політики України, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2015 року заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, 05.01.2016 року надав доповнення до своєї заяви.
В заяві вказував на те, що її чоловік, ОСОБА_4 відразу після загострення ситуації на Донбасі та початку проведення АТО в якості добровольця приймав участь в її проведенні. Під час визволення м. Іловайськ отримав поранення, з яким знаходився на стаціонарному лікуванні з 23.08.2014 року по 09.09.2014 року. З 09.12.2014 року ОСОБА_4 був прийнятий до ППС ПОП «Дніпро 1» у секторі «М». 14.06.2015 року ОСОБА_4 внаслідок вибухової травми в зоні проведення АТО в с. Піски Ясинуватського району Донецької області. Просила встановити факт участі ОСОБА_4 в бойових діях під час проведення Антитерористичної операції (АТО) в м. Іловайськ Донецької області, встановити факт загибелі ОСОБА_4 у бойових діях в с. Піски.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не зявилась, надіславши на адресу суду лист, в якому просить справу розглянути за її відсутності, заяву підтримує та просить суд її задовольнити в повному обсязі.
Зацікавлена особа, ОСОБА_2, в судове засідання не зявилась, надіславши на адресу суду лист, в якому просить справу розглянути за її відсутності, заяву підтримує та проти її задоволення не заперечує.
Зацікавлена особа, ОСОБА_3, в судове засідання не зявився, надіславши на адресу суду лист, в якому просить справу розглянути за його відсутності, заяву підтримує та проти її задоволення не заперечує.
Представники заінтересованих осіб - Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, а також штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України в надісланих до суду поясненнях просили розглянути справу за їх відсутності.
Крім того, голова Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в поясненні вказав, що не заперечує проти задоволення заяви, але вважає, що у разі задоволення вимог - правових наслідків для заявника це не матиме, так як вирішення питання стосовно поширення чинності Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на членів сім'ї загиблих бійців добровольчих батальйонів (загонів) під час участі в антитерористичній операції потребує законодавчого врегулювання.
А також, заступник начальника штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України в поясненнях, посилаючись на ст.4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" та пункти 3 і 5 Положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах Служби безпеки України, зазначив, що АТЦ при СБУ не є суб'єктом боротьби з тероризмом, яким було прийнято рішення про залучення ОСОБА_4 до участі в антитерористичній операції та яким повинні подаватися до міжвідомчої комісії відповідні документи, що є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, а відтак вважає, що АТЦ при СБУ не є заінтересованою особою у справі.
Представник зацікавленої особи, Міністерства соціальної політики, в судове засідання не зявився, надіславши на адресу суду лист, в якому залишає рішення по справі на розсуд суду, прохає справу розглянути за його відсутності.
Представник зацікавленої особи, Кабінету міністрів України в особі Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Міністерства юстиції України, в судове засідання не зявився, надіславши на адресу суду лист, в якому залишає рішення по справі на розсуд суду, прохає справу розглянути за його відсутності.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного:
ОСОБА_1 мешкала однією родиною чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу з ОСОБА_4 Даний факт встановлено рішенням №266/2189/15-ц Приморського районного суду м. Маріуполя від 08 липня 2015 року, відповідно до ч.3 ст. 61 ЦПК України не потребує доказування (а. с. 7).
Відповідно до Указу Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року з квітня 2014 року на території Донецької області розпочалася антитерористична операція.
Згідно положень частин 1 та 2 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 4 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
У заяві ОСОБА_1 ставиться питання щодо встановлення факту того, що ОСОБА_4 він був учасником бойових дій, які відбулись в районах м. Іловайсь та с. Піски Донецької області під час виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, в якій він загинув.
Ст. 3 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.1 ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Пунктом 3 частини 1 статті 3 Закону України "Про основи національної безпеки України" об'єктами національної безпеки, між іншим, є держава - її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.
Суб'єктами забезпечення національної безпеки, в тому числі, є Збройні сили України (ст. 4 Закону України "Про основи національної безпеки України").
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.(ст. 65 Конституції України).
Частиною 5 статті 17 Конституції України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відносно військовослужбовців Збройних Сил, які приймають участь у бойових діях в районах проведення антитерористичної операції на державному рівні розроблено механізм встановлення статусу учасника бойових дій.
Так,згідно абз. 1 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
Порядок надання статусу учасника бойових дій вищеозначеним особам, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі Порядок надання статусу учасника бойових дій, Порядок).
Відповідно доп. 2 даного Порядку, статус учасника бойових дій надається:військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції (далі за текстом - військовослужбовці).
В п. 4 вищевказаного Порядку зазначено, що підставою для надання військовослужбовцям статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
Зі змісту п. 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій вбачається, що рішення про надання статусу учасника бойових дій відносно військовослужбовців Збройних сил України приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони .
З змісту положень п. 5 та 8 Порядку надання статусу учасника бойових дій, судом зясовано, що розгляд комісіями питань про визнання військовослужбовців учасниками бойових дій здійснюється на підставі довідок про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, яка затверджена додатком 1 до вказаного Порядку (далі довідка про безпосередню участь в АТО),та інших документів, визначених в п. 4 цього Порядку.
Статтею 124 Конституції України визначено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно частини 2 ст. 256 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У п. 1 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5, а також листі Верховного суду України «Судова практика про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року розяснено, що справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за умови, якщо заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення і чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Зважаючи на вище вказані обставини, суд приходить до висновку, що в даному випадку Заявник позбавлений правової можливості в позасудовому порядку одержати документ, який посвідчує факт безпосередньої участі ОСОБА_4 в антитерористичній операції (довідку про безпосередню участь в АТО) та звернутися до компетентного органу для надання йому статусу учасника бойових дій як учаснику антитерористичної операції, а тому згідно положень ст.124 Конституції України та ч. 2 ст. 256 ЦПК України розгляд даної справи відноситься до юрисдикції суду.
Як вбачається з наданих суду матеріалів, ОСОБА_4 проходив військову службу на посаді фахівця ППС МОП «Дніпро - 1», мав посвідчення службовця ПС УДН №0000170, виданого Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області. (а. с. 12).
Під час участі в бойових діях ОСОБА_4 був поранений в районі м. Іловайськ Донецької області та проходив стаціонарне лікування з 23.08.2014 року по 09.09.2014 року, повторно лікував наслідки поранення з 23.03.2015 року по 23.04.2015 року та в період з 15.05.2015 року по 05.06.2015 року. (а. с. 11).
14.06.2015 року ОСОБА_4 під час виконання обовязків по несенню військової служби в зоні бойових дій загинув, причиною смерті стала вибухова травма, отримана внаслідок військових дій в зоні АТО Донецької області, Ясинуватського району, с. Піски (а. с. 8, 9, 10, 77-79).
ОСОБА_4 посмертно нагороджений почесним знаком «Маріуполь відстояли Перемогли» та медаллю УПЦ Київського патріархату «За жертовність і любов до України» (а. с. 111, 112), також відзначений на дошці пошани загиблих під час бойових дій бійців ППС МОП «Дніпро 1» (а. с. 110, 113).
Виходячи, з того що ОСОБА_1, підтвердила викладені в заяві обставини належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту участі ОСОБА_4 в бойових діях під час проведення Антитерористичної операції (АТО) в м. Іловайськ Донецької області, встановити факт загибелі ОСОБА_4 у бойових діях в с. Піски
Керуючись ст. ст. 3,11, 14, 61, 256, 259 ЦПК України, ст. ст. 3,17, 65,124 Конституції України, ст..ст. 3,4 Закону України «Про основи національної безпеки України», ст. 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», ст. 6 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413, п. 1 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5 суд
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1, зацікавлені особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Кабінет Міністрів України, Антитерористичній центр при Службі безпеки України, Міністерство соціальної політики України, про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_4, який народився 20 жовтня 1969 року в м. Донецьк, Донецької області, приймав участь в бойових діях під час проведення Антитерористичної операції в м. Іловайськ Донецької області, на боці українських військ.
Встановити факт, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, загинув 14 червня 2015 року під час бойових дій в селищі Піски Ясинуватського району Донецької області, в районі проведення Антитерористичної операції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Приморській районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня проголошення
Суддя: Пантелєєв Д. Г.